Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες βλέπω το εξής μήνυμα:

ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου.

 

είτε σε παλαιές δηλώσεις που έχει ήδη υπολογιστεί και πληρωθεί το πρόστιμο και που τώρα τις πάω για ολοκληρωμένη υπαγωγή

είτε σε νέες δηλώσεις.

 

Οι δικές μου περιπτώσεις είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες με πολύ λίγα ή καθόλου χιλιοστά 

και ως εκ τούτου η υπέρβαση δόμησης μπορεί και να υπερβαίνει το 200% σε σύγκριση με ότι αναλογεί βάση χιλιοστών.

Η επιλογή όμως κατηγορίας συσχετίζεται με όχι με τα χιλιοστά της οριζ. ιδιοκτησίας αλλά με την όλη οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

 

 

....................

Η επιλογή όμως κατηγορίας συσχετίζεται με όχι με τα χιλιοστά της οριζ. ιδιοκτησίας αλλά με την όλη οικοδομική άδεια.

 

Μεταφέρω το χαρακτηριστικό απόσπασμα του νόμου, όπως αυτός έχει τροποποιηθεί: "......Κατηγορία 4. ........αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους Ν.3775/2009 (ΦΕΚ.122/Α΄), Ν.3843/2010 (ΦΕΚ.62/Α΄) και Ν.4014/2011 (ΦΕΚ.62/Α΄). Οι ανωτέρω αυθαίρετες κατασκευές εξαιρούνται της κατεδάφισης οριστικά μετά την συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά τις διατάξεις του Ν.3843/2010 (ΦΕΚ.62/Α΄).

33. Σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου και κατ’ ανάλογη εφαρμογή της παρ. 2 του άρθρου 18 του νόμου, για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών, τα μεγέθη τους συγκρίνονται με το μέρος των πολεοδομικών μεγεθών της οικοδομικής άδειας, που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου. Τα ποσοστά υπέρβασης δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη προκειμένου η υπαγωγή να γίνει στη συγκεκριμένη κατηγορία......"
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε τι αφορούσε αυτή η συμβολαιογραφική πράξη..

 

 

Συγγνώμη για τη καθυστέρηση στην επικοινωνία..

Είναι πράξη χρησικτησίας..

 

Το ιστορικό έχει ως εξής.. ο παππούς βγάζει άδεια για να χτίσει ένα ισόγειο το ΄67. Χτίζει όμως υπόγειο, ισόγειο, όροφο και δώμα και υπάρχουν καταγγελίες του ΄67 για την παρανομία..δεν αναφέρουν ακριβή τμ.

 καθώς δεν είναι νόμιμο για να γίνει κάποιο άλλο συμβόλαιο, (δεν ξέρω με ποιου την καθοδήγηση) η κόρη κάνει πράξη χρησικτησίας το 1995 και υπάρχουν σχέδια αποτύπωσης από μηχανικό , όμως κάποια  χρόνια μετά απεβίωσε και τότε έρχεται ο εγγονός και κάνει πράξη χρησικτησίας ανάλογη με τη μητέρα του και τα περνάει το 2005 στο όνομά του.  

 

 Από τα σχέδια του 1995 υπάρχουν κάποιες διαφορές, π.χ. είναι ένας χώρος σαν ΗΜ που μπροστά, η μία όψη, είναι κλειστή με τζαμαρία(οπότε μπορείς ν υποθέσεις πως είναι κλεισμένος ο χώρος από το ΄75)….όμως υπάρχει και ένα παράθυρο WC που βγαίνει σε αυτόν το χώρο και ανήκει στο διπλανό διαμέρισμα ( σχέδια του ΄95) … σήμερα όμως αυτό το παράθυρο είναι 1μ. πιο πέρα στον ακάλυπτο. Άρα υποθέτω πως το παράθυρο μετατοπίστηκε γιατί έκλεισε ο χώρος αυτός μεταγενέστερα των σχεδίων του 1995….

 

Ακόμη στο Ε9 του εγγονού είναι περασμένα όλα τα τμ. και τα αυθαίρετα που υπάρχουν  μετά του 1995 με έτος κατασκευής το 1967…

  1. να τα περάσω όλα προ του ΄75 γιατί έτσι αναφέρεται στο Ε9? Και γιατί έχω καταγγελίες που όμως δεν αναφέρει ακριβώς την αυθαιρεσία? :confused:  :confused:  :confused:     Ή
  2. ότι υπάρχει στα σχέδια του 1995 ως προ του ’75, και όλα τα άλλα τμ. μεταγενέστερα, και με τι ποσοστά αυθαιρεσίας θα πάω? Με βάση της άδειας του ΄67 ή τα σημερινά δεδομένα της περιοχής???

 

Να υπενθυμίσω πως δεν έχει γίνει οριζόντια σύσταση.

 

Ελπίζω να σε κατατόπισα αν και σε κούρασα με όλο αυτό το κατεβατό... :shock:

Edited by Sk.Maria
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έχεις αποδεικτικό παλαιότητας το Ε9 του εγγονού.

Δηλώνεις τα πάντα ως Κατηγορία 1 (προ του 75) και ξοφλάει με ένα 500άρικο πρόστιμο.

Βάζεις την ΟΑ του 67 (υποθέτω έχεις στέλεχος και εγκεκριμένα σχέδια κ.λπ.)  κι αφαιρείς τα τ.μ. του ισογείου αν συμπίπτουν με το σημερινό ισόγειο.

Ξεχνάς τα σχέδια αποτυπώσεων που έγιναν ......"για τους συμβολαιογράφους".

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έχεις αποδεικτικό παλαιότητας το Ε9 του εγγονού.

Δηλώνεις τα πάντα ως Κατηγορία 1 (προ του 75) και ξοφλάει με ένα 500άρικο πρόστιμο.

Βάζεις την ΟΑ του 67 (υποθέτω έχεις στέλεχος και εγκεκριμένα σχέδια κ.λπ.)  κι αφαιρείς τα τ.μ. του ισογείου αν συμπίπτουν με το σημερινό ισόγειο.

Ξεχνάς τα σχέδια αποτυπώσεων που έγιναν ......"για τους συμβολαιογράφους".

 

έχω ΟΑ, δεν έχω σχέδια.. αλλά στο στέλεχος φαίνεται το περίγραμμα και οι διαστάσεις του, οπότε και πάλι καλά είμαι..

 

εμένα λογικά δε με αφορά αν έχει κάνει διόρθωση του Ε9 και πότε έγινε αυτή? Δε θα μπορούσε να μου δημιουργήσει πρόβλημα?

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ιάσονα, καλή συνέχεια!

Edited by Sk.Maria
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το τροποποιημένο παράρτημα Α, αναφέρεται ότι επιλέγουμε εκτός σχεδίου ή οικισμού στην περίπτωση που το ακίνητο βρίσκεται εκτός των ορίων εγκεκριμένου ρ.σ., ακόμη και αν είναι εντός των ορίων ζώνης οικισμού. Διαβάζοντας την εγκύκλιο 3, βρήκα ότι " Οικόπεδο είναι εντός οικισμού κατά τα οριζόμενα στη σχετική διοικητική πράξη. ∆εν είναι εντός οικισμού γήπεδο που βρίσκεται στη ζώνη του άρθρου 14 του ν . δ . 17.7/16.8.1923 κατά τα οριζόμενα    στην παρ. 6 του άρθρου 25 του ν . 2508/97, όπως ισχύει".

Προφανώς αφορά το buffer των 500 μέτρων απο τα όρια, έτσι δεν είναι? Ακίνητο εντός των ορίων (π.χ. στο κέντρο) οικισμού προϋφιστάμενου του 1923 θα υπολογιστεί ως "Εντός σχεδίου - οικισμού"?

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετο εκτός σχεδίου έχω οριστικό τίτλο μη κατεδάφισης με τον Ν.720/77 μόνο που ο τότε μηχανικός έχει λάθος το σχέδιο της κάτοψης και την δηλούμενη επιφάνεια. Συγκεκριμένα έχουν δηλωθεί 5τμ λιγότερα μια και στο περίγραμμα της οικοδομής λείπει ένα τμήμα της όψης με σπάσιμο διαστ. 1,00*10,00μ περίπου και στην πίσω όψη ένα σπάσιμο έχει δειχθεί μεγαλύτερο κατά 1,00*5,00μ. Οι φωτογραφίες του τότε κατατεθιμένου φακέλου δείχνουν καθαρά αυτά τα σπασίματα.

Εγώ τώρα κλήθηκα να τακτοποιήσω αυθαίρετη προσθήκη επέκτασης.

Τι κάνω;;;;

Να βάλω το σωστό περίγραμμα και να χρεώσω και τα 5τμ που δεν είχαν δηλωθεί τότε;;;;

Πιο πολύ με απασχολεί πως θα δείξω στην κάτοψη το αρχικό κτίσμα μια καΙ η επέκταση μου έχει διαστάσεις που είναι συνέχεια των λανθασμένων τμημάτων του Ν.720/77. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να βάλεις τις υπερβάσεις που δεν καταχωρήθηκαν στην τότε δήλωση με παλαιότητα προ 83 και τεκμηρίωση στην τεχνική έκθεση αναφέροντας ότι από εσφαλμένη αποτύπωση τα τμήματα αυτά δεν είχαν αποτυπωθεί και εμβαδομετρηθεί στην τάδε δήλωση του ν. 720/77 ενώ ανεγέρθηκαν μαζί με το υπόλοιπο τότε κτίριο και αυτό αποδεικνύεται από την άρρηκτη σύνδεση των τμημάτων αυτών με το σκελετό του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην κάτοψη θα δείξω την πραγματικότητα και με μια διακεκομμένη γραμμή θα δείχνω το λάθος περίγραμμα;;; μια και στην πίσω όψη έχει δώσει παραπάνω μια λωρίδα με επιφάνεια 5τμ ενώ στην πρόσοψη έχει παραλείψει μία λωρίδα 10τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.