Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

....δεν διαβάζω τίποτα μεχρι να βγει κατι σε πράξη νομοθετικού περιεχομένου ή εγκύκλιος.....Και εννοειται και καποια  παραδέιγματα επισημα απο το υπεκα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το έχεις δει γιατί δεν το διευκρινίζει πουθενά. Πάντως είναι ένα σοβαρό ερώτημα. Άποψη μου είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να κινούμαστε υπέρ της ασφάλειας της δικής μας και όχι των πελατών και να τρέχουμε να τα βάλουμε κατηγορία 4 και όχι 5. Βέβαια υπάρχει και η άλλη άποψη ότι θα πέσει κι αυτός ο νόμος, οπότε λοιπόν ότι προλάβουμε και πάρουμε......

Δεν μιλάω για την κατηγορία, καθώς για την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, πιστεύω ότι μία αποθήκη ΚΑΤ.3 θα μετρήσουν τα τμ στην επιλογή κατηγορίας (έστω ότι έχουμε και Χ τμ ΥΔ στην κατοικία).

Μιλάω για τον συντελεστή ΥΔ των Χ τμ. Θα είναι ΜΟΝΟ για τα Χ ή Χ + τμ αποθήκης, προς τα επιτρεπόμενα?

 

Στους υπολογισμούς για την εύρεση των συντελεστών βάζουμε μόνο ότι, αποτυπώνεται σε επιφάνεια (τ.μ.).

Προφανώς εννοείς δηλαδή ΜΟΝΟ ότι μπαίνει στα κουτάκια μας, ε?

Μ' αρέσεις!

 

 

Τις πρώτες του ΤΕΕ Μακεδονίας.....!!!!! Θαυμάστε τους!!!!

No comments...

 

....δεν διαβάζω τίποτα μεχρι να βγει κατι σε πράξη νομοθετικού περιεχομένου ή εγκύκλιος.....Και εννοειται και καποια  παραδέιγματα επισημα απο το υπεκα .

...ή εγκύκλιος... ΣΩΘΗΚΕΣ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως διαβάζω τα πάντα και τα κατατάσσω αναλόγως.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , μια βοήθεια. Έχω κτίριο με άδεια ημισόγειο και ισόγειο , σύνολο 90 τμ. Εχτισε τελικά 110 αλλά το ισόγειο έχει αλλάξει περίγραμμα δηλαδή δεν συμπίπτουν τα παλία 90 τμ της άδειας με το νέο περίγραμμα.. Θα βάζατε ΥΔ για τα 110-90 = 20 τμ η θα φέρνατε το ένα περίγραμμα πάνω στο άλλο και όπου δεν καλύπτονται θα το βάζατε ΥΔ; Έτσι όμως από τα 20τμ πάω τουλάχιστον στα διπλάσια και μου φαίνεται άδικο να του βάλω ΥΔ παραπάνω από αυτήν που πραγματικά έκανε..Πως θα το αντιμετωπίζατε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , μια βοήθεια. Έχω κτίριο με άδεια ημισόγειο και ισόγειο , σύνολο 90 τμ. Εχτισε τελικά 110 αλλά το ισόγειο έχει αλλάξει περίγραμμα δηλαδή δεν συμπίπτουν τα παλία 90 τμ της άδειας με το νέο περίγραμμα.. Θα βάζατε ΥΔ για τα 110-90 = 20 τμ η θα φέρνατε το ένα περίγραμμα πάνω στο άλλο και όπου δεν καλύπτονται θα το βάζατε ΥΔ; Έτσι όμως από τα 20τμ πάω τουλάχιστον στα διπλάσια και μου φαίνεται άδικο να του βάλω ΥΔ παραπάνω από αυτήν που πραγματικά έκανε..Πως θα το αντιμετωπίζατε;

σε ερωτηση που ειχα κανει στο ΤΕΕ κατα τον 4014 προφορικα ειπαν τη διαφορα δηλ 20τμ

σε σεμιναριο για τον 4178 προτειναν

α)το ενα επανω στο αλλο  για μικρες αλλαγες

η

β)  αν αλλαζει τελειως το περιγραμμα το δηλωνεις ολο αυθαιρετο χωρις οα κ χωρις αλλες υπερβασεις  (βλεπε ΛΕΜΠΕΣΗ τι ελεγε στις σημειωσεις για αλλαγη στατικου φορεα) κ οταν ανεφερα οτι κ σε προσθηκη καθυψος αλλαζει ο Σ.Φ.δηλ θαπρεπε να βαζω ολο το κτιριο αυθαιρετο δεν πηρα απαντηση

Link to comment
Share on other sites

να ήταν μόνο ο Σ.Φ

Εμάς στην Κομοτηνή η Γριδάκη (αν θυμάμαι σωστά) 

μας είπες να ταιριάζουν όλες οι μελέτες της ο.α

 

Εγκ 3 κεφ Α παρ 1

 

Μετά τα παραπάνω και δεδομένου ότι οι οικοδομικές άδειες εκδίδονται και οφείλουν να υλοποιούνται με ακρίβεια οι εγκεκριμένες μελέτες τους, επισημαίνουμε ότι ο εντοπισμός των αυθαιρέτων κατασκευών ή των αυθαιρέτων αλλαγών χρήσης δεν γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα μεγέθη των οικοδομικών αδειών, αλλά με τις εγκεκριμένες μελέτες τους

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση έκανα το δεύτερο, που μου φαίνεται πιο ορθό. Η πραγματική κάτοψη "πάνω" από την εγκεκριμένη και ότι είναι απ' όξω, τότε ΥΔ + ΥΚ !!!

Link to comment
Share on other sites

Η Γριδακη ειναι η Γαρδικη?  :mrgreen:

καλημέρα Inzaghi

Μη κολλάς σ' αυτό.. 

έχω γνωρίσει τόσα άτομα που  ίσως να κάνω λάθος..

Σημασία έχει ότι αυτό... της εγκυκλίου  μάλλον

είναι μετά από δική της εισήγηση και η επιμονή της

όταν την ρωτήσαμε μας άφησε άναυδους 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.