Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το ενδεχομενο να ενταξω στην Κατηγορια 1 την καταληψη του εξωστη μπροστα (το ορθογωνιο σιελ τμημα), την απώλεια εμβαδού στα αριστερά (το τριγωνικό διαγώνιο τμήμα) και τη μετατόπιση του φωταγωγού (απώλεια και κέρδος εμβαδού) που έχουν de facto χρονολογια κατασκευης και την τριγωνικη καταληψη κοινοχρηστου ως ΥΔΚΧ Κατηγοριας 4, ανευ μειωτικου συντελεστου παλαιοτητος, θεωρειται ρεαλιστικο?

 

Γενικα πως αντιμετωπιζετε την καταληψη κοινοχρηστου? Διαμερισματωση η ΥΔΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......Γενικα πως αντιμετωπιζετε την καταληψη κοινοχρηστου? Διαμερισματωση η ΥΔΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που εισαι απολυτος! (δεν το λεω με κακη εννοια)

 

Απλως απο το ΤΕΕ ΤΚΜ στο help desk του ΥΠΕΚΑ μου διεμηνυσαν πως τους ηρθε ρητη εντολη να τακτοποιουνται ολες οι αλλαγες στα ορια των ιδιοκτησιων, ειτε μεταξυ των ειτε με κοινοχρηστους, ειτε με φωταγωγους, ως διαμερισματωση και με ΥΔΚΧ οτι εξεχει του νομιμου περιγραμματος.

 

Κι εγω την ιδια αντιληψη με σενα ειχα... Και νομιζω με βολευει και εν προκειμενω...

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ρύθμιση που ετοιμάζω αυτές τις ημέρες χρέωσα ΥΔ ΚΧ σε αντίστοιχη περίπτωση ως δυσμενέστερο.

Ωστόσο η απάντηση που είχα λάβει και εγώ από το help desk ήταν πως εάν κάτι έχει μετρήσει στον ΣΔ της άδειας, τακτοποιείται με αναλυτικό.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς δεν λαμβάνω υπόψην μου τις απαντήσεις του help desk.....

Δεν τις θεωρώ δεσμευτικές......

Δεν αποτελούν νομικό "στήριγμα".....

Δεν είναι επίσημη θέση κανενός.....

 

Είναι απλώς το "...κερασάκι στην τούρτα του 4178"!!! Κι εμένα τα κερασάκια δεν μου αρέσουν.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γενικα πως αντιμετωπιζετε την καταληψη κοινοχρηστου? Διαμερισματωση η ΥΔΚΧ?

 

Τα έχουμε ξαναπεί, και ας διαφωνεί ο Ιάσονας. Κάτι που έχει μετρήσει στον συντελεστή δόμησης, δεν μπορεί να είναι υπέρβαση.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωνεις ΥΔ στο διαμερισμα και οχι στο κτηριο γενικα...

Κι εγω ετσι το εκανα, οπως ο Ιασωνας, μεχρι προτεινος....

Αλλος λεει αναλυτικο, αλλος διαμερισματωση, αλλος ΥΔΚΧ

 

Γενικα δε βγαινει ακρη....

 

Αν υπαρχει τροπος να το χρεωσω διαμερισματωση αλλα Κατηγοριας 1 (κακα τα ψεματα, το 62 εγινε, ειναι προφανες και απο τη συνεχεια των υλικων) με καποιο αποδεικτικο, τοτε το βαζω ετσι.

Υπαρχει καποιο τετοιο αποδεικτικο? Μπορω να ισχυριστω τη συνεχεια των υλικων, πχ σοβατεπια, πριζες, μωσαικα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Απλως απο το ΤΕΕ ΤΚΜ στο help desk του ΥΠΕΚΑ μου διεμηνυσαν πως τους ηρθε ρητη εντολη να τακτοποιουνται ολες οι αλλαγες στα ορια των ιδιοκτησιων, ειτε μεταξυ των ειτε με κοινοχρηστους, ειτε με φωταγωγους, ως διαμερισματωση και με ΥΔΚΧ οτι εξεχει του νομιμου περιγραμματος.

Εμένα μου είχαν πει στο hd να βάζω τις αλλαγές στα όρια των ιδιοκτησιών μεταξύ τους με διαμερισμάτωση και μεταξύ δ/σματος και κοινόχρησου με αναλυτικό (υπάρχει και η σπάνια περίπτωση που έχει φάει ο κοινόχρηστος από το δ/σμα όπου κάποιοι υποστηρίζουν ότι απαιτείται ρύθμιση με αναλυτικό και κάποιοι άλλοι ότι δεν υφίσταται παρανομία).

 

Κάτι που έχει μετρήσει στον συντελεστή δόμησης, δεν μπορεί να είναι υπέρβαση.

Αν κάποιος επιλέξει να ρυθμίσει τις αλλαγές στα όρια των ιδιοκτησιών με τμ κι όχι με αναλυτικό υπάρχει και η επιλογή "χωρίς υπέρβαση" στο ΦΚ κι ας διαφωνεί το ΤΕΕ με αυτό (αν έχει και ΥΥ μπορεί να την χρεώσει σε άλλο ΦΚ για να μην γίνει μπέρδεμα). Από το να βάλει ΥΔ το θεωρώ σωστότερο.

 

Αν υπαρχει τροπος να το χρεωσω διαμερισματωση αλλα Κατηγοριας 1 (κακα τα ψεματα, το 62 εγινε, ειναι προφανες και απο τη συνεχεια των υλικων) με καποιο αποδεικτικο, τοτε το βαζω ετσι.

Υπαρχει καποιο τετοιο αποδεικτικο? Μπορω να ισχυριστω τη συνεχεια των υλικων, πχ σοβατεπια, πριζες, μωσαικα κλπ?

Έχω ακριβώς ίδια φρέσκια περίπτωση και θα με ενδιέφεραν κι εμένα οι γνώμες των συναδέλφων. Προσανατολίζομαι να βάλω τα πάντα όλα Κατηγορία 1 με ένα 500άρικο με την ίδια αιτιολογία (συνέχεια των υλικών).

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα, ολοι ξερουμε αυτα απο ποτε υπαρχουν.

Δε μπορει ενας τοιχος να επεσε και να αποφασισαν να τον κανουν εκ νεου διαγωνιο το 1990 ας πουμε...

Δε μιλαμε για ανακαινιση εντος περιγραμματος

Και οι διαφορες στα τετραγωνικα ειναι τοσο μικρες που ουτε η αλλαγη του Ε9 μπορει να σου πιστοποιησει κατι τετοιο...

Μονο αν εχεις κανα σχεδιο συμβολαιογραφου αλλα και παλι σπανιο....

Μαστοροδουλειες ειναι αυτα...

 

Εμενα μου εχουνε πει το αλλο απο το ΤΕΕ. Μπες στη θεση του ελεγκτη εσυ. Μπορεις να αμφισβητησεις οτι η αυθαιρετη αυτη κατασκευη δεν κατασκευαστηκε με την κατασκευη? Και αντε μπορεις, μπορεις να το αποδειξεις?

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα, ολοι ξερουμε αυτα απο ποτε υπαρχουν.

Δε μπορει ενας τοιχος να επεσε και να αποφασισαν να τον κανουν εκ νεου διαγωνιο το 1990 ας πουμε...

Δε μιλαμε για ανακαινιση εντος περιγραμματος

Και οι διαφορες στα τετραγωνικα ειναι τοσο μικρες που ουτε η αλλαγη του Ε9 μπορει να σου πιστοποιησει κατι τετοιο...

Μονο αν εχεις κανα σχεδιο συμβολαιογραφου αλλα και παλι σπανιο....

Μαστοροδουλειες ειναι αυτα...

 

Εμενα μου εχουνε πει το αλλο απο το ΤΕΕ. Μπες στη θεση του ελεγκτη εσυ. Μπορεις να αμφισβητησεις οτι η αυθαιρετη αυτη κατασκευη δεν κατασκευαστηκε με την κατασκευη? Και αντε μπορεις, μπορεις να το αποδειξεις?

πολυ σωστα ειναι  ολα αυτα...

 

αλλά,

ο ελεγκτης ειναι αυτος που "ελεγχει"

 

και δεν θα "αποδειξει"  αυτος  τπτ

 

αυτος δικαιουται  ή να αποδεχθει   ή να αμφισβητησει...

 

μαλλον,  τελικα,  το "βαρος αποδειξης" το φερεις εσυ......

 

γι  αυτο λεμε...

 

νταξ'  εγιναν επισκευές...αλλά υπαρχουν και όρια....της κοινης λογικης...να τα αποδεχθουμε ή οχι...

 

και, δυστυχως,   η τελική κριση  και   ολο το  ρισκο ειναι δικο μας...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.