Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Επειδή από το πολύ διάβασμα έχω μπερδευτεί, μήπως θα μπορούσατε να μου απαντήσετε τελικά στα φύλλα καταγραφής,

στο τετραγωνάκι του προσδιορισμου του συντελεστή ΥΔ, προσθέτουμε τις ΥΔ συνολικά της ιδιοκτησίας ή μόνο των παραβάσεων

που αναφέρονται στο κάθε ΦΚ?

Ευχαριστώ....

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1.ο πελάτης μου διατηρει κατάστημα στο ισόγειο οικοδομης με ο.α του  2004.Εχει γινει επέκταση του καταστήματος και στον χωρο της πυλωτής που του ανηκει, (έτσι αγόρασε το κατάστημα) η οποία και εχει κλείσει, εντος του περιγράμματος του σχεδίου κάτοψης.Αυτο το κομματι ειναι και προς τακτοποιηση.Αυτο θεωρείται αλλαγη χρήσης και υπέρβαση δόμησης, ως 2 παραβάσεις;

2.λογω του ''κλεισίματος'' της πυλωτης κατα το ποσοστό αυτο που ανηκει στον πελάτη εχει μετατοπιστει και η κεντρικη είσοδος της οικοδομής.Σε αυτό δεν επηρρεαζονται και οι υπόλοιποι ένοικοι οσον αφορα την τακτοποίηση;

3.Η άδεια λειτουργίας του καταστήματος ειναι μόνο για το νόμιμο όπως καταλαβαίνετε, τωρα που θα μπει στη ρύθμιση θα πρεπει να βγει καινουργια αδεία λειτουργίας;εν παση περιπτώση αυτο εχει να κάνει με εμένα καθόλου μέτα;είναι βασικα αυτα που ρωτάω το ξέρω ,ζητώ επιεικεια λόγω απειρίας στο συγκεκριμένο θέμα.

1. Με επιφύλαξη μάλλον όχι ως προς την αλλαγή χρήσης, παρά μόνο ΥΔ ΚΧ. Ας περιμένουμε όμως και τις τοποθετήσεις των άλλων συναδέρφων ..

2. Εάν λόγω της επέκτασης καταλαμβάνει κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής (δλδ αν δεν υπάρχει αποκλειστική χρήση κτλ), θέλει συναίνεση συνιδιοκτητών για να προχωρήσει στη ρύθμισει.

3. Θεωρώ πως όχι. Εάν όμως κάποια στιγμή χρειαστεί να βγάλει νέα άδεια λειτουργίας (ή να ανανεώσει την ισχύουσα ίσως), χρησιμοποιεί πλέον τα σχέδια της ρύθμισης ως κάτοψη του χώρου του.

 

στο τετραγωνάκι του προσδιορισμου του συντελεστή ΥΔ, προσθέτουμε τις ΥΔ συνολικά της ιδιοκτησίας ή μόνο των παραβάσεων

που αναφέρονται στο κάθε ΦΚ?

Σύνολο αυθαίρετων μέτρων ιδιοκτησίας x ποσοστό ιδιοκτησίας / μέγιστα επιτρεπόμενα μέτρα δόμησης του γεωτεμαχίου σήμερα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήδη από τον προηγούμενο νόμο έχω την εξής απορία:

Όταν ένα κτήριο με άδεια έχει διαφορές στο περίγραμμά του σε σχέση με αυτό της άδειας, οπότε δημιουργούνται προεξοχές και εσοχές σε σχέση με την άδεια, ( πχ ένας τοίχος έγινε 5,4 αντί για 5μ ή ένας άλλος έγινε 4 αντί 4,5 ενδεικτικά) δημιουργούνται κάποιες διαφορές που δεν ξέρω πως να τις χρεώσω.

Ενδεικτικά, η άδεια δίνει εμβαδόν ορόφου 100. Έγινε τελικά 150τ.μ. αλλά λόγω διαφοράς περιγράμματος (αν δλδ παραβάλλω τα δύο περιγράμματα) η διαφορά που προκύπτει είναι 60 τ.μ. ενώ η πραγματική διαφορά σε τ.μ. δόμησης είναι 50τ.μ. Δηλαδή η υπέρβαση δόμησης είναι 50τ.μ. αλλά από τη διαφορά των περιγραμμάτων είναι 60τ.μ.

Αυτά τα 10τ.μ. θα πρέπει να τα χρεώσω σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης? Ή μήπως υπέρβαση κάλυψης χωρίς υπέρβαση δόμησης? Ή μήπως να χρεώσω την απόλυτη διαφορα (50τ.μ.) και να βάλω μία παράβαση για αυτές τις μικροδιαφορές στα μήκη των πλευρών???

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

Παρακαλώ πείτε τις απόψεις σας. ίσως είναι κάτι προφανές για κάποιους ή μεγάλη πατάτα αυτό που ρωτάω αλλά επειδή είμαι σχετικά νέα δεν είμαι εξοικειωμένη με τους όρους αυτούς (κάλυψη κλπ).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Με επιφύλαξη μάλλον όχι ως προς την αλλαγή χρήσης, παρά μόνο ΥΔ ΚΧ.  ..σωστα

 

Ellena, on 23 Jan 2014 - 19:52, said:snapback.png

Δηλαδή η υπέρβαση δόμησης είναι 50τ.μ. αλλά από τη διαφορά των περιγραμμάτων είναι 60τ.μ.

 

τωρα να πω οτι καταλαβα τι λες, ψεματα θα πω. Βεβαια ειναι περασμενη κ η ωρα...

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήδη από τον προηγούμενο νόμο έχω την εξής απορία:

Όταν ένα κτήριο με άδεια έχει διαφορές στο περίγραμμά του σε σχέση με αυτό της άδειας, οπότε δημιουργούνται προεξοχές και εσοχές σε σχέση με την άδεια, ( πχ ένας τοίχος έγινε 5,4 αντί για 5μ ή ένας άλλος έγινε 4 αντί 4,5 ενδεικτικά) δημιουργούνται κάποιες διαφορές που δεν ξέρω πως να τις χρεώσω.

Ενδεικτικά, η άδεια δίνει εμβαδόν ορόφου 100. Έγινε τελικά 150τ.μ. αλλά λόγω διαφοράς περιγράμματος (αν δλδ παραβάλλω τα δύο περιγράμματα) η διαφορά που προκύπτει είναι 60 τ.μ. ενώ η πραγματική διαφορά σε τ.μ. δόμησης είναι 50τ.μ. Δηλαδή η υπέρβαση δόμησης είναι 50τ.μ. αλλά από τη διαφορά των περιγραμμάτων είναι 60τ.μ.

Αυτά τα 10τ.μ. θα πρέπει να τα χρεώσω σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης? Ή μήπως υπέρβαση κάλυψης χωρίς υπέρβαση δόμησης? Ή μήπως να χρεώσω την απόλυτη διαφορα (50τ.μ.) και να βάλω μία παράβαση για αυτές τις μικροδιαφορές στα μήκη των πλευρών???

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

 

Καταρχήν έχεις το σχέδιο της άδειας.

Έχεις και το νέο σχέδιο.

Έχεις δλδ δύο εμβαδά.

 

Αυτή η διαφορά σου θα είναι ΥΔ.

 

Επίσης έχεις και δύο περιγράμματα δλδ.

Η διαφορά τους πάλι θα είναι η ΥΚ σου.

 

Άρα έχεις 2 μεγέθη. 

 

Τώρα από τα δύο μεγέθη αυτά ελέχγεις καταρχήν τι έχει προκύψει επιπλέον εντός του περιγράμματος της αδειας. Αυτό είναι μόνο ΥΔ.

Ότι υπολείπεται θα το βάλεις ΥΔ και ΥΚ.

 

Τώρα πως γίνεται να έχεις εμβαδό δόμησης μεγαλύτερο κατά 50 και να έχεις εμβαδό κάλυψης μεγαλύτερο κατά 60, μάλλον πρέπει να δεις μήπως κάτι που υπάρχει ως προβολή στο περίγραμμα το νέο δε μετράει στην κάλυψη. Μήπως κάποιος εξώστης και τον προβάλλεις στο έδαφός;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια σημεία το περίγραμμα της άδειας είναι πιο "έξω" από το πραγματοποιούμενο οπότε εκέί έχω μείωση...Δλδ το πραγματοποιούμενο δεν είναι =άδειας +προσθήκη αλλά έχει και κάποιες εσοχές στο περίγραμμα της άδειας. Υπάρχουν διαφορές σε αρκετά μήκη πλευρών, δεν πρόκειται απλώς για μία προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση όπου προεξέχει από το περίγραμμα θα έχεις ΥΔ και ΥΚ.

 

Το περίγραμμα σου είναι 60 τμ παραπάνω. Πως βγάζεις το εμβαδό ορόφου 50 τμ παραπάνω.

 

Αν μπορούσες να κάνεις ένα απλό σκαρίφημα να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

1. Με επιφύλαξη μάλλον όχι ως προς την αλλαγή χρήσης, παρά μόνο ΥΔ ΚΧ. Ας περιμένουμε όμως και τις τοποθετήσεις των άλλων συναδέρφων ..

2. Εάν λόγω της επέκτασης καταλαμβάνει κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής (δλδ αν δεν υπάρχει αποκλειστική χρήση κτλ), θέλει συναίνεση συνιδιοκτητών για να προχωρήσει στη ρύθμισει.

3. Θεωρώ πως όχι. Εάν όμως κάποια στιγμή χρειαστεί να βγάλει νέα άδεια λειτουργίας (ή να ανανεώσει την ισχύουσα ίσως), χρησιμοποιεί πλέον τα σχέδια της ρύθμισης ως κάτοψη του χώρου του.

 

Σύνολο αυθαίρετων μέτρων ιδιοκτησίας x ποσοστό ιδιοκτησίας / μέγιστα επιτρεπόμενα μέτρα δόμησης του γεωτεμαχίου σήμερα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, με βάλατε σε έναν δρόμο, γιατί 3 ημέρες τώρα που αναγκάστηκα να διαβασω όλα αυτα για τον 4178 εχω πελαγώσει, δεδομένου ότι με κυνηγάει και ο χρόνος γιατι ο πελάτης θέλει να προλάβει την προθεσμία του πρώτου εξαμήνου, και ήρθε σε εμένα πριν 3 ημέρες.Δεν εχω καν την άδεια στα χέρια μου.Τα τ.μ της πυλωτης που έχει κλείσει είναι 62, οπότε το παράβολο που θα πληρώσει για αυτο ειναι 1000; κατά το 50<62<100 ή υπολογίζεται καπως αλλιώς; και επίσης να σας ρωτησω το εξής:με το κλεισιμο της πυλωτής εχει μετατοπιστει η κύρια είσοδος της οικοδομής .Αυτο συνιστά αλλη παράβαση(κατ.3)περι μετατοπισης ανοιγμάτων που επειδη είναι>2μ παει με αναλυτικό αρθ.18 παρ5 ;σε αυτό όμως δεν εμπλέκονται και οι υπολοιποι ένοικοι της οικοδομής;κανω δυο Φ.Κ και πληρώνει και δύο παράβολα;θα με βοηθούσατε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες 2 ερωτήσεις:

 

1.για το % Υ.Δ.

 

Ελέγχεται κάθε φύλλο καταγραφής χωριστά ή συνολικά?Ας κάνουμε απλή περίπτωση όπου έχουμε μόνο εναν ιδιοκτήτη.

 

πχ. % Υ.Δ. = Συνολικες υπερβάσεις δόμησης / επιτρεπόμενη δόμηση = 700 / 400 τ.μ = 175%

 

Τότε σε όλα τα φύλλα καταγραφής βάζω 100-200% ΥΔ? Προσωπικά ετσι πιστεύω οτι είναι το σωστό,αλλά λεω μπας και...

 

Απλά ανέλαβα περίπτωση συναδέλφου που αδυνατεί να συνεχίσει τη ρύθμιση του 4014 με υπερβάσεις 800 τμ και παντού είχε ΥΔ <50% και υπολόγιζε κάθε φύλλο καταγραφής χωριστά!

 

Επειδη τις επόμενες μέρες θα πρεπει να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη οτι θα πρέπει να πληρώσει έξτρα 30.000 Ευρώ, καλό θα ηταν να είμαι σίγουρος.....πλήρωσε και εφάπαξ τρομάρα του αλλά....

 

2.Τελικά στις περιπτώσεις του 4014 όπου τις δηλώναμε σοφίτες,αλλά βάσει ΝΟΚ δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ετσι (οχι ανεξάρτητη ιδιοκτησία) και κάνουμε μετάβαση στον 4178 τι κάνετε? Τις δηλώνετε στους ΚΧ χωρίς μειωτικό με αποτέλεσμα την αύξηση του προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.