Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Προφανώς αποτελεί αυθαιρεσία και πρέπει να ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερωτημα ειναι σε τι κατηγορια πρεπει να υπαχθει, δεδομενου οτι αποτελει διαμερισμα πολυκατοικιας με επικρατουσα χρηση την κατοικια, αλλα και 2 μαγαζια στο ισογειο:

Κατηγορια 1 προ του 75? : Υπαρχει αποκλειστικη χρηση κατοικιας , στο ισογειο ομως υπαρχουν 2 καταστηματα, αρα μαλλον ΟΧΙ.
Κατηγορια 2 προ του 83?: Υπαρχει στην πολυκατοικια αυθαιρετη κατασκευη και απο αλλον ιδιοκτητη, αρα μαλλον ΟΧΙ.
Κατηγορια 3 ιστ ? Ισως.

Link to comment
Share on other sites

για τις βεβαιωσεις χρειαζομαστε τιτλο ιδιοκτησιας...

 

πελατης μου εχει ενορκη βεβαιωση χρησικτησιας οτι κατεχει το αγροτεμαχιο >20 χρονια..αυτο μετραει;

Link to comment
Share on other sites

Μια  ερωτηση επιβεβαιωσης... για διαμερισμα προ του 1955 (1936 μου ειπανε) δινουμε κανονικα βεβαιωση οτι ειναι στις εξαιρεσεις του νομου ετσι; Το αποδεικτικο στοιχειο που θα εχω προκειμενου να αποδειξω την παλαιοτητα φυσιολογικα θα ειναι το συμβολαιο αγορα ετσι; (να βρεθει ο αριθμος Ο.Α. ειναι απιθανο...)

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

για τις βεβαιωσεις χρειαζομαστε τιτλο ιδιοκτησιας...

 

πελατης μου εχει ενορκη βεβαιωση χρησικτησιας οτι κατεχει το αγροτεμαχιο >20 χρονια..αυτο μετραει;

δεν προβλεπεται στον 4178 δηλωση χωρις "τιτλο"

 

Αρα,  ας βγαλει μια δικαστική αποφαση....

κατοχυρωνεται και αυτός

 

και ιδιαίτερα εσυ... :smile:

 

[βεβαια , η χρησικτησια ειναι νομιμος τιτλος κυριοτητας..

και ισως  σε  καποια εγκυκλιο...να  δοθει αλλη ερμηνεια...

Πλην, χωρις δικαστικη αποφαση, και επειδη  ειναι πιθανον, αργοτερα,  να υπαρχουν δικαστικες διενεξεις...

προς το παρον....δεν το ακουμπαμε...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου ήρθε πρώτη φορά βεβαίωση για χώρο τακτοποιημένο με 4014, για τον οποίο έχει περαιωθεί η διαδικασία και έχουν κατατεθεί τα σχέδια, μπορεί να μου πει κάποιος τι ισχύει τελικά ?

 

Βγάζω κανονικά βεβαίωση με 4178 (αναφέροντας ότι έχω τακτοποιημένο χώρο) χωρίς να μεταφέρω την δήλωση στον 4178 ?

 

ή

 

Πρέπει μετά από 60 ημέρες να μεταφερθεί η δήλωση του 4014 από τον νέο ιδιοκτήτη στον 4178 βάσεις της Υ.Α. (Β'2184/13) ?  :

 

8.α Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι δικαιοπραξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν δηλωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 πραγματοποιούνται με έκδοση βεβαίωσης σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην παρούσα και συνοδεύονται από την πράξη υπαγωγής όπως αυτή εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4014/2011. Σε αυτή την περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού που συνέταξε την ανωτέρω βεβαίωση του Ν. 4178/2013 τα στοιχεία της πράξης υπαγωγής του Ν. 4014/2011 καταχωρούνται υποχρεωτικά εντός 60 ημερών από την ημερομηνία έκδοσης της παρούσας, στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 και εκδίδονται νέες πράξεις κατά τις διατάξεις του Ν. 4178/2013

 

Ποιος κάνει τα παραπάνω ? Ο νέος ιδιοκτήτης ? Και ποιος τον φωνάζει σε 60 ημέρες να το κάνει...?! 

Link to comment
Share on other sites

Σε νέα Δήλωση του Ν.4178/13, που ως μοναδικές παραβάσεις είναι Κατ.3 & Λοιπές Παραβάσεις με αναλυτικό, στη βεβαίωση ποιο λεκτικό βάζω?

 

Κατ' εμέ το 1αii του άρθρου 3 του νόμου, γιατί οι παραβάσεις αυτές δεν θίγουν δόμηση, κάλυψη, ύψος.

 

Συμφωνείτε ή όχι?

 

 

θα βάλεις τον τύπο που αναφέρει ότι οι αυθαίρετες κατασκευές  εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ. 2 του άρθρου 1

 

Συμφωνείτε με τον συνάδελφο για επιβεβαίωση πριν το υποβάλλω?

 

Η κατηγορία 3 θελει σχεδια; γιατί αν δεν θελει δεν ξέρω αν φτάνει ο χώρος της ΤΕ για να περιγράφουν οι αλλαγές σε κουφώματα, εξώστες κλπ...

 

Η Κατ3 θέλει μόνο Τεχνική Έκθεση & Φωτογραφίες και μάλιστα στην ΤΕ που υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα δεν απαιτείται αναλυτική περιγραφή των αυθαιρέτων μικρών παραβάσεων αλλά η γενική διατύπωση ότι αυτές υπάγονται στην Κατ3.

 

Θέλει μόνο μια κάτοψη και δεν απαιτεί αναλυτική περιγραφή των αυθαιρεσιών της κατηγορίας στην ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

δεν προβλεπεται στον 4178 δηλωση χωρις "τιτλο"

 

Αρα,  ας βγαλει μια δικαστική αποφαση....

κατοχυρωνεται και αυτός

 

και ιδιαίτερα εσυ... :smile:

 

[βεβαια , η χρησικτησια ειναι νομιμος τιτλος κυριοτητας..

και ισως  σε  καποια εγκυκλιο...να  δοθει αλλη ερμηνεια...

Πλην, χωρις δικαστικη αποφαση, και επειδη  ειναι πιθανον, αργοτερα,  να υπαρχουν δικαστικες διενεξεις...

προς το παρον....δεν το ακουμπαμε...]

ευχαριστω δημητρη και παλι...

 

ο συμβολαιογραφος μου ειπε οτι δεν ειναι τπτ και κανονικα δινουμε  σ αυτες τις περιπτωσεις..μαλλον ο συμβολαιογραφος δε φοβαται ευθυνες κλπ κλπ;

 

υπαρχει μονο ενορκη βεβαιωση..αρα καλυτερα να μην ακουμπησω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.