Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω περίπτωση μετατόπισης κτιρίου σε άλλη σύννομη θέση και το μισό παταει μέσα στο περίγραμμα της άδειας. Πλαϊνά όρια χωρίς να παταει πουθενά στο Δ. Σε περίπτωση που έχει μια αυθαιρεσία (π.χ. κλείσιμο βεράντας) μπορεί να μπει κατηγορία 3?

Πιστεύω ότι θα μπορούσε να πάει κατηγορία 3 για την μετατόπιση και το κλείσιμο της βεράντας να πάει ανεξάρτητα με εμβαδόν σαν Υ.Δ.Κ.Χ. και Υ.Κ. και κατηγορία 4.

Ευχαριστώ όλους.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω τον admin αν εχει κλεισει το θεμα γιατι δεν βλεπω καμια απαντηση αλλα και καμια αλλη αναρτηση.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως ναι. Θα δήλωνα πχ τη βεράντα κανονικά (ΥΔ+ΥΚ ΚΧ) με όποια κατηγορία έβγαινε και τη μετατόπιση ΚΑΤ. 3.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως ναι. Θα δήλωνα πχ τη βεράντα κανονικά (ΥΔ+ΥΚ ΚΧ) με όποια κατηγορία έβγαινε και τη μετατόπιση ΚΑΤ. 3.

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την διασταύρωση. Αυτό έκανα τελικά.

Εύχομαι να μην μας στείλουν να κάνουμε παρέα με τον τζοχατζο στο ευαγές ίδρυμα.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω περίπτωση μετατόπισης κτιρίου σε άλλη σύννομη θέση και το μισό παταει μέσα στο περίγραμμα της άδειας. Πλαϊνά όρια χωρίς να παταει πουθενά στο Δ. Σε περίπτωση που έχει μια αυθαιρεσία (π.χ. κλείσιμο βεράντας) μπορεί να μπει κατηγορία 3?

Πιστεύω ότι θα μπορούσε να πάει κατηγορία 3 για την μετατόπιση και το κλείσιμο της βεράντας να πάει ανεξάρτητα με εμβαδόν σαν Υ.Δ.Κ.Χ. και Υ.Κ. και κατηγορία 4.

Ευχαριστώ όλους.

θα συμφωνήσω με την αντιμετώπιση του θέματος. Η κατηγορία 4 προκύπτει βάσει σύγκρισης με τα προβλεπόμενα, από την Ο.Α, να υλοποιηθούν, μεγέθη.

Υποθέτω ότι η άδεια είναι μετά το 1983.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι το 2003 αλλά πρόεκυψαν νεωτέρα στοιχεία :(.

Μετά το ΕΓΣΑ που μου έφερε ο συνάδελφος Τοπογράφος προκύπτει ότι όλο το κτίριο έχει μετακινηθεί προς την μια κατεύθυνση από το νόμιμο περίγραμμα και το πραγματικό ξεκινά 13 πόντους μετά. Oλο εκτός νομίμου περιγράμματος πλεον αλλά σε νόμιμη θέση. Υπάρχει αυθαίρετη πισίνα και διάφορα παρτέρια στον περιβάλλοντα χώρο αλλά δεν έχει να κάνει αυτό με την μετατόπιση του κτιρίου πιστεύω. Επίσης δεν έχει κλείσει βεράντα αλλά αντίθετα έχει αφήσει περί τα 15 μ2 από αυτά που έχει στην άδεια σαν κύριους χώρους και έχει δημιουργήσει ένα ημιυπαιθριο (στο Σ.Δ. και στην κάλυψη μετρημένα), για να μεγαλωσει την βεραντα που υπαρχει. Αυτό δεν θεωρώ ότι είναι παράβαση.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με το ΤΕΕ Πελοποννήσου δεν μπορούμε να βάλουμε ΚΑΤ 3 αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις .
Κάτι που διαφωνώ , αλλά το ΤΕΕ γραπτώς  και προφορικά στη ΔΟΚΚ λένε πως δεν μπορούμε να βάλουμε ΚΑΤ 3.
 
248.Έχω διάφορες αυθαιρεσίες και έχω και αλλαγή θέσης της νόμιμης οικοδομής τι κάνω;
Δηλώνω τα τετραγωνικά της νόμιμης οικοδομής κατηγορία 3 ιε;
Η χρήση της παραγράφου Γ.ιε του άρθρου 9 έχει πολύ συγκεκριμένο και περιορισμένο πεδίοεφαρμογής.
Θα πρέπει να κτίριο να είναι το ίδιο με αυτό της άδειας ,τοποθετημένο σε σύννομη θέση και
στην ίδια στάθμη. Συνεπώς από το παράδειγμα που δίνετε δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την
πρόβλεψη της παραγράφου αυτής.
Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι το ίδιο ουσιαστικά. Το ότι έχει αφήσει τα 15 μ2 (δηλ. έχει κτίσει λιγότερα μ2) συνιστά παράβαση? Τώρα εάν επηρεάζουν η πισίνα και τα παρτέρια τι να πω. Εξ άλλου λέει για το κτίριο και όχι για τον περιβάλλοντα χώρο. Πάντως εγώ θα το βάλλω κατηγορία 3 γιατί έτσι πιστεύω ότι είναι το δίκαιο κι ας κάνουν ότι θέλουν. Εξ άλλου σε λίγο θα τον βγάλουν κι αυτόν αντισυνταγματικό και πάμε για τον επόμενο. Ήμαρτον πια που καταντήσαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ Πελοποννήσου όμως έχει γράψει και αυτό:

 

"301. Κτίριο στην Ο.Α. ήταν ισόγειο με υπόγειο. Στην κατασκευή, το υπόγειο
ξεμπαζώθηκε στις 3 πλευρές και από υπόγειο έγινε κατοικία. Οι αυθαιρεσίες που χρεώνεται
μεταξύ των άλλων είναι: μετατροπή από υπόγειο σε κατοικία και μη αποκατάσταση
περιβάλλοντος χώρου από την εκχωμάτωση.
Όμως συγχρόνως έγινε και μετατόπιση και μικρή περιστροφή του κτιρίου σε θέση που δεν
παραβιάζονται οι πλάγιες αποστάσεις. Στην εγκ.4, άρθρο 9 στις επεξηγήσεις για την ένταξη
αυθαιρεσιών στην κατ.3, μεταξύ των άλλων διευκρινήσεων για την μετακίνηση του κτιρίου ,
λέει:"...υπό την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους...". Στην
προκειμένη περίπτωση, την αλλαγή στα υψόμετρα την προκαλεί η εκχωμάτωση του υπογείου και
όχι η μετατόπιση του κτιρίου. Κατά τη γνώμη σας, μπορεί να μπει κατηγορία 3 ή άλλη κατηγορία;
Αν η μετατόπιση υπολογιστεί με το παράρτημα Β, πώς υπολογίζεται ο αναλυτικός; Εφόσον την
εκχωμάτωση την έχω χρεώσει ήδη.
Σε συνέχεια της ερώτησής μου περί μετατόπισης του κτιρίου: όταν το κτίριο έχει αλλάξει θέση από
μετατόπιση και μικρή περιστροφή που δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις, η κατάταξή
του στην κατ.3 προϋποθέτει να μην έχει αλλαχτεί η τελική στάθμη του εδάφους όπως στην
περίπτωσή μου έχει γίνει εκχωμάτωση του υπογείου και ο ιδιοκτήτης πληρώνει για αυτές τις
αυθαιρεσίες . Την μετακίνηση πώς θα την διαχειριστώ; 
Η λογική του νόμου είναι να εντάξω στην κατ.3 που εξαιρείται οριστικά της κατεδάφισης ένα
κτίριο που απλά έχει μετακινηθεί σε άλλη νόμιμη θέση, χωρίς άλλη αυθαιρεσία; Στην προκειμένη
περίπτωση, εφόσον κατατάξω αυτή τη μετατόπιση σε άλλη κατ., πώς θα υπολογίσω τον
αναλυτικό; Την διαφορά στο ύψος που προκύπτει από την εκχωμάτωση την υπολογίζω στην "μη
αποκατάσταση του περιβάλλοντος χώρου". Πώς μπορεί να διεξαχθεί αναλυτικός για την
μετατόπιση ενός κτιρίου ώστε να έχουμε κατάταξη αυθαιρεσίας σε άλλη κατηγορία;
Η παράγραφος Γ.ιε του άρθρου 9 θέτει αρκετούς περιορισμούς για την χρησιμοποίηση της. Ένας από
αυτούς είναι ότι δεν πρέπει να έχει μεταβληθεί η τελική στάθμη του εδάφους. Σύμφωνα με το άρθρο 19
παράγραφος 1, το πρόστιμο για την εκχωμάτωση υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Β δηλαδή με
αναλυτικό προϋπολογισμό πλην της περίπτωσης που το ακίνητο βρίσκεται εντός παραδοσιακού
οικισμού.
Θα πρέπει να διευκρινισθεί από το ΥΠΕΚΑ πως ορίζεται το «τελική στάθμη εδάφους». Π.χ. σε
περιπτώσεις επικλινούς γηπέδου, η μετακίνηση ακόμα και λίγων μέτρων (με θεώρηση ότι είναι νέα
θέση είναι σύννομη) προκαλεί διάφορα θέματα ως προς το τελικό υψόμετρο της οικοδομής. Μπορεί μία
μικρή μετακίνηση να φέρει όλο το υπόγειο είτε μπαζωμένο είτε ελεύθερο με την αίρεση της διατήρησης
των εγκεκριμένων υψομέτρων.
Στην περίπτωση της ερώτησης μάλλον μιλάμε για ένα επίπεδο γήπεδο αφού η όποια αλλαγή στα
υψόμετρα προκαλείται από την εκχωμάτωση και μόνο (προφανώς τα υψόμετρα μένουν ίδια και το
γήπεδο είναι επίπεδο). Παρότι δεν είναι ξεκάθαρο, η γνώμη του γράφοντα είναι ότι μπορείτε να
αντιμετωπίσετε το θέμα όπως το περιγράφετε, δηλαδή με αναλυτικό για την εκχωμάτωση και κατηγορία
3 για την μεταφορά.
Η μετατόπιση δεν υπάρχει τρόπος να υπολογισθεί με αναλυτικό."
 
 
Οπότε.... οι απόψεις διίστανται. Αυτό που εξετάζω εγώ είναι αν παραβιάζεται κάποια πολεοδομική παράβαση ΛΟΓΩ της μετατόπισης κτιρίου. Αν όχι θεωρώ ότι μπορεί να υπαχθεί στην Κατ. 3 και όλες οι υπόλοιπες παραβάσεις να αντιμετωπιστούν κανονικά ανάλογα με την περίπτωση. Όπως και όταν έχω αλλαγή των ανοιγμάτων άνω του 10% με ταυτόχρονη ΥΔ και ΥΚ 5τ.μ., μπορώ να εντάξω τα ανοίγματα στην Κατ.3 και να τακτοποιήσω τα 5 τ.μ. σε άλλο ΦΚ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι ααρχη, κι αρχή καλώς μας χρόνος!!!! (που έλεγε κι ο Βέγγος στο θα σε κάνω πριγκίπισσα)!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου συνάδελφε. Από την στιγμή που έχει Ο.Α. και μετατόπιση σε σύννομο θέση χωρις να παταει Δ ,πάει κατηγορία 3 άσχετα με το ότι άλλη παράβαση υπάρχει ακόμα. Οι άλλες παραβάσεις πάνε ανάλογα την περίπτωση. ΤΕΛΟΣ!!!

Ελπίζω να με βάλουν στην πτέρυγα Τσοχατζόπουλου αν είμαι τυχερός, αλλά λεφτά για πρόστιμο κοροιδιστικα, (σε περίοδο τρομερής κρίσης), στον κάθε ιδιοκτήτη δεν χρεώνω.!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.