Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α] Φύλλα καταγραφής του Ν.4178


Recommended Posts

Με αναμονή....................(!!!!!) μπας και ξεαντιφαστούν...

1 χρόνο τον δούλευαν...

τον διαβουλευτήκαμε.

τα περισσότερα τα επισημάναμε...

αλλά...

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Greenick,

και εγώ εκτός σχεδίου είμαι. Απλά στην άδεια που βγήκε, έδειξαν οτι το γεωτεμάχιο είναι εντός των ορίων του οικισμού (οριοθετημένος οικισμός κάτω των 2000 κατοίκων). Δηλαδή στο Τοπογραφικό Διάγραμμα της άδειας που περιλαμβάνει απόσπασμα της οριοθέτησης του οικισμού, έχει σημειωθεί η θέση του ακινήτου εσκεμμένα σε λάθος θέση, περίπου 60 μέρα ανατολικότερα ωστε να είναι εντός των ορίων του οικισμού!

Με τον 4014 μου έβγαινε πρόστιμο περίπου 37000 και με τον 4178 βγαίνει 14700.

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστό από τον πελάτη για το κέρδος που του έφερες ζήτησες?Όσο και εγώ από τον αντίστοιχο δικό μου φαντάζομαι :mrgreen:
Τι λέω τέτοιες ώρες ε? :smile:
 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Εγω 1 αλλο προβλημα που βρηκα ειναι πως στην κατηγορια 3 οσες λοιπες παραβασεις αν βαλεις δεν αυξανει το προστημο λογικα ειναι μπαγκ και θελει διωρθωση. Το συστημα τις αναγραφει βεβαια και δεν θεωρω πως ειναι λαθος αν ο πελατης γλιτωσει λεφτα στο τελος! Βαση νομου στην κατηγοαρια 3 εκει πανε οι  λοιπες παραβασεις του αναλυτικου!

οταν πας να το υποβαλεις δεν σε αφηνει...  Δηλαδη πανε κατηγορια 5 οι η/χ ..... για να βαλεις μια παραβαση?

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία 3 δεν μπαίνουν λοιπές παραβάσεις αλλά συγκεκριμένες παραβάσεις οι οποίες περιγράφονται σαφώς στο νόμο. Όσες κι αν είναι αυτές το πρόστιμο είναι 500€ και εξαιρούνται δια παντός της κατεδάφισης και των κυρώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία 3 δεν μπαίνουν λοιπές παραβάσεις αλλά συγκεκριμένες παραβάσεις οι οποίες περιγράφονται σαφώς στο νόμο. Όσες κι αν είναι αυτές το πρόστιμο είναι 500€ και εξαιρούνται δια παντός της κατεδάφισης και των κυρώσεων.

και σε ποια κατηγορια πανε ? Λογικα στην 5 ? που ουσιαστικα ειναι δυσμενεστερη.. εφοσον δεν εξαιρουνται απο τη κατεδαφιση.

 και 1 αλλο παραδειγμ πχ 1 κτιριο το οπιο εχει αποκλισεισ πανο απο 2% σε επιφανεια και 5% σε διαστασεισ και ειναι εμφανοσ μικροτερο γιατι να μιν υπαγεται στην κατηγορια(3) αυτη? πως θα ενημερωσει το περιγραμμα ? Ο αναλυτικος δεν ειναι λυση ....

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία 3 δεν μπαίνουν λοιπές παραβάσεις αλλά συγκεκριμένες παραβάσεις οι οποίες περιγράφονται σαφώς στο νόμο. Όσες κι αν είναι αυτές το πρόστιμο είναι 500€ και εξαιρούνται δια παντός της κατεδάφισης και των κυρώσεων.

και ομως στην συνεχεια της κατηγοαριασ αναγραφει τον αναλυτικο προυπολογισμο για οσα δεν αναφερονται παραπανω ( εμενα δεν μου καθεται να παει κατηγορια 5 παντος) ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καταβολή (σχετικά με την εν λόγω κατηγορία) ανεξάρτητα από το πλήθος των παραβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που έρχομαι μισο μήνα μετά, αλλά τωρα άρχισα το review.

 

H περίπτωση που αναφέρεις δηλώνεται με αναλυτικό. Δες αρ18, 5β.

 

και τι ακριβώς θα βάλεις στον αναλυτικό.....? τις πιθανές κατασκευές μεσοτοιχιών,επιχρισμάτων,χρωματισμών,πλακιδίων, ηλ εγκατασταση, κουφώματα κτλ?

 

Δλδ κανονική επιμέτρηση εργασιών σε σχέση με τι?

 

(Αφορά αναλυτικό για αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια ή απο βοηθητική σε βοηθητική χρήση.........αν είναι απο βοηθητική σε κύρια πάει με Υπέρβαση Δόμησης δλδ?))

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.