Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συμφωνώ με το τελευταίο douboutz αλλά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για αυτό ρωτάω κιόλας... Νομίζω δεν είναι απαραίτητη η συναίνεση όπως βλέπω ότι συμφωνεί και ο dimitris GM στην διαμερισματωση αν η διαμερισματωση ακολουθεί τον τίτλο ιδιοκτησίας και δεν παίρνει μέτρα που δεν τα γράφει το συμβόλαιο και επίσης με βάση την παραπάνω διατύπωση της εγκυκλίου 3 οπως προείπα. Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να μην θέλει αυτός που πληρώνει να πάρει την συναίνεση του άλλου ακόμη κι αν την δίνει άνετα ο άλλος!!!! Γιατί απλά δεν γουστάρει να πληρώσει μόνος του και ο γείτονας να την βγάλει κουτρα με μια συναίνεση!!!

Edited by kabamaru3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποθηκες σε υπογειο πολυκατοικιας υπαρχουν ως παρακολουθηματα των ανω διαμερισματων.

 

Στην αποθηκη του δικου μου διαμερισματος μετρω διαστασεις κατα περιπου 70εκ μικροτερες απο τις εγκεκριμενες (μια διασταση απο 2,55 εγινε 1,85)

 

Αν αυτη ηταν η μοναδικη αυθαιρεσια διαμερισματος και παρακολουθηματος, θα δινατε βεβαιωση, δεδομενου οτι βεβαιώνετε πως δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες καθ' υπερβαση δομησης, καλυψης και υψους η θα τακτοποιουσατε διαμερισματωση?

Link to comment
Share on other sites

δες αυτη την συζητηση

http://www.michanikos.gr/topic/35789-Α11-Συνιδιοκτησία-ακινήτου-και-ένταξη-στο-Ν-417813/?p=689520

 

δες και τον χρησμο στην   εγκ. 3 σελ. 5-6

αν εχεις κατηγορια "3"  του αρθρου 9....στα παρακολουθηματα...μπορει να χορηγηθει βεβαιωση 

 

Αρα

αν δεν ειναι κατηγοριας 3..

πρεπει να τακτοποιηθει

 

Ομως,

εχεις μια μικροτερη κατα τις διαστασεις αποθηκη σε σχεση με την εγκεκριμενη κατοψη της αδειας

Αυτο σημαινει οτι αυτα τα τμ.που σου λειπουν "μπηκαν" στο διπλανο...Αρα διαμερισματωθηκε  το υπογειο διαφορετικα..

 

ΚΙ αν ακομα θεωρησεις οτι μπορεις να εκδοσεις βεβαιωση

θα πρεπει  να αναφερεις τα...τεκταινομενα  στην βεβαιωσή σου..

 

και ο αγοραστης, ως λογικος ανθρωπος θα σου πει...

 

"τι συνεπειες εχει αυτο για μενα????"

 

[γι  αυτο καλο θα ειναι να  ειναι τακτοποιημενα  τα παντα...μην κολλησει το συμβολαιο την ωρα  που διαβαζεται στον στον συμβ/φο

και πανε στραφι  εξοδα και κοποι...]

υγ

κι εγω δεν θα συμφωνουσα σε ενα συμβολαιο με μισα τακτοποιημενα και τις τυχον  αυθαιρεσιες στο παρακολουθημα να τις κανει ο αγοραστης.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη γονικη παροχη ειναι.

Το συμβολαιο αναφερει περιπου 3 τ.μ. αποθηκης, το σχεδιο δινει 2,55Χ1,25 καθαρες εσωτερικες διαστασεις, εγω μετρησα 1,85Χ1,25 τα οποια με παχη τοιχοποιιων κλπ γινονται 1,95Χ1,45=2,83 τ.μ.

Περτιπου 3 τ,μ, δηλαδη.

Η βεβαιωση που υπογραφω λεει πως δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες στην ΟΙ μου καθ υπερβαση δομησης, καλυψης και υψους.

Υπερβασεις δεν εχω, απομειωσεις εχω. 

Θεωρω πως βασει λεκτικου βεβαιωσης ειμαι καλυμμενος.

 

Με το αλλο, με το μεγαλυτερο υψος του νομιμως υφισταμενου υπογειου οταν ολοκληρο βρισκεται κατω του εδαφους και η πλακα του δαπεδου του ισογεθου εχει κατασκευαστει στο σωστο βασει αδειας σημειο, δεν ξερω τι να κανω...

 

Θεωρειται υπερβαση υψους η υπερβαση υψους νομιμως υφισταμενου υπογειου οταν απλα εχει σκαφτει παραπανω και εχει παρει παραπανω βαθος?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικη χωροθετηση ασανσερ σε 4 οροφους ειναι 4 δηλωσεις διαμερισματωσης η παραβαση στα κοινοχρηστα με αναλυτικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη γονικη παροχη ειναι.

Το συμβολαιο αναφερει περιπου 3 τ.μ. αποθηκης, το σχεδιο δινει 2,55Χ1,25 καθαρες εσωτερικες διαστασεις, εγω μετρησα 1,85Χ1,25 τα οποια με παχη τοιχοποιιων κλπ γινονται 1,95Χ1,45=2,83 τ.μ.

Περτιπου 3 τ,μ, δηλαδη.

Η βεβαιωση που υπογραφω λεει πως δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες στην ΟΙ μου καθ υπερβαση δομησης, καλυψης και υψους.

Υπερβασεις δεν εχω, απομειωσεις εχω. 

Θεωρω πως βασει λεκτικου βεβαιωσης ειμαι καλυμμενος.

 

Με το αλλο, με το μεγαλυτερο υψος του νομιμως υφισταμενου υπογειου οταν ολοκληρο βρισκεται κατω του εδαφους και η πλακα του δαπεδου του ισογεθου εχει κατασκευαστει στο σωστο βασει αδειας σημειο, δεν ξερω τι να κανω...

 

Θεωρειται υπερβαση υψους η υπερβαση υψους νομιμως υφισταμενου υπογειου οταν απλα εχει σκαφτει παραπανω και εχει παρει παραπανω βαθος?

ειχες πει για μια διαφορα 0,70μ  στην μια διασταση...

με βαση αυτο απαντησα..

 

αν με τους τοιχους του "λεπτους ή τους  "παχιους" μπορεις να περιορισεις την "ζημια"

εσυ θα αποφασισεις

για το υψος του υπογειου...δξ...

υγ

και δεν εχει σχεση αν ειναι γονικη παροχη.

 

"αυριο" που θα μεταβιβασθει, υποθηκευθει ή τί αλλο ...

 

αν κολλησει...με  σενα θα τα  βαλουν...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω αφήσει λίγο το άθλημα....

 

Η Διαφορετική Διαμερισμάτωση διαμερίσματος του 1965 το οποίο έχει πάρει 4,00 Μ2 από διπλανό διαμέρισμα, για να δηλωθεί :

 

1) Πρέπει να μπει και ο άλλος ιδιοκτήτης στην Αίτηση ?

 

2) Πρέπει να συναινέσει και ο άλλος ιδιοκτήτης ?

 

Γίνεται να ρυθμίσω με άλλον τρόπο την αλλαγή αυτή των 4Μ2 ώστε να μην μπλέξει καθόλου ο διπλανός ?

 

Δυστυχώς το σχέδιο σύστασης δεν με καλύπτει αφού δεν δείχνει την πραγματική κατάσταση.....!

Link to comment
Share on other sites

δυο καταστηματα...

καθε ενα ειχε,  με βαση την αδεια και τα συμβολαια προσωπο 6 μ. και βαθος 11

Αρα καθε ενας αγορασε και πληρωσε για 66 τμ. και φορο μεταβιβασης για 66 και δηλωνε ΔΕΗ, χαρατσια, ΦΑΠ κλπκλπ για 66 τμ.

Στην πραξη το ενα "εχει παρει"  απο το αλλο μια λωριδα 1 μ. αρα απο το ενα λειπουν 11μ και αντιστοιχα αυξηθηκε το αλλο.

Το ανακαλυψανε προ τριμηνου...

Μετάαπο 3 μηνες  συζητήσεις....

  ακομα δεν εχουν συμφωνησει...διοτι καθε μερα ο "χαμενος" θυμαται πόοοοσα παραπανω εχει πληρωσει μεχρι σημερα... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ουτε για την διαδικασια εχουμε καταληξει...ακόμα...]

 

Παρομοιο ειναι και το ερωτημα σου.

Αν μιλουσαμε για διαμερισματωση , υπαρχει συμβολαιο για  50 τμ.ο ενας και 70 τμ.ο αλλος, αλλα δεν ταιριαζουν οι κατοψεις τους με την κατοψη της αδειας που  δειχνει  60 το ενα και 60 το  αλλο.

δλδ ναι μεν  υπαρχει διαφορα μεταξυ αδειας και κατοψης συμβολαιου

αλλά εχεις νομιμο  μεταγεγραμμενο τιτλο για 70 τμ  ο ενας και 50 τμ.ο αλλος....και αυτο δεν αλλαζει..Αυτο εχεις καταχωρησεις  και στο κτηματολογιο....

 

Αρα,  με την διαμερισματωση  διορθωνεις την κατοψη  συμφωνα με τα συμβολαια...δειχνεις τα διαμερισματα με την μορφη που εχει το καθενα και με  εμβαδον 50 και 70  αντιστοιχα ..ολα σωστα και με βαση το συμβολαιο και με βασητην Πολεοδομια...Και μπορεις να πουλησειςόποτε θελησεις..

 

Και ακριβως, επειδη τα μεταγεγραμενα συμβολαια γραφουν τα σωστα τμ. μπορεις και χωρις την συναινεση του διπλανου να κανεις την διαμερισματωση και να πεις,....

εδειχνε μεν  η κατοψη της αδειας   60 τμ.αλλα εγω  αγορασα ενα διαμερισμα 70...το πληρωσα...το μετεγραψα...διορθωνω την κατοψη του και ειναι δικο μου και κατα το πολεοδομικο δικαιο... :smile: :-) :smile:

Ο διπλανος εχει και  αυτος το δικο του συμβολαιο....η δικη μου διαμερισματωση δεν του "χαλαει" τιποτε.....μην....δεησει ποτε να τακτοποιησει...Μπροστα του θα το βρει...

 

Ομως,

Στις δικες "μας" περιπτωσεις και αδεια και κατοψη στην αδεια και κατοψη στα συμβολαια και ολα ειναι οκ

Ενας τοιχος που "πηγε" πιο εκει..   δεν ειναι διαμερισματωση....ειναι  " διαφορές και αξιωσεις μεταξυ τους"

 

Διοτι,,  ακομα και αν  τα "βρουνε" μεταξυ τους   και δεχτουμε οτι ειναι διαμερισματωση  και προχωρησουν σε τακτοποιηση...

το προβλημα δεν λυνεται...

Διοτι τα συμβολαια θα  εξακολουθουν να   γραφουν διαφορετικα εμβαδα

και αυτο πρεπει να  διορθωθει...

με "καποιον"  τρόπο...

 

[δυσκολη η αποφαση...]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διορθωση συμβολαιων( με νεωτερη κατοψη και βεβαιωση περι μη αυθαιρεσιων και για τα δυο βασει διαμερισματωσης..η λοιπης παραβασης...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.