Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Απαιτείται να είναι νομίμως υφιστάμενα τα κτίρια για να βγει η άδεια λειτουργίας. Τουλάχιστον πελάτες σε εμένα έχουν έρθει για τακτοποίηση με τα 300€ και μετά τη διαδικασία για άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρχικα ισχυε αυτη η εγκυκλιος

 

http://www.markopoulo-mesogeia.com/topika-nea/209-ekdosi-adeias-ktinotrofikon-egkatastaseon.html

 

 

σημερα μετα τον 4235 και τον 4280 ισχυει  η παρακατω

 

http://geoponiprevezas.blogspot.gr/2014/09/40562012.html

 

και οπως προαναφεραμε, τροποποιειται το αρθρο 14 με παραταση της προθεσμιας μεχρι το 2016

 

Άρθρο 12: Παράταση προθεσμίας άρθρου 14 του ν. 4056/2012 (Α΄52)

Η προθεσμία έκδοσης άδειας εγκατάστασης των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων όλων των κατηγοριών της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του ν. 4056/2012, η οποία προβλέπεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 14 του ν. 4056/2012, παρατείνεται για δέκα οκτώ (18) μήνες από τη λήξη της, δηλαδή μέχρι 12-9-2016. Όπου στις διατάξεις των παραγράφων 1 και 4 του άρθρου 14 του ν. 4056/2012 αναφέρεται η αρχική προθεσμία των τριών ετών νοείται η προθεσμία που λήγει στις 12-9-2016.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί τελείως... μόλις πήρα τηλ την ένωση αγροτικού συνεταιρισμού και μου είπαν ότι έχει προθεσμία έως την Παρασκευή ο πελάτης μου να πάει να κάνει την αίτηση ενίσχυσης ΟΣΔΕ κι ας μην είναι ακόμα εγγεγραμμένος στο μητρώο για αιγοπρόβατα. Μου είπε μάλιστα ότι πράγματι πάνε πολλοί τώρα εκεί για να μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν την ευνοϊκή διάταξη με τα 300 ευρώ παράβολο..

ΆΡΑ μάλλον αν έχει κάποιος σταυλική εγκατάσταση κι ας μην είναι πουθενά δηλωμένη ακόμα, κι αν το κτίσμα προϋφίσταται του 2011, μπορεί να πάει να κάνει τώρα την αίτηση ενίσχυσης και με 300 ευρω μέσω του 4178 να ξεμπερδεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί τελείως... μόλις πήρα τηλ την ένωση αγροτικού συνεταιρισμού και μου είπαν ότι έχει προθεσμία έως την Παρασκευή ο πελάτης μου να πάει να κάνει την αίτηση ενίσχυσης ΟΣΔΕ κι ας μην είναι ακόμα εγγεγραμμένος στο μητρώο για αιγοπρόβατα. Μου είπε μάλιστα ότι πράγματι πάνε πολλοί τώρα εκεί για να μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν την ευνοϊκή διάταξη με τα 300 ευρώ παράβολο..

ΆΡΑ μάλλον αν έχει κάποιος σταυλική εγκατάσταση κι ας μην είναι πουθενά δηλωμένη  ακομα κι αν το κτίσμα προϋφίσταται του 2011, μπορεί να πάει να κάνει τώρα την αίτηση ενίσχυσης και με 300 ευρω μέσω του 4178 να ξεμπερδεύει. 

 

α] αυτο απαντα στο ερωτημα αν απαιτειται  να ειναι γραμμενος απο πριν στον ΟΣΔΕ ή οχι..

Συμφωνα με τα παραπανω...οχι..

 

β] οχι   "ακομα και αν.."..αλλά   "εάν  το κτισμα ειναι πριν το 2011..."

 

αρα κανεις εγγραφή  παιρνεις χαρτι του ΟΔΣΕ και μπαινεις στον 4178.

 

καλα νέα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

DimitrisGM ναι εννοείται το β. Δεν πρόσεξες το κόμμα που έχω βάλει.  Γράφω ότι:

«...κι ας μην είναι πουθενά δηλωμένη  ακόμα,      κι αν το κτίσμα προϋφίσταται του 2011....»

Το ακόμα πάει στο ότι δεν είναι δηλωμένη ακόμα...

Τώρα ως προς το α] αυτο απαντα στο ερωτημα αν απαιτειται  να ειναι γραμμενος απο πριν στον ΟΣΔΕ ή οχι..

τι να πω, δύο διαφορετικές υπηρεσίες έχουν αντίθετη άποψη, μόλις ξεκινήσω τις διαδικασίες θα ενημερώσω τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μόλις βρήκα αυτό:

http://naxospolitesgiatanisiamas.blogspot.gr/2014/12/blog-post.html

 

πρόκειται για ιστοσελίδα της Νάξου όπου ενημερώνει στο άρθρο αυτό για τις σταυλικές εγκαταστάσεις και στο τέλος λέει:

 

«Σε περίπτωση που η ανωτέρω προθεσμία παρέλθει τότε η νομιμοποίηση των αυθαίρετων κατασκευών θα πρέπει να ακολουθήσει την πεπατημένη οδό ( βάση τετραγωνικών ) με σημαντικά μεγαλύτερο κοστος για τον κτηνοτρόφο.

Να σημειωθεί ότι το ηλεκτρονικό σύστημα του ΟΣΔΕ (Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης και Ελέγχου) άνοιξε πριν από 2 ημέρες για τροποποιήσεις. Συνήθως, το ηλεκτρονικό  σύστημα είναι ανοιχτό για νέες Αιτήσεις Ενιαίας Ενίσχυσης από τον Μάιο έως και τον Αύγουστο κάθε έτους.
Οι νέοι κτηνοτρόφοι προκειμένου να ενταχθούν στην ευνοïκή προαναφερόμενη ρύθμιση νομιμοποίησης μπορούν να υποβάλουν εκπρόθεσμες δηλώσεις. »
 
Ε εντάξει πόσο να καούμε άλλο...είναι σαφές: είσαι κτηνοτρόφος με αυθαίρετη εγκατάσταση κατασκευασμένη προ του 2011? Όσο προλαβαίνεις κάνεις αίτηση στον ΟΣΔΕ και πλέον μπορείς να μπεις στο άρθρο 23 του Ν.4178/13 με 300ευρώ και τέλος. Ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα άλλο. Αντιλαμβάνεστε ότι αυτά αφορούν όλες τις κατηγορίες, δηλαδή είτε πρόχειρες κατασκευές είτε κανονικότατες κατασκευές, αν είναι σταυλική/κτηνοτροφική εγκατάσταση τελειώνεις με 300ευρώ!
Καλή συνέχεια!
Link to comment
Share on other sites

ολες οι λεπτομερειες ειναι στις δυο εγυκλιους

της 15-6-12

και 12-9-14

 

 

σε αυτο εδω

 

http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer/egkatastaseis/ktinotrofikesegatastaseis/280-nomothesia.html

 

 

στο νομοσχεδιο γισ τις βοσκησιμες, η προθεσμια  παρατεινεται μεχρι τον 9ο του 2016

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, απλά καταλαβαίνει κανείς κάποια πράγματα από τη σελίδα της Νάξου.

Άρα αν κάποιος κτηνοτρόφος έχει αυθαίρετες εγκαταστάσεις κατασκευασμένες προ 28-7-2011 (και είναι δηλωμένος στο μητρώο ή και όχι) τότε:

-αν προλάβει να μπει στον ΟΣΔΕ ή αν έχει ήδη κάνει αίτηση στον ΟΣΔΕ----->μπαίνει στο άρθρο 23 του ν4178 και οι εγκαταστάσεις του δεν είναι πια πολεοδομικά αυθαίρετες

-αν δεν έχει ΟΣΔΕ -----> μπαίνει κανονικά στο ν4178 και πληρώνει πρόστιμο βάσει τετραγωνικών

Αφού τακτοποιήσει τις αυθαίρετες κατασκευές έχει το περιθώριο έως τον 9ο του 2016 να βγάλει άδεια εγκατάστασης αν τηρεί φυσικά τις απαιτούμενες προϋποθέσεις, αποστάσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

@roukat : ναι ετσι   .Φυσικα βασει τετραγωνικων το προστιμο θα ειναι αστρονομικο ( για τα σημερινα κοινωνικοοικονομικα  δεδομενα και τις μεγαλες διαστασεις των σταβλικων εγκαταστασεων )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι γίνεται καταγραφή των εγκαταστάσεων σχετικά λεπτομερής και κυρίως να ξεκινήσει να μπαίνει επιτέλους σε μια τάξη ο πρωτογενής τομέας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.