Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πόσα είναι τα όρια ανοχών και οι αποκλίσεις σε κάθε πλευρά του ακινήτου ώστε να μην θεωρηθεί κάτι αυθαίρετο?

Και που μπορώ να το βρω αυτό γιατί δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πόσα είναι τα όρια ανοχών και οι αποκλίσεις σε κάθε πλευρά του ακινήτου ώστε να μην θεωρηθεί κάτι αυθαίρετο?

Και που μπορώ να το βρω αυτό γιατί δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει..

 

 

Δες στην κατηγορία 3 του 4178.....

Γιατί αν έχει τις αποκλίσεις την κατ3 δεν θεωρείται αυθαίρετο; Ο ν4178 λέει πως μέχρι αυτές τις αποκλίσεις πληρώνει μόνο παράβολο 500€ και νομιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Στο #246 ο ΙΑΣΟΝΑΣ πήρε -1, σε μία απάντηση που μου φάνηκε σωστή. Είναι εύκολο να μας πεί ο συνάδελφος που διαφωνεί με την απάντηση???

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το -1 γιατί θεωρώ ότι οι ανοχές παραμένουν και δεν είναι αυθαιρεσία το 2 και 5% κ.τ.λ. Από την στιγμή που στα σχέδια δεν υπάρχουν οι σοβάδες δεν γίνεται το εμβαδόν να είναι σωστό και αφού το γράφει στην και στην νέα βεβαίωση ας μην το κάνουμε θέμα. Αν ήθελαν θα το είχαν αφαιρέσει.

 

Εδώ  στο #20 γράφει πολύ ωραία πραγματάκια για το θέμα. Οι ανοχές έχουν προκύψει από παλαιότερη Υπ. Αποφ-7587/04 (ΦΕΚ-372/Β/24-2-04).

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα +1 στον Ιάσονα για να έρθει στα ίσια του, αφού δεν θεωρώ την απάντησή του λάθος.

 

Θεωρώ πάντως ότι παρεκκλίσεις των διαστάσεων επιτρέπονται όπως ορίζονται από την Υπ. Αποφ-7587/04 (αφορούν πάχη επιχρισμάτων και αποκλίσεις λόγω κατασκευαστικής δυσκολίας)

 

Από εκεί και πέρα θεωρούνται αυθαίρετες και μπορούν έως  5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2% να ρυθμιστούν ως κατηγορία 3,

αλλιώς εφαρμόζονται οι διατάξεις της υ.δ. με φύλλα καταγραφής. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.