Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα!

έχω πρόβλημα σε μια δήλωση έβαλα λίγότερα τμ. ώστε να πληρωθεί το παράβολο των 500ευρώ να ξεκινήσει η υποβολή του αρχείου ,και να μπει το υπόλοιπο ποσό στις δόσεις.. είχα κάνει το ίδιο στον 4014 και δεν είχα πρόβλημα..

 

πήγα τώρα να βάλω ακριβώς τις επιφάνειες και να βγάλω το ποσό με εφάπαξ πληρωμη και βγάζει παράβολο 1000 ευρώ.. δλδ πρέπει να πληρωθεί παράβολο πάλι τώρα 1000 ευρώ αλλιώς δε προχωραει το σύστημα???? δε θα μου βγάλει το υπόλοιπο δλδ άλλα 500 ευρώ για να πληρώσω???

 

το 500αρικο δε θα μετρήσει, θα πρέπει να το συμφηφίσω εγώ?

 

γνωρίζει κανείς να με ενημερώσει σχετικά?

 

Ευχαριστώ!

Edited by Sk.Maria
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μία ερώτηση κι από μένα:


Λοιπόν σε ισόγειο πολυκατοικίας υπάρχει ένα οινομαγειρείο το οποίο διαθέτει ψησταριά.... Ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει εδώ και αρκετά χρόνια την πρασιά με τέντες και κατακόρυφα νάιλον (συνήθεις κατασκευές) όπου και έχει (παράνομα βέβαια) τραπεζοκαθίσματα. Τώρα λοιπόν θέλει να τακτοποιήσει αυτήν την κατασκευή, οπότε έχουμε:


-Υ.Δ.Κ.Χ.


-Υπέρβ. κάλυψης


-υπέρβαση προκηπίου


-συναινέσεις ιδιοκτητών


Το πρόβλημα είναι το εξής: όλο αυτό γίνεται για να βγει η ψησταριά έξω. Έλα όμως που από το υγειονομικό για να επιτραπεί η ψησταριά έξω απαιτείται κλειστός χώρος με γυαλί ή άλλη στέρεη κατασκευή, πάντως όχι νάιλον. Οπότε αν εγώ τακτοποιήσω την κατασκευή αυτή μετά μπορώ να κλείσω εντός αυτής κάποια τετραγωνικά με τζάμι? Δε νομίζω ότι μπορώ...


Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας, ευχαριστώ!


Link to comment
Share on other sites

ξεκινας απο το συμβολαιο του ισογειου ή τον κανονισμο

μηπως εχει το δικαιωμα αποκλειστικης χρησης αυτου του ακαλυπτου.

 

Αλλοιως θα χρειαστεις συναινεση

α] με βαση οσα οριζει ο κανονισμος

β]  ή με πλεοψηφια  51%

 

Μετα απο  αυτα,  εσυ τακτοποιεις αυτα που αποτυπωνουν οι φωτογραφιες σου...

 

τι και ποσα τζαμια ζηταει το υγειονομικο, ειναι περα απο αυτα που εσυ τακτοποιεις σημερα.

ας αποφασισει αυτος

 

[πιθανον χτες βραδυ, πριν τραβηξεις τις φωτό.... να εβαλε καποιο...τζαμωτό...] :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Επειδή εγώ θα αναλάβω να κάνω και τις αλλαγές της άδειας λειτουργίας....και θα δώσω και βεβαίωση χ.κ.χ......

αν ο κλεισμένος χώρος είναι για παράδειγμα 4μ*8μ , στη συνέχεια η ψησταριά θα πρέπει να είναι σε χώρο 2,5μ*3,5μ, δηλαδή άντε και τα είχε τα τζάμια από πριν το 2011, τώρα πρέπει να κάνει και χωρίσματα ώστε να διαμορφωθεί ο χώρος, ένα μέρος ψησταριά, κι ένα μέρος τραπεζοκαθίσματα. Κάτι δεν μου κολλάει, άλλα σχέδια θα δείξω στο 4178, άλλα στην άδεια λειτουργίας? 

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε με τη βλακεία του κάθε μαγαζάτορα.

Όπως προανέφερε ο Δημήτρης (με τις καλημέρες μου) για να τακτοποιήσεις πρέπει να έχεις το 51% ή όσο ορίζει ο κανονισμός.

Αν τα έχεις, προχωράς σε τακτοποίηση. Έστω ότι πρόστιμο θα υπολογιστεί με αναλυτικό για την μεταλλική κατασκευή. Τα υπόλοιπα είναι κινητές τέντες κλπ.

Πολεοδομικά λοιπόν ο δικός σου είναι καλυμμένος.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάρει και άδεια λειτουργίας.

Άλλο πράγμα η αναστολή κυρώσεων αυθαιρέτων άλλο πράγμα η άδεια λειτουργίας και η Β.Χ.Κ.Χ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για το χρόνο σας! Καταλήγοντας εγώ πιστεύω ότι:

1) τέτοιου είδους παράβαση είναι υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου με υπέρβαση κάλυψης, υπέρβαση προκηπίου (διότι πρόκειται για κλεισμένο χώρο)

2) εγώ δε θα έδινα Βεβαίωση Χ.Κ.Χ. αν κατασκευαζόταν εξτρά χώρος κλειστός για ψησταριά εντός του τακτοποιούμενου.

Αυτά τα λέω σε συνδυασμό με τηλ στην πολεοδομία. Καλή σας μέρα!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω περίπτωση ακινήτου με άδεια όπου ο Α΄ όροφος έχει προσμετρηθεί  κανονικά στο Διάγραμμα Κάλυψης  στη δόμηση, έχει ύψος 3,20μ. αλλά το σχέδιο (κάτοψη και τομή)αναγράφει πως είναι Αποθήκη, έχουν σβήσει τη λέξη κατάστημα με μία γραμμή. Ο χώρος έχει χρησιμοποιηθεί για γραφεία στο παρελθόν και τώρα είναι προς ενοικίαση.

Στο ΔΚ στον υπολογισμό  των  θέσεων στάθμευσης  δείχνει πως έχει προσμετρηθεί το κατάστημα του ισογείου μαζί με τον όροφο προς 100 (τμ./100), άρα 5 θέσεις..

 

Πρέπει να κάνω  κάτι σε αυτόν τον όροφο? :confused:  Υπερβάσεις άλλες δεν υπάρχουν.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με το αν έχεις πάρει τα εγκεκριμένα σχέδια από το φάκελο της άδειας και το στέλεχος από το αρχείο της υπηρεσίας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε δύο θέματα που με προβληματίζουν..

Το πρώτο αφορά κοινοτικές άδειες που γράφουν μόνο επιφάνεια  για το κτίριο που πρόκειται να ανεγερθεί χωρίς σκαρίφημα θέσης και το κτίριο κατασκευάζεται εντός Δ με τις διαστάσεις που προέβλεπε η κοινοτική άδεια..Θεωρείται νόμιμο ή επειδή βρίσκεται σε μη σύννομη θέση θα θεωρηθεί αυθαίρετο το τμήμα του που είναι εντός Δ παρόλο που η άδεια δεν αναφέρει κάτι για την τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο??

Επίσης, αν σ' ένα οικόπεδο υπάρχουν παλιά κτίσματα (στην περίπτωση μου πριν τη ρυμοτομία του χωριού που έγινε το 1972) κι εκδόθηκε οικοδομική άδεια το 1974 που απεικονίζει τα κτίρια αλλά δεν αναφέρει κάτι για τη νομιμότητα των υφιστάμενων πχ προ του 55 αυτά τα θεωρώ νόμιμα ή παρόλο που φαίνονται σε άδεια πρέπει να αναζητήσω νομιμοποιητικά στοιχεία??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με το αν έχεις πάρει τα εγκεκριμένα σχέδια από το φάκελο της άδειας και το στέλεχος από το αρχείο της υπηρεσίας. 

 

Παύλο και τα σχέδια και το στέλεχος είναι της πολεοδομίας.

 

Ο ιδιοκτήτης είχε τα σχέδια που του είχε δώσει ο μηχανικός όταν βγήκε η άδεια το 1990

(χωρίς σφραγίδες όμως) και ο χώρος αναφερόταν ως κατάστημα, ο ίδιος δεν το γνώριζε πως υπήρχε τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.