Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Μάλλον θα διευκρινιστεί με αυτόν τον τρόπο στην εγκύκλιο 5. Αναμένουμε.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν εχω οικοδομικη αδεια σε ισχυ(δηλαδη ΝΑΙ οικοδομικη αδεια συμφωνα με το παραρτημα Α) και οι αυθαιρεσιες ειναι μετα το 83 βαζω κατηγορια 4,εφοσον δεν εχω υπερβασεις που να με οδηγησουν στην 5.


οταν εχω οικοδομικη αδεια και οι υπερβασεις ειναι προ του 83,τι κατηγορια βαζω?ΝΟΜΙΖΩ 2.


αφου στην εγκυκλιο 4,σελιδα 4 λεει αυτολεξει:


δ)αυθαιρεσιες μετα το ετος 1983.....


και μετα ακριβως αναφερεται στην υπαρξη οικοδομικης αδειας


Δηλαδη μηπως η υπαρξη αυθαιρεσιων προ 83 υπερισχυει της υπαρξης οικοδομικης αδειας?


μηπως υπερισχυει η κατηγορια 2 της κατηγοριας 4?


Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι θα 'ναι.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

pantsel

πριν το 83, δεν σχετίζεται η ύπαρξη Ο.Α. στο ακίνητο με την κατηγορία 1 ή 2. 

Έχεις δεν έχεις άδεια, αν αποδεδειγμένα η αυθαιρεσία είναι πριν τις ημερομηνίες αυτές, έχεις καθαρίσει.

Αυθαιρεσίες μετά το 83 με Ο.Α. θα είναι 4 ή 5.Αν δεν υπάρχει Ο.Α. ή η κατασκευή είναι στο προκήπιο, θα είναι κατ. 5.

Η κατ. 3 παίζει μπάλα παντού, χωρίς περιορισμό χρονολογίας. 

Link to comment
Share on other sites

pantsel

πριν το 83, δεν σχετίζεται η ύπαρξη Ο.Α. στο ακίνητο με την κατηγορία 1 ή 2. 

Έχεις δεν έχεις άδεια, αν αποδεδειγμένα η αυθαιρεσία είναι πριν τις ημερομηνίες αυτές, έχεις καθαρίσει.

Αυθαιρεσίες μετά το 83 με Ο.Α. θα είναι 4 ή 5.Αν δεν υπάρχει Ο.Α. ή η κατασκευή είναι στο προκήπιο, θα είναι κατ. 5.

Η κατ. 3 παίζει μπάλα παντού, χωρίς περιορισμό χρονολογίας. 

 

εγω λεω:εχω οικοδομικη αδεια και υπερβασεις της οικοδομικης αδειας και τα 2 προ του 83.θα δηλωσω κατηγορια 2.εσυ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατηγορία 2.  Η Ο.Α. ενδιαφέρει για αυθαιρεσίες μετά το 83 για κατηγοριοποίηση στην 4 ή 5. 

Στις κατ. 1 και 2 δες ότι υπάρχει οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατηγορία 2.  Η Ο.Α. ενδιαφέρει για αυθαιρεσίες μετά το 83 για κατηγοριοποίηση στην 4 ή 5. 

Στις κατ. 1 και 2 δες ότι υπάρχει οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση.

τωρα συμφωνησαμε.αρα υπερισχυει το προ του 83 της υπαρξης οικοδομικης αδειας.

παμε παρακατω.οικοδομικη αδεια προ του 83 με καποιες υπερβασεις προ του 83 και καποιες μετα το 83.θα πανε ολες οι παραβασεις κατηγορια 4 με παλαιοτητα μετα 83 ή θα σπασουν αναλογα με το χρονο κατασκευης?δηλαδη θα μπορω να εχω φυλλο καταγραφης με κατηγορια 4 και παλαιοτητα προ του 83?

Link to comment
Share on other sites

αν στο ακίνητο υπάρχουν μεταγενέστερες του 83 αυθαιρεσίες αυτομάτως η κατηγορία 2 απορρίπτεται. Θα μπει κατηγορία 4 ή 5, με την παλαιότητα προ 83 για τις αυθαιρεσίες που πραγματοποιήθηκαν πριν το 83 (μειωτ. συντ. 0.15 δηλαδή) και το κάνεις όπως ακριβώς το περιγράφεις, σπάζοντας σε ξεχωριστά φύλλα καταγραφής. 

Link to comment
Share on other sites

αν στο ακίνητο υπάρχουν μεταγενέστερες του 83 αυθαιρεσίες αυτομάτως η κατηγορία 2 απορρίπτεται. Θα μπει κατηγορία 4 ή 5, με την παλαιότητα προ 83 για τις αυθαιρεσίες που πραγματοποιήθηκαν πριν το 83 (μειωτ. συντ. 0.15 δηλαδή) και το κάνεις όπως ακριβώς το περιγράφεις, σπάζοντας σε ξεχωριστά φύλλα καταγραφής. 

δεν ειμαι τοσο σιγουρος πλεον παυλο!

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αγροτεμάχιο με δύο κτήρια, το ένα με ΟΑ του 1983 και το δεύτερο του 1987. Στο δεύτερο είναι όλα σύμφωνα και με το αρχείο της υδομ. Στο πρώτο, του 1983, η κάτοψη του αρχείου με το υφιστάμενο είναι τελείως άσχετα!!! Το περίγραμμα που έχει αποτυπωθεί στο διάγραμμα κάλυψης...έχει περισσότερα κοινά σημεία (1 εμφανή διαφορά) και στο στέλεχος της ΟΑ του 1987, στο σκαρίφημα που αποτυπώνει και το προυπαρχον κτίσμα έχω μόνο μια διαφορά (ως προς το περίγραμμα παντα)!!!! ! Εν κατακλείδι μιλάμε για έναν φάκελο άδειας που το ένα σχέδιο δεν συμφωνεί με το άλλο!!!!

Ο πελάτης χρειάζεται άμεσα βεβαιώσεις για μεταβίβαση και μόνο που του ανέφερα πως στο ένα κτίσμα δεν υπάρχει συμφωνία με την άδεια έπαθε πλάκα (είναι μια ηλικιωμένη καλη κυρία που ζει στο εξωτερικό...και μου λέει εμείς τα έχουμε κάνει όλα νομιμα)

Τι μπορώ να της εξηγήσω από τα ελληνικά δεδομενα;;;

που και πως μπορείς να εντάξεις μια τέτοια περίπτωση;;; ....καμία ιδέα...;

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.