Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

"η ιδιωτικες  εκμεταλλευομενες νομιμως.."

και  μιλαμε για  σταυλικες της 11-7-2011 καταγεγραμμενες  στον  ΟΣΔΕ.

 

Αρα, για  να ειναι αναδασωτεα, μαλλον θα προκειται για εκταση καταστραφεισα απο πυρκαγια..η οποία εγινε την.................

και εχει εκδοθει αποφαση αναδασωσης

 

και εκει πρεπει να αναφερει τι θα γινει με τα "καμμενα" κτηνοτροφικα κτισματα..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι. Στη περίπτωσή μου ο ιδιοκτήτης του γηπέδου με τις αυθαίρετες σταυλικές εγκαταστάσεις είναι συνταξιούχος αγρότης. Δεν τις χρησιμοποιεί πλέον και θέλει να τις πουλήσει. Όμως και όταν τις χρησιμοποιούσε σαν βουστάσια και χοιροτροφεία δεν έκανε δηλώσεις στον ΟΣΔΕ. Νοίκιαζε τα 100 τ.μ. στάβλου από τα συνολικά 500 τ.μ. με μισθωτήρια θεωρημένα στην εφορία τα έτη 2001-2003 και βρήκα από νομαρχία(διεύθυνση γεωργίας) αρχείο δηλώσεων ΟΣΔΕ του ενοικιαστή που δήλωνε την περιοχή αυτή σαν χειμερινή διαμονή των ζώων. Μιλάμε για συνολικά 500 τ.μ. συνολικά στάβλους με τσιμεντόλιθο σε γήπεδο 3000 τ.μ.

Σαν δικαιολογητικά έχω βεβαίωση από διεύθυνση γεωργίας ότι ο ενοικιαστής δήλωνε την περίοδο 1999-2005 σαν χειμερινή διαμονή των ζώων την περιοχή των στάβλων, αντίγραφα των δηλώσεων που αναγράφονται οι ημερομηνίες και η περιοχή των στάβλων και τα μισθωτήρια που έκανε με τον ιδιοκτήτη.

 

Με αυτά τα δεδομένα μπορώ να το περάσω για ρύθμιση με το 300άρι? Τι επιπλέον μπορεί να κάνει για να το πουλήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής;

Πελάτης μου έχει αυθαίρετα πρόχειρα καταλύματα στα οποία έχει πρόβατα και θέλει να του βγάλω άδεια εγκατάστασης, Δεν έχει όυτε ΟΣΔΕ ούτε είναι εγγεγραμένος σε μητρώο, τ ί π ο τ α!

Δεν μπορώ λοιπόν να χρησιμοποιήσω την ευνοϊκή διάταξη του Ν.4178/13, άρθρο 23,§13. Ωστόσο σαν επικρατούσα χρήση μπορώ να βάλω (3ε) μεταποίηση πρωτογενούς τομέα? Ουσιαστικά αυτή η χρήση επίσημα θα ισχύει από τη στιγμή που θα βγει και η άδεια εγκατάστασης, αλλά αφού από τότε που έφτιαξε τα καταλύματα αυτά (προ 2003) πρόβατα έχει μέσα...Επιπλέον έτσι κάπως ελαφραίνει το πρόστιμο...το οποίο είναι αρκετά υψηλό!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι το άρθρο 23 απλώς τακτοποιεί την πολεοδομική αυθαιρεσία και δεν συνιστά άδεια εγκατάστασης κτηνοτροφικής μονάδας. 

Αυτό ενισχύεται και από την παρ. 6 του άρθρου 24:

"6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις δια−

τάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), 
4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται 
απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν 
προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που 
αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης."
 
Σχετικά με την ρύθμιση γιατί ο κτηνοτρόφος δεν δηλώνει το ζωικό του κεφάλαιο στον ΟΣΔΕ ώστε αφενός να επιδοτηθεί και αφετέρου να έχεις και εσύ το απαιτούμενο δικαιολογητικό?
Όσο αφορά στην χρήση συμφωνώ ότι θα είναι η υφιστάμενη χρήση δηλαδή με χρήση κτηνοτροφικής δραστηριότητας,  με συντελεστή 3ε=0.30
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παύλο, 

προφανώς δεν το εξήγησα καλά παραπάνω...Ο πελάτης μου θέλει να του βγάλω άδεια κτηνοτροφικής εγκατάστασης για αποθήκες που έχει από παλιότερα με πρόβατα. Για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να τακτοποιήσω τα αυθαίρετα κτίσματα στο Ν.4178/13. Εφόσον δεν έχει κάνει αίτηση στον ΟΣΔΕ** , δεν πληροί τις προϋποθέσεις του άρθρου 23,§13. Οπότε αναγκαστικά θα δηλώσω τις αποθήκες του σαν ΥΔΚΧ και άλλα 50τμ σαν ΥΔΒΧ κανονικά. Το πρόβλημά μου είναι ποια χρήση θα βάλω, διότι η υφιστάμενη δεν αποδεικνύεται επίσημα...παρά μόνο από φωτογραφίες . Βέβαια σε πολύ λίγο καιρό θα βγάλουμε και την άδεια εγκατάστασης οπότε θα είμαι καλυμμένη, σωστά?

 

 

**Πήρα τηλ στη Διεύθυνση Αγροτικής Οικον & Κτηνιατρικής και μου είπαν ότι για να μπορώ να μπω στο άρθρο 23 θα έπρεπε ο πελάτης μου να έχει κάνει την αίτηση στον ΟΣΔΕ μέχρι το 2011. Κι αυτό διότι μόνο έτσι μπορώ να αποδείξω ότι πράγματι όταν ξεκίνησε ο νόμος των αυθαιρέτων, οι αποθήκες ήταν πράγματι σταυλικές εγκαταστάσεις κι όχι απλές αποθήκες.... προφανώς τους έχουν τρελάνει με αυτά κι ήταν αρκετά επιθετική η υπάλληλος θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο

στον νομο με την παραταση για τους ενεργειακους...

 

Άρθρο 12: Παράταση προθεσμίας άρθρου 14 του ν. 4056/2012 (Α΄52)

Η προθεσμία έκδοσης άδειας εγκατάστασης των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων όλων των κατηγοριών της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του ν. 4056/2012, η οποία προβλέπεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 14 του ν. 4056/2012, παρατείνεται για δέκα οκτώ (18) μήνες από τη λήξη της, δηλαδή μέχρι 12-9-2016. Όπου στις διατάξεις των παραγράφων 1 και 4 του άρθρου 14 του ν. 4056/2012 αναφέρεται η αρχική προθεσμία των τριών ετών νοείται η προθεσμία που λήγει στις 12-9-2016.

 

ολοκληρο το σ/ν  εδω

 

http://www.opengov.gr/minenv/?p=6618

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Roukat

Για το τελευταίο με την έντονη γραφή δεν συμφωνώ, διότι ο κτηνοτρόφος για τους δικούς του λόγους μπορεί να μη δήλωνε τίποτα. Αυτό δε σημαίνει ότι τα κτίρια δεν υπήρχαν. Σαφώς και έχουν μπερδευτεί οι άνθρωποι με το ν. 4178. Είναι σαν να λένε αντίστοιχα για το φυτικό κεφάλαιο ότι αφού δεν δήλωνες π.χ τις ελιές που είχες, αυτές δεν υπάρχουν. Νομίζω ότι η απάντησή τους δεν ευσταθεί με την κοινή λογική. 

Ο νόμος στο άρθρο 23 παρ.13 ζητάει αντίγραφο της αίτησης ενιαίας ενίσχυσης και για το κτιριακό μέρος ζητάει αντίστοιχο απόσπασμα χάρτη που να φαίνονται τα κτίρια.

Η εγκ. 4 αποσαφηνίζει το θέμα αναφέροντας τα εξής:

Σε  κάθε  περίπτωση υποβάλλεται  αντίγραφο  ενιαίας  αίτησης  ενίσχυσης  οποιουδήποτε  έτους,  µαζί  µε  τα συνηµµένα  σε  αυτή  (φωτογραφίες  Google  Εarth,  όπου  έχουν σηµειωθεί  οι  θέσεις  των µονάδων).
Την εφαρμογή της google earth δεν την αναφέρει τυχαία. Όποιος έχει κάνει ψηφιοποίηση αγροτεμαχίων για αίτηση ενίσχυσης δικαιωμάτων θα έχει διακρίνει ότι το χαρτογραφικό υπόβαθρο της εφαρμογής του ΟΠΕΚΕΠΕ είναι ο χάρτης της google και μάλιστα με φωτοληψίες αρκετά προγενέστερες του 2015.
Σχετικά με τη χρήση, η υφιστάμενη χρήση θα μπει. Αν μπήκες και είδες σταβλους βάζεις κτηνοτροφικά, αν είδες αποθήκη βάζεις αποθήκη. Θα μου πεις λεπτές οι διαφορές ειδικά αν δεν δεις σταβλιζόμενα ζώα μέσα. 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, η εγκύκλιος 4 §44 αναφέρει ότι υποβάλλεται αντίγραφο ενιαίας αίτησης ενίσχυσης οποιουδήποτε έτους. Σε ερώτησή μου στο ΤΕΕ ΤΚΜ στις συναντήσεις για τα αυθαίρετα μου είχαν πει ότι έτσι όπως το λέει θεωρητικά το ΟΣΔΕ μπορεί να είναι και μετά το 2011. Τη συγκεκριμένη απάντηση προσωπικά την θεωρώ ενδεχομένως εκτός ορίων ή ίσως και εσφαλμένη. Πάντα είναι το καλύτερο να υπάρχει ΟΣΔΕ πριν το 2011. Τουλάχιστον εγώ αναζητώ παλαιότερο ΟΣΔΕ.

 

Έχει κάνει κανένας αντίστοιχη ερώτηση για την απαιτούμενη χρονολογία στη δήλωση του ΟΣΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ενδιαφέρει το νόμο των αυθαιρέτων είναι τα κτίρια να προυφίστανται του 2011 (προ 28-7-11). Η δήλωση ενίσχυσης στην ουσία δίνει το άλλο κριτήριο, δηλαδή της κτηνοτροφικής απασχόλησης, ώστε να εντάξει τους κτηνοτρόφους στο μειωμένο πρόστιμο (παράβολο) της παραγράφου 13

Link to comment
Share on other sites

:|

DIMITRIS GM

Συγγνώμη γιατί αυτές τις εβδομάδες έχω θολώσει από όλα αυτά που διαβάζω για τις τελείως διαφορετικές υποθέσεις πελατών που έρχονται (και φεύγουν.....)

Τι εννοεί ο ποιητής?

Δηλαδή μπορώ να βγάλω άδεια εγκατάστασης έως τις 12-9-2016 κι ας είναι αυθαίρετα τα κτίσματα? Αν είναι έτσι δε μπαίνω καθόλου στον 4178.

 

 

Υ.Γ. Διάβασα και την  αντίστοιχη συζήτηση για τον 4056/12 και δεν κατέληξα κάπου.... 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.