Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η κατάληψη κοινόχρηστου χώρου (π.χ διαδρόμου) μια πολυκατοικίας δεν αποτελεί διαμερισμάτωση αλλά ΥΔΚΧ,  διότι θεωρώ ότι εξετάζεται το "εγκεκριμένο" περίγραμμα του διαμερίσματος το οποίο αυθαίρετα έχει επεκταθεί εις βάρος του κοινόχρηστου χώρου.

Φυσικά, υπάρχει και η άλλη άποψη από μεγάλο μέρος συναδέλφων που θεωρούν την παράβαση ως διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατα την γνωμη σας τι ειδους παραβαση θα δηλωνατε στην παρακατω περιπτωση ?
 
 
επιπροσθέτως : αν στο ενα κλιμακοστασιο υπηρχε και μια αποθηκη 6 μ2 ?
 
Ο προβληματισμος ειναι : δεν υπαρχει Υπερβαση Δομησης της Αδειας επι συνολου (αν το κτιριο δηλωθει με συνεναιση ολων των ιδιοκτητων - ενας- και για την Τακτοποιηση των Κοινοχρηστων Χωρων).
 
 
*Το εμβαδον του διαμερισματος ειναι διαφορετικο πλεον
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

post-68567-0-23622200-1415778838_thumb.jpg

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλώς ήρθες στο φόρουμ. 

Οι κανόνες συμμετοχής επιβάλλουν να μην ανοίγεις νέο θέμα πριν κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχοντα. 

Στο ν. 4178/13 υπάρχουν πολλές ενότητες για να βρεις απαντήσεις.

Για διαφορετική διαμερισμάτωση μπορείς να δεις εδώ--->http://www.michanikos.gr/topic/35821-%CE%B123-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7/page-149

 

Με μια πρώτη ματιά έχεις κατάληψη Κ.Χ από διαμέρισμα. Οι γνώμες και εδώ διίστανται.

Η προσωπική μου γνώμη (και γνώμη πολλών συναδέλφων)  είναι ότι έχεις Υ.Δ.Κ.Χ,  γιατί εξετάζεις το εγκεκριμένο περίγραμμα του διαμερίσματος προκειμένου να υπολογιστεί το πρόστιμο και όχι το αν μέτρησε στο Σ.Δ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εξετάζεις ανά οριζόντιο ιδιοκτησία και η ματιά μου λέει οτι η ιδιοκτησία κατέλαβε τετ. μετ. των κλιμ/σίων. Οπότε Υπερ. Δομ. ανά ιδιοκτησία, οι συνιδιοκτ/τες πρέπει να συναινούν και δηλώσεις ανά ιδιοκτητ. - ιδιοκτησίες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ, είναι υπέρβαση δόμησης ο.ι. και επειδή έχουν καταληφθεί κοινόχρηστοι χώροι απαιτείται συναίνεση αν υπάρχουν κι άλλοι ιδιοκτήτες στην υπόλοιπη πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την λαθος  ..τοποθετηση !

δεν εχω ξαναγραψει στο forum  κι επειδη βιαζομουν, δεν προλαβαινα να δω πως λειτουργει. 

Αν με καθοδηγησει καποιος, μπορω να την μεταφερω - αν γινεται.

 

Παντως για το θεμα : καπως ετσι περιμενα τις απαντησεις. (Βλεπετε, υπαρχει μια "παλη" στον εγκεφαλο να συνταιριαξει τον τροπο που δουλευε εως τωρα με τα νεα δεδομενα : πληρωνε και στο περιπου.! ~ 400 ερωταπαντησεις με ποσα - δεν θυμαμαι πλεον - upd ...

 

Παντως για να εμπλουτισω λιγο την ερωτηση :

 

-αν στο ενα κλιμ/σιο, εχω και μια μικρη αποθηκη 6 μ2 (αυθαιρετη δομηση σε κ/χ χωρο) θα ληφθει κι αυτην αυτουσια ως Υ.Δ. ?

 

* Στην συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη ο ιδιοκτητης ειναι ενας - κατεχει ολη την οικοδομη - θεωρειται αυτονοητο οτι θα υπογραψει την συναινεση

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναφέρω την γνώμη του helpdesk (με την οποία συμφωνώ):

εφόσον το κλιμακοστάσιο έχει μετρήσει στον ΣΔ δεν είναι ΥΔ, αλλά διαμερισμάτωση σε κάθε επίπεδο ορόφου.

 

Με τις νέες κατόψεις στη συνέχεια θα πρέπει να διορθωθεί ο πίνακας χιλιοστών και η σύσταση.

 

Αποθηκάκι ή οτιδήποτε μέσα στην στήλη του κλιμακοστασίου, αναλυτικός (ξανά τάδε έφη helpdesk).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η κατάληψη κοινόχρηστου χώρου (π.χ διαδρόμου) μια πολυκατοικίας δεν αποτελεί διαμερισμάτωση αλλά ΥΔΚΧ,  διότι θεωρώ ότι εξετάζεται το "εγκεκριμένο" περίγραμμα του διαμερίσματος το οποίο αυθαίρετα έχει επεκταθεί εις βάρος του κοινόχρηστου χώρου.

Φυσικά, υπάρχει και η άλλη άποψη από μεγάλο μέρος συναδέλφων που θεωρούν την παράβαση ως διαμερισμάτωση.

 

Και εγώ σε ανάλογη περιπτωση ΥΔΚΧ με αλλαγη χρησης έβαλα, επειδή στο συνολο στην ουσία δεν υπάρχει ΥΔΚΧ γιατί και οι διάδρομοι μετρούσαν στο συντελεστή .

Link to comment
Share on other sites

Πως βγαίνουν οι βεβαιώσεις όταν έχω διαμερισματωση, για τον κάθε ιδιοκτήτη;

Στην βεβαίωση βγαίνουν και οι 2 ιδιοκτήτες και τα 2 διαμερίσματα ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε ανάλογη περιπτωση ΥΔΚΧ με αλλαγη χρησης έβαλα, επειδή στο συνολο στην ουσία δεν υπάρχει ΥΔΚΧ γιατί και οι διάδρομοι μετρούσαν στο συντελεστή .

 

Αλλαγή χρήσης ;;; :shock:

τον έγδαρες τον πελάτη σου κανονικά δηλαδή...

 

η αλλαγή χρήσης στον 4178 είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.