Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 Edit

 

Μετά απο απάντηση απο τη ΔΟΚΚ ακούστε και τα σχόλια δικά σας .

 

Η επιλογή της κατηγορίας 3 για αλλαγη θεση του κτιριου γίνεται ΜΟΝΟ αν το κτίριο ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ(θεωρω μονο ως περιγραμμα κ θεση) με την οικοδομική αδεια . Σε αλλη περίπτωση πηγαίνει ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ οτι ξεφεύγει απο το νόμιμο περιγραμμα και τη θεση . Αν έχεις και υπερβαση Δ Τη βάζεις και αυτή . Αν όλο το κτιριο βγαίνει εκτος περί γράμματος σε σύννομη θεση πας για νομιμοποιηση αν όχι , όλο ΥΚ και ΥΔ , ΜΕ Ο.Α. Αν βγαίνει όλο εκτος περί γράμματος σε μη σύννομη θεση παει χωρις Ο.Α.

Όπως καταλάβατε Αν ενα ακίνητο με άλλες αυθαιρεςιες (πχ ψηλότερη στεγη, αλλαγη χρησης κλπ) μετακινήθηκε για παράδειγμα 1 μετρό σε αλλη νομιμη θεση και σε αυτή τη θεση αντιστοιχούν 10 τ.μ , σε αυτά τα 10 τ.μ επιβάλλεται ΥΔ και ΥΚ . Και όχι δεν μπορούμε να πουμε οτι το κτιριο μετακινήθηκε σε αλλη νομιμη θεση διότι το κτιριο εχει αυθαιρεσίες . Και επίσης αν τα 10 τ.μ βρίσκονται εντός Δ, δεν μπορούμε να πουμε οτι τα 10 τ.μ ΥΔ , ΥΚ , Δ και κατηγορια 3 τα υπολλοιπα.(μα γιατι κατ 3 αφου τα υπολοιπα ταυτιζονται με το κτιριο της ΟΑ,η κατι δεν καταλαβα?) Η κατηγορια 3 εφαρμόζεται - ποτέ . Προςωπικα κλείνω οτι υπόθεση έχω απο αυθαιρετα και δεν ασχολούμαι ξανά . Περισσότερο παθητικό έχω αφου φαίνομαι συνεχώς αφερέγγυος στους πελάτες μου . Αυτά το ολίγα ...

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μια χαρά κατάλαβες, σύμφωνα με την ερευνα που έκανα στο ΤΕΕ αλλα και με ερωτηση στη Γαρδίκη , μου απάντησαν οτι για να πάρεις κατηγορια 3 για την αλλαγή θέσης δεν πρεπει να υπάρχει άλλη αυθαιρεσία.

Τι να πώ , πραγματικά έχω τρελαθεί γιατί μου φαίνεται εντελώς παράλογο και αλλάζουν τα πρόστιμα , δραστικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως εντελώς παράλογο. Και από το νόμο ΔΕ δικαιολογείται και ΔΕΝ αναφέρεται ΣΑΦΩΣ πουθενά. Οπότε αναμένουμε έγγραφη διευκρινιστική, γιατί η ΔΟΚΚ και το ΤΕΕ κατά καιρούς έχουν πάρει στο λαιμό τους πολλούς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι , διότι σκεφτείτε ρε παιδιά ενα καθόλα νόμιμο δυωροφο να εχει κλεισμένο έναν ημιυπαιθριο 5 τ.μ και μετακίνηση 3 μέτρα σε αλλη νομιμη θεση . Τότε αρκετά τετραγωνικά του βγαίνουν ΟΛΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ , αίσχος !!!

 

Επίσης ποσά τοπογραφικά ειναι ολόιδια με τη σημερινή κατάσταση ώστε να μπορούμε να υπολογίσουμε σωστά τη θεση , ειδικά στις παλιότερες άδειες ? τι γίνεται με αυτά ? θα χρεώνουμε τετραγωνικά αβέρτα κουβέρτα ? προσωπικά , επειδη έχω αρκετά εκτος σχεδιου με οικοδομική αδεια πριν το,2003 ΚΑΝΕΝΑ τοπογραφικο και θεση δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ με της αδειας , και ειναι απόλυτα λογικό αφου οι συνάδελφοι μετρουσαν με μεζουρα και όχι με διπλόσυχνα GPS . Πρέπει να λυθεί το θεμα άμεσα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, 

εχω παρομοια περιπτωση νομιζω. 

Συμφωνα με προσφατη αποτυπωση και οπως φαινεται και απο το παρακατω περιγραμμα, τμημα του κτηριου

φαινεται να εχει στριψει λιγο δεξιοστροφα κατα 50 εκ και να μπαινει στη γειτονικη ιδιοκτησια.

Προφανως ομως το λαθος εγινε οταν εκδοθηκε η ΟΑ το 1995 γιατι το τοπογραφικο του οικοπεδου και η χαραξη εγιναν με κορδελα!

Δηλαδη κτιστηκε το κτηριο ετσι απο την αρχη για δεν χωραγε και αλλιως στο οικοπεδο.

Το τελικο του εμβαδο του περιγραμματος δεν αυξηθηκε..

Το κτηριο κολλαει πλευρικα στα ορια του οικοπεδου.

 

Στο κτηριο τακτοποιω μονο μια αυαθιρετη ΟΙ στο τελευταιο οροφο.

 

Ξερουμε πως δηλωνετε το τμημα του κτηριου που φαινεται σε διαφορετικη θεση απο αυτη της αδειας?

Ευχαριστω.

 

post-3326-0-17309300-1396680137_thumb.jpg

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

σε ολες τις ΟΑ ειδικα πριν το 90 δεν υπαρχει ακριβης καθορισμενη θεση του κτιριου στο ΔΚ,προσωπικα δεν το λαμβανω σαν αλλαγη θεσης με ολα τα παραλειπομενα....Αλλαγη θεσης βαζω μονο σε νεες αδειες  που ειναι επακριβως καθορισμενη η θεση του κτιριου 

Σκεφτειτε αδειες περιοδου 80-86 τι διαγραμματα καλυψης υπηρχαν  κ τι να πω για την περιοδο που δεν υπηρχαν ΔΚ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

σε ολες τις ΟΑ ειδικα πριν το 90 δεν υπαρχει ακριβης καθορισμενη θεση του κτιριου στο ΔΚ,προσωπικα δεν το λαμβανω σαν αλλαγη θεσης με ολα τα παραλειπομενα....Αλλαγη θεσης βαζω μονο σε νεες αδειες  που ειναι επακριβως καθορισμενη η θεση του κτιριου 

Σκεφτειτε αδειες περιοδου 80-86 τι διαγραμματα καλυψης υπηρχαν  κ τι να πω για την περιοδο που δεν υπηρχαν ΔΚ

ειναι κι αυτο μια αποψη, δεκτη εν μερει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν κτίριο κατοικίας πριν του 1975 έχει αλλάξει θέση και πέφτει και μέσα στη Δ, εξακολουθεί να ισχύει το 500αρικο?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.