Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι, αλλά στην περίπτωση αυτή δεν θα υπήρχαν "νέες ιδιοκτησίες" αφού δεν υπάρχει σύσταση, απλώς θα είχαμε 1 ακίνητο 1 ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα συναδερφοι θα ηθελα να ρωτήσω το εξής,  σε δυόροφη οικοδομή χωρίς συσταση ιδιοκτησίας στο ισόγειο υπάρχουν 2 καταστηματα (μάρκετ και κουρείο), πέραν καποιων παραβάσεων που θα δηλωθούν με αναλυτικό έχω ανταλλαγή τετραγωνικών από το ενα κατάστημα στο άλλο μικρή βέβαι της τάξης των 3 τ.μ αλλά είναι εμφανής. θεωρείται διαφορετική διαμερισμάτωση?

Link to comment
Share on other sites

"χωρις συσταση"

σημαινει οτι δεν εχεις κανενα συμβολαιο, για κανεναν   χωρο

 

εχεις μια αδεια που  δειχνει- εστω- 70 τμ και 70 τμ

και κατα την ανοικοδομηση εγιναν ...72  με 68

 

εχεις μια ωραια διαμερισματωση

 

και μετα να  κανει και την συσταση..

 

διοτι χωρις συσταση,  εδω και  χρονια  πληρωνει  ΦΑΠ, ΤΑΠ, ΕΝΦΙΑ για ολα, μαζι με τα κοινοχρηστα και με συντελεστη οροφου τον υψηλοτερο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής: έχω μια μεζονέτα με υπόγειο, ισόγειο και α όροφο και ο ιδιοκτητης νομιμοποιεί τα πάντα. Είναι κάθετη μια ιδιοκτησία. Επιπροσθετα θέλει να την διαχωρίσει δηλαδή ενα σπίτι το υπόγειο και άλλο ένα σπίτι ο ισόγειος με τον Α όροφο. Τα μηχανολογικά δεν έχουν τροποιποιηθεί διότι κάθε όροφος έχει αυτόνομη θέρμανση. Θέλει διαμερισμάτωση?Εγώ νομίζω πως όχι, δεν μιλάμε για ο.ι στον ίδιο όροφο αλλά σε διαφορετικούς.

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα,

δεν ειναι διαμερισματωση

θελει αδεια για να "κλεισει" την τρυπα και να καταργησει την σκαλα απο υπογειο προς οροφο

[προφανως  το υπογειο εχει δικη του εισοδο απο τον ακαλυπτο]

και να κανει τροποποιηση της συστασης

 

ερωτημα

εχει "ειδικο" λογο να το κανει αυτο??

 

οσες "τετοιες" μαιζονετες ξερουμε, απλα κλειδωνουν την πανω ή την κατω  πορτα

και χρησιμοποιουν την σκαλα σαν ..αποθηκη..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πράματι το υπόγειο έχει δική του ξεχωριστή είσοδο. Το ασανσέρ δεν λειτουργεί, και η σκάλα δεν χρησιμοποιείται. Θέλουν να κάνουν νέα σύσταση για να πάρει η κόρη τους το μεγάλο σπίτι και οι γονείς να κρατήσουν και μείνουν στο υπόγειο.

Προφανώς εφόσον τώρα είναι μια ιδιοκτησία τα νομιμοποιώ όλα και απλά στη Τ.Ε αναφέρω ότι η κατοικια χωρίζεται σε 2?

Link to comment
Share on other sites

εχεις να γκρεμισεις μια σκαλα...

 

και να μπορεις να κανεις την τροποποιηση της συστασης...

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Να κανω μια ερωτηση..σε περιπτωση απωλειας φακελου (ενω εχουμε το στελεχος) αν κανουμε ανασυσταση συνοδευεται με δηλωση 4178/13 η οχι? αν προσθετουμε καποια διαμερισματωση δηλαδη σκεφτομαι. Επισης αν δεν προχωρησουμε σε ανασυσταση σε περιπτωση που δεν συμφωνουν ολοι οι ιδιοκτητες απαιτειται διαμερισματωση για καθε οροφο ξεχωριστα για να δωσω βεβαιωση σε καποια διαμερισματα διαφορετικων οροφων?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Μέτρησα ενα διαμέρισμα και είναι κατα 40 πόντους  πιο μέσα σε σχέση με το διπλανό διαμέρισμα. (ειναι μικρότερο δηλαδή το διαμέρισμα κατα 1,2 τμ) Θεωρείται διαμερισμάτωση?
Το ακίνητο έχει ήδη 1 λοιπή παράβαση και υπερβαση δόμησης. 
 
 

Scan1.tiff

Edited by stefanoskonst
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.