Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ΠΑΥΛΟ δυστυχως η ανταλλαγη εγινε προφορικα ....το δηλωσα με τον 4014 σαν 1 παραβαση αλλα τωρα με τις μ@@@@ιες του παραρτηματος  τα πραγματα αλλαζουν κ σκεφτοοοοοομαι...

Link to comment
Share on other sites

Νομικά κατοχυρωμένες είναι μόνο οι έχουσες νομικό περίβλημα (συμβολαιογραφική πράξη) συμφωνίες μεταξύ γειτόνων!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα η μετακινηση οριου προφορικα δημιουργει παραβαση Δ κ πως υπολογιζεται οταν μεταφερεται απο 4014 ως 1 παραβαση ?

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, αφού η μετακίνηση του ορίου έγινε προφορικά ΔΕΝ υπάρχει παράβαση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά

500αρικο εφόσον η μετακίνηση είναι σε αλλη νομιμη θεση + τα μέτρα της πισίνας . Για τη μετακίνηση μπορείς να ενημερώσεις και το φάκελο της άδειας .

Το BBQ κατηγορια 3 μαζί με τη μετακίνηση και όσον αφορά την μη ενωση των 2 κτιρίων ιςως και αυτό κατηγορια 3 (παράβαση του κτιριοδομικυ) ή αναλυτικο .

Δηλαδή κατ.3, 500 ευρω παραβολο + προστιμο πισίνας έκαστος, αυτό δε λες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. Προσοχή μόνο στην πισίνα , αν είναι κοινόχρηστη κανονικά παει μονη της με αλλη δηλωση (δηλωση η οποία αφορά τα κοινόχρηστα)

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συναδελφοι μια επιπλεον ερωτηση σχετικα με την αλλαγη θεσης κτιριου που τοσο μας ταλαιπωρει.

Σε περιπτωση που εχω αλλαγη θεσης ΥΠΟΣΤΕΓΟΥ για το οποιο ειχε εκδοθει ΟΙΚ ΑΔΕΙΑ σε αλλη θεση με παραβιαση του Δ τοτε παλι το δηλωνω ως ΥΔ + ΥΚ + Δ ή το παω ολο με αναλυτικο;

Τα υποστεγα ετσι και αλλιως με αναλυτικο δεν τα δηλωνουμε;

Τελικα το 1δ του παραρτηματος Α ισχυει; Θα θεωρησω οτι εχω ΟΙΚ ΑΔΕΙΑ ή οχι αφου το κτιριο εχει αλλαξει τελειως θεση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δηλωνω μονο το υποστεγο. Δηλωνω: 

α) ισόγεια αποθήκη ως ΚΧ με YΔ και ΥΚ

β) μεταλλικά υποστεγα με αναλυτικο και

γ) την αλλαγη θεσης του υποστεγου με παραβίαση πλαγίων αποστάσεων Δ, για το οποιο ειχε εκδοθει ΟΑ αλλα το εδειχνε σε αλλη θεση χωρις κανενα κοινο σημειο με τη θεση που κατασκευαστηκε.

Το υποστεγο κατα τα αλλα εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις με τις εγκεκριμενες της αδειας. Μονο θεση αλλαξε.

Η πολεοδομια θελει να φαινεται παραβιαση του Δ στο ΦΚ. Εγω επιμενω οτι πρεπει να παει με αναλυτικο ολο το υποστεγο γιατι τα υποστεγα για το νομο 4178 δηλωνονται με αναλυτικο και δεν αντιστοιχουν σε επιφανεια χωρου.

Θα θεωρησω οτι υπαρχει ΟΑ ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δείτε λίγο την ε/α 248 του ΤΕΕ

 

 

248. Έχω διάφορες αυθαιρεσίες και έχω και αλλαγή θέσης της νόμιμης οικοδομής τι κάνω;

Δηλώνω τα τετραγωνικά της νόμιμης οικοδομής κατηγορία 3 ιε;

Η χρήση της παραγράφου Γ.ιε του άρθρου 9 έχει πολύ συγκεκριμένο και περιορισμένο πεδίο

εφαρμογής. Θα πρέπει να κτίριο να είναι το ίδιο με αυτό της άδειας, τοποθετημένο σε σύννομη θέση και

στην ίδια στάθμη. Συνεπώς από το παράδειγμα που δίνετε δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την

πρόβλεψη της παραγράφου αυτής.

 

Πραγματικά δεν είναι λίγο υπερβολική αυτή η απάντηση ?

Που λέει στο νόμο οτι η αλλαγή θέσης αφορά μόνο κτίρια που δεν έχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές ?

 

 

ο νόμος αναφέρει

"Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζονται

οι πολεοδομικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη

θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι

δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους."

 

Δηλαδή σε ένα κτίριο 50 τ.μ που υπάρχει μια προσθήκη 5 τ.μ και το κτιριο τοποθετηθηκε

σε άλλη νόμιμη θέση 1 μέτρo πιο πέρα τι γίνεται ? όλο υπέρβαση δόμησης και κατηγορία 5 ?

 

Η γενικότερα αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη αυθαιρεσία στο κτίριο τότε δεν μπορεί η αλλαγή θέσης να τακτοποιηθεί σαν κατηγορία 3?

Εγώ θεωρώ στο πιο πάνω παράδειγμα οτι τα 50 τ.μ πάνε κατηγορία 3 και τα 5 ΥΔ,ΥΚ κλπ καμια γνώμη ?

 

Μωρέ δεν πάνε στο δ@@@@@

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edit

 

Μετά απο απάντηση απο τη ΔΟΚΚ ακούστε και τα σχόλια δικά σας .

 

Η επιλογή της κατηγορίας 3 για αλλαγη θεση του κτιριου γίνεται ΜΟΝΟ αν το κτίριο ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ με την οικοδομική αδεια . Σε αλλη περίπτωση πηγαίνει ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ οτι ξεφεύγει απο το νόμιμο περιγραμμα και τη θεση . Αν έχεις και υπερβαση Δ Τη βάζεις και αυτή . Αν όλο το κτιριο βγαίνει εκτος περί γράμματος σε σύννομη θεση πας για νομιμοποιηση αν όχι , όλο ΥΚ και ΥΔ , ΜΕ Ο.Α. Αν βγαίνει όλο εκτος περί γράμματος σε μη σύννομη θεση παει χωρις Ο.Α.

Όπως καταλάβατε Αν ενα ακίνητο με άλλες αυθαιρεςιες (πχ ψηλότερη στεγη, αλλαγη χρησης κλπ) μετακινήθηκε για παράδειγμα 1 μετρό σε αλλη νομιμη θεση και σε αυτή τη θεση αντιστοιχούν 10 τ.μ , σε αυτά τα 10 τ.μ επιβάλλεται ΥΔ και ΥΚ . Και όχι δεν μπορούμε να πουμε οτι το κτιριο μετακινήθηκε σε αλλη νομιμη θεση διότι το κτιριο εχει αυθαιρεσίες . Και επίσης αν τα 10 τ.μ βρίσκονται εντός Δ, δεν μπορούμε να πουμε οτι τα 10 τ.μ ΥΔ , ΥΚ , Δ και κατηγορια 3 τα υπολλοιπα. Η κατηγορια 3 εφαρμόζεται - ποτέ . Προςωπικα κλείνω οτι υπόθεση έχω απο αυθαιρετα και δεν ασχολούμαι ξανά . Περισσότερο παθητικό έχω αφου φαίνομαι συνεχώς αφερέγγυος στους πελάτες μου . Αυτά το ολίγα ...

Edited by subrosaval
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.