Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Με αναλυτικό δυνάμει της εγκ. 4.

Η υπέρβαση ύψους αφορά ολόκληρο το κτίριο και η κρατούσα άποψη, πολλών από εμάς, είναι να καταχωρείται στον τελευταίο όροφο με τη λογική ότι αυτός υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος (της περιοχής στην προκειμένη περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

σε ισόγεια οικοδομή έγινε αυθαιρετη προσθήκη ορόφου, εκτός από την υπέρβαση δόμησης που θα βάλω θα βάλω και υπέρβαση ύψους για τον αυθαίρετο όροφο?

(δεν ξεπερνάει το μέγιστο επιτρεπομενο ύψος)

επίσης σε αλλη περίπτωση έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 300 τμ και έχουν κατασκευαστει τα 100τμ με άδεια και έχω αυθαίρετο αλλα 100 τ.μ.,η υπέρβαση κάλυψης

είναι <20% έτσι δεν είναι?

μπορεί να είναι απλοικες οι ερωτήσεις αλλα μίλαγα με συνάδελφο και τα αντιμετωπίζει πολύ διαφορετικά από εμενα και ήθελα και την γνώμη σας για να

βεβαιωθώ μιας και με έχετε βοηθησει τόσες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η περίπτωση έχεις προσθήκη ορόφου πάνω από το εγκεκριμένο ύψος της αδείας. Άρα έχεις και υπέρβαση ύψους το ποσοστό προκύπτει διαιρώντας το ύψος του αυθαίρετου ορόφου δια το σημερινό επιτρεπόμενο.

 

Στην 2η περίπτωση αν κατάλαβα καλά έχεις 100 τμ αυθαίρετα και αν είναι εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματος της αδεία έχεις και υπέρβαση κάλυψης προφανώς.

 

Το ποσοστό υπέρβασης θα είναι 100/300 ήτοι 33% άρα > 20%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ισόγεια οικοδομή έγινε αυθαιρετη προσθήκη ορόφου, εκτός από την υπέρβαση δόμησης που θα βάλω θα βάλω και υπέρβαση ύψους για τον αυθαίρετο όροφο?

(δεν ξεπερνάει το μέγιστο επιτρεπομενο ύψος)

επίσης σε αλλη περίπτωση έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 300 τμ και έχουν κατασκευαστει τα 100τμ με άδεια και έχω αυθαίρετο αλλα 100 τ.μ.,η υπέρβαση κάλυψης

είναι

μπορεί να είναι απλοικες οι ερωτήσεις αλλα μίλαγα με συνάδελφο και τα αντιμετωπίζει πολύ διαφορετικά από εμενα και ήθελα και την γνώμη σας για να

βεβαιωθώ μιας και με έχετε βοηθησει τόσες φορές.

όπως τα λέει ο Άκης είναι.

 Να υπενθυμίσεις στο "συνάδελφο", είτε να διαβάσει είτε να σταματήσει να ασχολείται με τα αυθαίρετα αν δεν γνωρίζει τέτοιες κλασσικές περιπτώσεις,  διότι είναι επικίνδυνος για τους πελάτες του, αλλά μπορεί να βλάψει και τον εαυτό του ύστερα από καταγγελία ή κάποιο δειγματοληπτικό έλεγχο δήλωσης του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δικαιολογήσω μερικούς στις αρχές του ν. 4014/11 (πριν 4 χρόνια) που όλοι αντιμετωπίζαμε ένα πρωτόγνωρο νομοθετικό σκηνικό. Τότε συναντούσες μερικές τέτοιες απόψεις γιατί δεν είχε ξεκαθαρίσει το θέμα. Μετά όμως από δυο αυθαιρετονόμους και 4 χρόνια εφαρμογής, κάποιοι να ισχυρίζονται ότι επειδή το οικόπεδο έχει μη εξαντλημένο Σ.Δ και ΣΚ ή δεν έχει ξεπεράσει το ύψος περιοχής και να μην καταγράφουν αυθαιρεσία, αν μη τι άλλο νομίζω ότι είναι τουλάχιστον προκλητικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι αρκετοι που το βλέπουν έτσι και το υποστηρίζουν και μετα σιγουριά..διαβάζουν τον νομο όπως τους βολευει κάθε φορά..και η

αληθεια είναι για εμένα

αν δεν υπήρψε αυτό το φόρουμ πιστευω θα είχα κενα σε πολλα θέματα..και δν θα είχα με ποιον να τα συζητησω..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Τριόροφη μεζονέτα (υπόγειο-ισόγειο-όροφος) εκτός σχεδίου είχε υπαχθεί:

 

- στον 3843 για αλλαγή χρήσης του εμβαδού του υπογείου σε χώρο κύριας χρήσης + τακτοποίηση Η/Χ (με περαίωση)

- στον 4014 για λοιπές παραβάσεις ξεμπαζώματος (το υπόγειο έγινε ισόγειο) και εξωτερική αποθήκη.

 

Οι παραπάνω 2 δηλώσεις έγιναν από άλλο μηχανικό που δεν είναι πλέον ενεργός.

 

Τώρα ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη βεβαίωση μηχ/κού, έγινε μεταφορά της δήλωσης στον 4178 στις δηλώσεις μου και κατά τη νέα αυτοψία είδα πως το εμβαδό του υπογείου (και του ισογείου αντίστοιχα) είναι κατά 0,70μ μεγαλύτερο κατά πλάτος, κάτι που επιβεβαιώνεται και από το τοπογραφικό ΕΓΣΑ που είχε υποβληθεί στον 4014. Αυτά προφανώς δε μπορούσαν να μπουν στον 3843 και γι αυτό δε τα δήλωσαν.

 

Μπορώ να κάνω όλη τη διαδικασία του υπολογισμού προστίμου από την αρχή (σαν να μην έχει γίνει καμία τακτοποίηση) και στη συνέχεια να βάλω πέρα από τα πληρωμένα ποσά του 4014 (που ήδη φαίνονται) και όλα όσα έχουν πληρωθεί με τον 3843 (παράβολο + πρόστιμο), ασχέτως εάν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία περαίωσης στην πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.