Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

καλημερα!οι κτηνοτροφοι μπορουν πλεον να χρησιμοποιουν για τον 4178 τη δηλωση οσδε 2015? σε αυτη την περιοτωση θα πρεπει να ειναι δηλωμενες ολες οι σταυλικες εγκαταστασεις αυθαιρετες και μη???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/agrotika/49083/opekepe-analytikes-odigies-gia-tin-osde-2015

 

 

......τα στοιχεια αναγνωρισης ολων των αγροτεμαχιων της εκμεταλλευσης

....την έκταση τους σε  "εκταρια"

 

κλπκλπ

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση :

 

Ο γιος εκμισθωνει αγροτεμαχιο από τον πατέρα.

Στο συμφωνητικό μίσθωσης ο ο γιος υποδεικνυεται ως "αγροτης" και μέσα στο κείμενο αναφέρεται οτι "τα ακίνητα θα χρησιμοποιηθούν για γεωργικη κ μονο εκμεταλλευση".

Στο αγροτεμάχιο αυτό υπάρχουν σταυλικές εγκαταστάσεις (για κοτες, κατσικες, γουρουνια κτλ) οι οποίες δεν ειναι δηλωμενες ούτε στο Ε9 ούτε πουθενα από τον πατέρα (ιδιοκτητη).

Ο γιος μου εφερε Αντίγραφο Αίτησης Ενιαίας Ενίσχυσης (του 2013), όπου στην πρωτη σελίδα αναφέρονται τα "προσωπικά στοιχεία αγρότη".

 

Μάλλον δε μπορώ να τα εντάξω στο αρθρο 23 ως σταυλικες / κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις, σωστα?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω επιφυλαξεις οτι μπορουν οι σταυλικες εγκαταστασεις μπορουν να νομιμοποιηθουν με ΟΣΔΕ 2015.μπορει με καποιο αλλο τροπο να αποδυκνυεται οτι τα κτισματα προυπηρχαν του 2011 ,αλλα

σαν αυθαιρετη χρηση σταυλικων εγκαταστασεων πως αποδυκνυεται οτι προυπηρχαν του 2011?απο μονα τους η υπαρξη κτισματων δεν αποδυκνυει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα. Στη δηλωση οσδε,προκειμενου να ενταχθει κτηνοτροφος στον 4178, τι ακριβως πρεπι να ανγραφεται?? Εχω δει δηλωση που αναγραφει ολα τα αγροτεμαχια του εν λογω κτηνοτροφου και τον αριθμο των ζωων, το ονομα της τοποθεσιας που εχει τα ζωα,οτι τι ακινητο ειναι ιδιοκτητο,οτι δεν ειναι μετακινουμενος κτηνοτροφος, αλλα πουθενα δεν γινεται αναφορα για την εκταση του αγροτεμαχιου στο οποιο εχει τις κτηνοτροφικες εγκαταστασεις του ,οπως επισης δεν αναφερεται τι εγκαταστασεις εχει και ποσων τετραγωνικων ειναι η καθεμια.Εχετε κατι υπ'οψιν?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έφερε ο πελάτης δήλωση ΟΣΔΕ 2014. Σε κάποιο σημείο έγραφε Β2. Ζωικό κεφάλαιο - Σταβλικές εγκαταστάσεις. Και από κάτω είχε τα εξής στοιχεία. Οικισμός - Περιγραφή οικισμού - Τοποθεσία - Χαρτογραφικό υπόβαθρο - Ιδιόκτητο - Μετακινούμενος κτηνοτρόφος - Έκταση.

Στην έκταση περιλαμβάνουν την έκταση του αγροτεμαχίου, έτσι γίνεται η δήλωση ΟΣΔΕ δεν γράφουν κάπου τα τετραγωνικά των εγκαταστάσεων.

Το αγροτεμάχιο όμως μπορείς να το εντοπίσεις από τα χαρτογραφικό υπόβαθρο. Θα μιλήσω το απόγευμα με έναν ελεγκτή του ΟΠΕΚΕΠΕ και θα σου πω πως.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία περίπτωση δική μου έχω δήλωση του ΟΣΔΕ, στο πεδίο Γ3 (σταβλικές εγκαταστάσεις) περιγράφει τις εγκαταστάσεις και εκεί έχει καταχωρηθεί η συνολική έκταση των κτισμάτων σε εκτάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με υπάλληλο του ΟΠΕΚΕΠΕ. Το χαρτογραφικό υπόβαθρο είναι της μορφής π.χ. 123-456-7890-005. Από αυτό μπορούμε να βγάλουμε συντεταγμένες. Το Χ είναι (τα 3 πρώτα ψηφία 123 μετά το έβδομο και το όγδοο και το ενδέκατο).

Το Υ είναι (Νομό θεσ/νίκης βάζουμε μπροστά το 4 σε άλλους δεν γνωρίζω) μετά το τέταρτο, πέμπτο, έκτο , ένατο, δέκατο και δωδέκατο.

Ετσι Χ= 123780 και Υ= 4456900. Μέσω του σαιτ του κτηματολογίου ή τοπογραφικόυ σε ΕΓΣΑ 87 μπορούμε να κάνουμε εξακρίβωση εάν πρόκειται για το αγροτεμάχιο του πελάτη μας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο, για τον εντοπισμό από την ένδειξη χαρτογραφικού υπόβαθρου της δήλωσης. Επαληθεύω ότι η προσθήκη του ψηφίου 4, μπροστά από τα ψηφία της συντεταγμένης ψ, ισχύει και για την περιοχή της Μεσσηνίας, κάνοντας δοκιμές από δική μου δήλωση.

Βεβαίως αν άφηναν την πρόσβαση στα αντίστοιχα πεδία καταχωρήσεων και ψηφιοποίησης των δηλώσεων, θα μπορούσαμε να έχουμε άμεσο εντοπισμό. Ο ΟΠΕΚΕΠΕ κάνει χρήση υποβάθρου της google earth, κάτι που το βλέπει μόνο ο χειριστής της δήλωσης καλλιέργειας-εκτροφής και πριν την οριστικοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι ευχαριστω για το ενδιαφερον. Στη δηλωση που εχω(ετους 2014)στην ενοτητα Β2 ΖΩΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΙΚΙΣΜΟ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΧΑΡΤ ΥΠΟΒ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΑΣΗ. Στην εκταση γραφει 0,20. Να υποθεσω οτι εννοει 2 στρεμματα??Αν ναι στην πραξη το αγροτεμαχιο ειναι 5500 τ.μ. Θα υπαρξει προβλημα ηια την τακτοποιηση? Επισης δεν υπαρχει καθολου πεδιο Γ3.Μπορω υπο αυτες τις συνθηκες να προχωρησω κανονικα στην ενταξη στον 4178 η θεωρειται απαραιτητο να γινει διορθωση των στρεμματων και δηλωση της ακριβους εκτασης των εγκαταστασεων στην καινουρια δηλωση οσδε 2015??Επιπλεον οσον αφορα στο Ε9 θα πρεπει να υπαρχει και εκει ταυτιση των τετραγωνικων??Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.