Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

καλημέρα έχω ανεβάσει ένα κομμάτι του τοπογραφικού που με βάζει σε σκέψεις μπορεί να μπει στο νόμο ??

ένα τμήμα βγαίνει πάνω στο δρόμο αλλά έτσι που το διάβασα το Νόμο στο άρθρο 2  λέει εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν  έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών.

Νομίζω ότι είσαι ακριβώς αυτή η περίπτωση. Αφού δεν έχει γίνει η απαλλοτρίωση, μπορείς να το εντάξεις στον νόμο, αλλά χωρίς αξιώσεις κατά την απαλλοτρίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επικουρικά από [ΤΕΕ Πελοποννήσου σειρά 3η]

104. Ερ. Ο ελεγκτής δόμησης για τα αυθαίρετα της κατηγορίας 5 του άρθρου 9 θα είναι μόνο για αυτά που θέλουν να γίνει οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση με τις υπόλοιπες προϋποθέσεις 3-4-5 ή θα είναι για όλα τα αυθαίρετα της κατηγορίας 5;

      Απ. Μόνο για όσους θέλουν να πάρουν οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Γοργόνα, on 12 Feb 2014 - 10:43, said:snapback.png

καλημέρα έχω ανεβάσει ένα κομμάτι του τοπογραφικού που με βάζει σε σκέψεις μπορεί να μπει στο νόμο ??

ένα τμήμα βγαίνει πάνω στο δρόμο αλλά έτσι που το διάβασα το Νόμο στο άρθρο 2  λέει εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν  έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών.

       Σωστός ο architect_duth. Επίσης Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.6 περ.5) ‘’

  Η εξαίρεση (σημ δική μου: προφανώς εννοεί του 2α) αφορά αποκλειστικά δικαιούχους αποζημίωσης για κατ/ευές που προΰφίστανται της έγκρισης της απαλλοτρίωσης.’’

Link to comment
Share on other sites

Εχει διευκρινιστει οτι η  υπερβαση δομησης και κάλυψης παει σαν συνολο και οχι ανα παράβαση. Φυλλα καταγραφης  κανεις αναλογα την κατηγορια αυθαιρετου και τις αλλες υπερβασεις οπως αποσταση Δ, αλλαγη χρησης, παλαιοτητα, κλπ., 

Σύμφωνα με αυτό που διαβάζω καταλαβαινω οτι αθροίζω όλες τις παραβάσεις των φύλλων καταγραφής και αν π.χ. βγει Υ.Δ.>50% αυτό το επιλέγω σε όλα τα φύλλα καταγραφής και όχι την Υ.Δ. που προκύπτει από κάθε παράβαση ξεχωριστά. Συγγνώμη αν έχει ξαναερωτηθεί και δεν το είδα, αλλά αυτό που ακριβώς αναφέρεται στη νομοθεσία για να μπορέσω να το εντοπίσω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

..................... αθροίζω όλες τις παραβάσεις των φύλλων καταγραφής και αν π.χ. βγει Υ.Δ.>50% αυτό το επιλέγω σε όλα τα φύλλα καταγραφής και όχι την Υ.Δ. που προκύπτει από κάθε παράβαση ξεχωριστά. ..............

 

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ αν ο δρόμος είναι απο διανομή τότε τι γίνεται ?? Ισχύει πάλι το ίδιο??

Ο νόμος δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν επαναλαμβάνω κάποιο θέμα άλλα δεν έχω καθόλου εμπειρία επί του θέματος και ως νέα μηχανικός έχω καταμπερδευτει.

Εχω ρύθμιση αυθαιρεσίας σε ισόγειο κατάστημα οικοδομής (ένα από τα τρία καταστήματα που υπάρχουν στο ισόγειο) με πατάρι.Το κτίριο έχει Ο.Α.και είναι πριν το 1983.

α)Στο ισόγειο της οικοδομής και ανάμεσα στα 3 καταστήματα έχει γίνει διαφορετική διαμερισμάτωση με αποτέλεσμα το κατάστημα προς ρύθμιση αντί 61,92 τ.μ. που ήταν στην άδεια να είναι τελικά   84,75 τ.μ.

β)Επίσης έχω μετατόπιση του κλιμακοστασίου, το οποίο οδηγεί στο πατάρι και

γ)Διάνοιξη δεύτερης πόρτας από αυτή της αρχικής εισόδου στο κατάστημα.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α)Πρέπει να υπολογίσω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης για το κατάστημα?Αφού τα τελικά τ.μ. του προέκυψαν από εσωτερική διαμερισμάτωση μεταξύ και των 3 καταστημάτων του και όχι από      υπέρβαση στη δόμηση και στην κάλυψη του κτιρίου.

β)Για τις άλλες 2 παραβάσεις εφόσον δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι έγιναν πριν το 1983 τα δηλώνω με Κατηγορία 4 και σε κοινό φύλλο καταγραφής?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και από μένα.

Σας αναφέρω μία περίπτωση μεταφοράς από 4014 (περαιωμένη χωρίς σχέδια) σε 4178.

Κάθετη ιδιοκτησία (δυόροφη κατοικία με υπόγειο) με τις εξής παράβάσεις :

1. Τμήμα του υπογείου έχει μετατραπεί σε κατοικία

2. Προέκταση υπογείου (αποθήκη σε υπόγεια στάθμη)

3. Τμήμα κάτω από σκάλα εισόδου που φαίνεται μπαζωμένη στην Ο.Α.

4. Υπέργειος κλειστός χώρος στάθμευσης

Όλες οι αυθαιρεσίες μετά το 1983

Όσον αφορά την κατηγοροποίηση :

Αθροίζουμε όλες τις αυθαίρετες επιφάνειες που προσμετρώνται στον Σ.Δ. δηλαδή (υπόγειο που έχει μετατραπεί σε κατοικία, τμήμα κάτω από την σκάλα, χώρο στάθμευσης αφού δεν έχει δεσμευθεί συμβολαιογραφικά)?

Το άθροισμα αυτό το συγκρίνουμε με τα τ.μ. της Ο.Α. που αφορά την κάθετη ιδιοκτησία υπολογίζοντας μόνο τα τ.μ. του ισογείου και του ορόφου και ελέγχουμε (>40% δόμηση,> 40% κάλυψη και >20% ύψος αθροιστικά)?

Σε περίπτωση που το ποσοστό αυτό προκύπτει πάνω από το 40% δόμησης (αν ο τρόπος υπολογισμού που περιγράφω είναι σωστός) τότε έχω την δυνατότητα σήμερα να δεσμεύσω συμβολαιογραφικά τον χώρο

στάθμευσης ούτως ώστε να μην υπολογίζεται στους χώρους που προσμετρώνται στον συντελεστή και να πάω κατηγορία 4?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι. Σε περίπτωση ισόγειας κατοικίας του 28' που επεκτάθηκε αυθαίρετα και έφτασε στα όρια της κάλυψης των από πάνω νόμιμων ορόφων (άδεια προσθήκης του 65') αν έκλεισε και το χώρο, που σύμφωνα με τα σχέδια των από πάνω ορόφων, είναι ο φωταγωγός και τότε δεν μετρούσε στη κάλυψη έχει υπέρβαση κάλυψης εκείνο το κομματάκι ή όχι? Γενικά υπέρβαση κάλυψης έχει στο σύνολο αλλά λόγω του ότι έκλεισε αυθαίρετα διάδρομος που οδηγεί στη σκάλα για τους πάνω ορόφους. Ο διάδρομος αυτός είναι κολλητά δίπλα στη ισόγεια κατοικία και αποτελεί ξεχωριστή είσοδο. Οπότε έκρινα ότι δεν οφείλω να τον εξετάσω γιατί είναι κοινόχρηστος και έχει άλλη είσοδο. Λάθος? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.