Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

desta

(16,49 - 6,00) / 17,00 > 20% -> συντΥΥ = 1,4

Ενώ συμφωνώ απολύτως μαζί σου, έχω αντιληφθεί ότι έχω κάνει κάποια πατάτα δηλ. έχω βάλει υπέρβαση ανά όροφο 3 μ από οικ. άδεια (όχι αθροιστικά.. που συμφωνώ μαζί σου ότι το σωστό ύψος είναι το πραγματικά υφιστάμενο..το τελικό ύψος της κατασκευής στη στάθμη που βρίσκεται).

Link to comment
Share on other sites

Θα περίμενα τις διευκρινιστικές εγκυκλίους για επιβεβαίωση αυτού.

Αυτή η οικοδομή μ' έχει κουράσει να περιμένω διευκρινήσεις από την αρχή του ν.4014/11 κ άντε εξήγησέ το στους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει σύσταση υπολογίζεται ανά ιδιοκτησία θα περίμενα τις εγκυκλίους πριν προχωρήσω.

 

Δεν θα πάθουν τίποτα αν περιμένουν λίγο ακόμα. 

 

Χαλάρωσε δεν θα βγάλουμε και καρκίνο για τις μ@@ς τους.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει σύσταση υπολογίζεται ανά ιδιοκτησία θα περίμενα τις εγκυκλίους πριν προχωρήσω.

 

Δεν θα πάθουν τίποτα αν περιμένουν λίγο ακόμα. 

 

Χαλάρωσε δεν θα βγάλουμε και καρκίνο για τις μ@@ς τους.

Σωστά..πάω να πιω έναν καφέ στον ήλιο..όσο ακόμη μπορούμε να τον χαρούμε. Ευχαριστώ πολύ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα του παραπάνω που ανέφερα στο παράρτημα Α στο 5 γράφει

 

5 συντελεστής δόμησης : αναγράφεται η αυθαίρετη επιφάνεια που δεν καλύπτεται απο ο.α. Με χώρους κυρίας χρήσης ( οι ισογειοι βοηθητικοί πανε περίπατο ;) και συγκρίνεται με τον επιτρεπόμενο απο τους όρους δόμησης σ.δ. Που ισχύει για το ακίνητο ιδιοκτησία ( πάρ. 2 του άρθρου 18 )

5(1). Επιφάνεια αυθαίρετου με κυρία χρήση

5(2) επιφάνεια αυθαίρετου σε υπόγεια στάθμη ή πατάρι ή Σοφιτα ( πάλι πανε περίπατο οι ισόγεια αποθήκες)

 

Οπότε απο τα παραπάνω πέρα απο το γεγονός ότι οι αποθήκες έτσι όπως ειναι γραμμένος ο νόμος πανε με αναλυτικο προυπολογισμο εργασιών , συμπαιρενω ότι δεν συμμετέχουν και στον υπολογισμό του συντελεστη δόμησης .

 

Δεν ξέρω αν κανω λάθος αλλα δεν μπορω να το ερμήνευσε διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πως οι βοηθητικοί χώροι πάνε με 0,5 (εις άτοπον απαγωγή). 

 

Θα περίμενα διευκρινήσεις όμως πριν προχωρήσω. 

 

Αν ποτέ αυτές έρθουν.

 

Πάντα ξεκάθαρες οι απαντήσεις και αυτού του νόμου. Τι ωραία περνάμε.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

desta,

Αν ο όροφος που εξετάζεις είναι εξολοκλήρου αυθαίρετος, τότε θα εφάρμοζα τον τύπο του sagiasd.

Προσωπικά, δεν θα εφάρμοζα ποσοστα της ιδιοκτησίας στην περίπτωση της κάλυψης, των πλαγίων αποστάσεων και του ύψους, παρά μόνο για την υπέρβαση της δόμησης.

 

pontifikas και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει πλέον τον 0,5 για ισόγειες αποθήκες, 

αλλά εφόσον υποχρεούμαι να κάνω διάγραμμα δόμησης, εννοείται ότι προσμετρώ τα μεγέθη που μου λέει ο ΓΟΚ ή ο ΝΟΚ ανάλογα με τους όρους που το συντάσσω.

Είναι άλλο το πρόστιμο και άλλο τα προσμετρούμενα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.