Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αυτό που καταλαβαίνω από το σχόλιο της συναδέλφου ekaterini είνα μάλλον κάτι τέτοιο. Δηλαδή 4 ιδιοκτήτες σε έναν όροφο που συμφώνησαν και ρύθμισαν την διαμερισμάτωση απο κοινού δεν έγινε δεκτή η

μεταγραφή των νέων ιδιοκτησιών από τον υποθηκοφύλακα. Απαίτησε να γίνει ξεχωριστή δήλωση από τον καθένα μάλλον.

 

Ακριβώς αυτό συνέβη σε συνάδελφο.  Ευχαριστώ vk2626 , με πρόλαβες.

 

Συναδέλφισσα, τι ακριβώς έχει γίνει;

Πήγαν οι 4 ιδιοκτήτες με την δήλωση του 4178 στον υποθηκοφύλακα να κάνουν τι ακριβώς;

 

Μήπως θα 'πρεπε να πάνε οι 4 με την μία διαμερισμάτωση στον συμβολαιογράφο, να κάνουν τροποποίηση της σύστασης (άρα άλλη μία συναίνεση) και να πάει η τροποποίηση για μεταγραφή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποψιάζομαι ότι η διαμερισμάτωση έγινε στο όνομα του ενός και γι αυτό δεν την μετέγραφε ο υποθηκοφύλακας... Έστω κι αυθαίρετα έπρεπε μάλλον να μπουν όλοι οι ιδιοκτήτες με ποσοστά στην ίδια δήλωση.

 

Γενικά μην σας φαίνεται περίεργο, κάποιοι υποθηκοφύλακες έχουν πάρει πολύ σοβαρά την εξουσία που τους δίνει η θέση τους.

Κάτι μου λέει ότι το παραπάνω συνέβει στη Καλαμαριά ή στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι.

 

Εμένα παρόμοια περίπτωση την μετέγραψαν κανονικά ( την τροποποίηση της σύστασης που ακολούθησε εννοώ).

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

 

 

Γενικά μην σας φαίνεται περίεργο, κάποιοι υποθηκοφύλακες έχουν πάρει πολύ σοβαρά την εξουσία που τους δίνει η θέση τους.

Κάτι μου λέει ότι το παραπάνω συνέβει στη Καλαμαριά ή στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης

Link to comment
Share on other sites

Σε ημιυπόγειο σε πολυκατοικία που εχει κατασκευαστεί με άδεια του 1975  υπάρχει μία ιδιόκτητη αποθήκη και κοινόχρηστοι χώροι(κλιμακοστάσιο,λεβητοστάσιο, μηχανοστάσιο).
Χωρίς να αλλάξει το περίγραμμα του κτιρίου έχει αλλάξει η θέση των κοινοχρηστων χώρων (διαφορετική διαμερισματωση). Με βάση την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει γίνει το 1976, φαίνεται η διαφορετική διαμερισμάτωση. 
Όμως δεν φαίνεται ενα W.C. που έχει κατασκευασθεί μέσα στην αποθήκη (και ανήκει στην αποθήκη)καθώς και τα διαφορετικά ανοίγματα περιμετρικά της αποθήκης.
Η διαφορετική διαμερισμάτωση ανήκει στην κατηγορία 2 (εφόσον η οριζόντια αποδεικνύει οτι είχε γίνει προ του 83)
Οι λοιπές παραβάσεις , εφόσον δεν έχω αποδεικτικά κατασκευής τους , πρέπει να μπουν κανονικά στην κατηγορία 4 (λοιπή παράβαση με οικοδομική άδεια)
Η κατηγορία 2 με την 4 δεν συνδιάζονται.
α)Μήμπως να βάλω τότε και τις 2 παραβάσεις στην κατηγορία 4;
β)Λουτρό σε αποθήκη μπορεί να υπάρχει;
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εαν σε ενα διαμερισμα προ του 1975 υπαρχει διαφορετικη διαμερισματωση και εχουν αλλαξει λογω αυτης θεση καποια κουφωματα ή εχει διανοιχτει ενα επιπλεον παραθυρο θα βαζατε 2 παραβασεις?

 

Δεν ειναι λιγο αντιθετα στο πνευμα του νομου? Δηλαδη ενα κτιριο χωρις αδεια 200 τ.μ. να ξεχρεωνει με 500 ευρω κι ενα διαμερισμα χωρις υπερβαση δομησης να πληρωνει 1000 ευρω!

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Αν οι παραβάσεις έχουν γίνει πριν τις 9/6/75 τότε πάλι 500 ευρώ θα πληρώσει.

 

Κι όμως συναδελφε βγάζει 1000 ευρώ αν βάλεις 2 παραβάσεις κι οχι 1.

Γιατί λέει ότι αν υπάρχει διαμερισμάτωση με άλλες παραβάσεις αυτή δηλώνεται σαν 1 λοιπή παράβαση!

 

edit : Συνάδελφε έχεις δίκιο, απλά πρέπει να τις δηλώσεις στο ίδιο φυλλο καταγραφής τις 2 λοιπές παραβάσεις, εγώ τις δήλωνα σε διαφορετικά φύλλα...

 

Ελπίζω βέβαια να μην μου ζητήσουν δημόσιο έγγραφο για το πότε δημιουργήθηκε το παράθυρο!

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως συναδελφε βγάζει 1000 ευρώ αν βάλεις 2 παραβάσεις κι οχι 1.

Γιατί λέει ότι αν υπάρχει διαμερισμάτωση με άλλες παραβάσεις αυτή δηλώνεται σαν 1 λοιπή παράβαση!

 

edit : Συνάδελφε έχεις δίκιο, απλά πρέπει να τις δηλώσεις στο ίδιο φυλλο καταγραφής τις 2 λοιπές παραβάσεις, εγώ τις δήλωνα σε διαφορετικά φύλλα...

 

Ελπίζω βέβαια να μην μου ζητήσουν δημόσιο έγγραφο για το πότε δημιουργήθηκε το παράθυρο!

 

Με το edit με πρόλαβες. Επίσης, αν στο διαφορετικό φύλλο καταγραφής βάλεις κατηγορία 1, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν τα παρακάτω μπορούν να υλοποιηθούν σε μία παράβαση διαμερισμάτωσης;

 

α) Μή τήρηση του περιγράμματος του διαμερίσματος σε σχέση με το δίπλα.

β) διαχωρισμός του εν λόγω διαμερίσματος σε δύο επιμέρους

 

το β) έχει επιφέρει και αλλαγές στα Η/Μ (νέο wc και κουζίνα).

 

Ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.