Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ΚΥΡΙΑΚΟ:

Το να υπολογίσεις βάσει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥ αυτό που περιγράφεις παραπάνω (απλά μετακίνηση του κτηρίου μέσα στο Δ), είναι τελείως λάθος.

Σου εξήγησα ότι τα εμβαδά σου τηρήθηκαν ΜΟΝΟ βάσει ΤΜ και ΟΧΙ βάσει ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.

Στην τελική, εάν δεν θες να πληρώσεις ως ΥΔ+ΥΚ για αυτό το τμήμα, βγάλε άδεια!!!

Αυτό που λες για τον 4014 και τον αναλυτικό με ΥΚ (πχ στέγαστρα) είναι τελείως άλλο!!!

 

@subrosaval

Το να χρησιμοποιήσεις το "χωρίς υπέρβαση" για τον λόγο για τον οποίο λες είναι 100% ΛΑΘΟΣ και ας είναι η "υπάρχουσα κατάσταση" όπως λες. Στις οδηγίες του ΤΕΕ λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ πότε βάζουμε το "χωρίς υπέρβαση"!!!!!!!

 

Η ερώτηση "Γιατί να χρεωθεί ο ιδιοκτήτης ΥΔ+ΥΚ+Δ για τα 10τμ" είναι επίσης άκυρη!!! Θα τα χρεωθεί κανονικότατα γιατί απλά είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ!!! Ας μην τα έβαζε εκεί!!!

 

Επίσης, όπως λες "αν τα τετραγωνικά και το περίγραμμα του κτιρίου είναι σύμφωνα με την κάτοψη της ΟΑ", τότε δεν έχεις αυθαιρεσία... εκτός και αν έχεις μετακίνηση, άρα το περίγραμμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟ με την κάτοψη της ο.α.!!!

 

 

ΓΕΝΙΚΑ: συγκρίνουμε ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ κατάσταση με ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ

 

Προσωπικά τουλάχιστον, έτσι τα κάνω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!! Μπορεί το πρόστιμο να βγαίνει μεγαλύτερο, αλλά μπορώ και ΚΟΙΜΑΜΑΙ !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@architect_duth

Όπως είπες "ΓΕΝΙΚΑ: συγκρίνουμε ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ κατάσταση με ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ"

Μα αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , το περίγραμμα της οικοδομής είναι ακριβώς το ίδιο με της οικοδομικής άδειας μόνο που εχει μετακινηθεί . Άλλο το εγκεκριμένο περίγραμμα του κτιριου και άλλο η η εγκεκριμένη θέση του κτιριου .

Δηλαδή κατα τη γνώμη σου η υπερβαση Δ δεν πηγαίνει ποτε μονη της , παντα θα είναι μαζί με ΥΚ και ΥΔ.

 

Και αν για παράδειγμα έχεις μια οικοδομή 100τ.μ όπου τα 10 είναι στο Δ τι θα πεις ? οτι παρόλο που το περίγραμμα και οι κατόψεις συμφωνούν απόλυτα με την αδεια , υπαρχει υπερβαση δομησης 10 τ.μ απο τα εγκεκριμένα τετραγωνικά που είναι 100 ? και οτι τα νόμιμα είναι τα 90 ενώ η αδεια έλεγε 100 ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η υπέρβαση Δ δεν πηγαίνει ποτέ μόνη της!!! ΠΑΝΤΑ θα έχει και ΥΚ και εννοείται ΥΔ  ( αλλιώς ΠΩΣ θα την υπολογίσεις εάν δεν βάλεις ΥΔ ??? )

 

Στο παράδειγμά σου, θα πω ότι έχω για 10τμ ΥΔ+ΥΚ+Δ. Βέβαια, εάν αυτά τα 10 τμ είναι μοιρασμένα σε ορόφους, η ΥΚ θα μπει ΜΙΑ φορά.

Επίσης, εάν έχεις 10τμ μέσα στο Δ, τότε ούτε οι κατόψεις, ούτε το περίγραμμα συμφωνούν με την ο.α.!!! Άρα ναι, τα 90 είναι ΟΚ και τα 10 χρήζουν τακτοποίησης.

 

Μα είναι κάτι το οποίο ΔΕΝ είναι "έτσι" στην ο.α., άρα είναι αυθαίρετο!!!

 

ΥΓ: Όταν λέμε εγκεκριμένο περίγραμμα, εννοείται και η θέση του κτηρίου, όχι απλά το σχήμα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι τέτοιον καιρό αν μιλούσαμε για αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα που το εγκεκριμένο περίγραμμα ήταν ίδιο ακριβώς με αυτό της άδειας, θα μιλούσαμε για ΥΔ. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος να υπολογιστεί η συγκεκριμένη παράβαση και ευτυχώς το πήρανε χαμπάρι και το διευκρινίσανε στον καινούργιο νόμο. Κάτι παρόμοιο είναι και η αλλαγή θέσης του κτιρίου. ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να υπολογιστεί η παραβίαση Δ χωρίς να χρεωθεί ΥΔ και ΥΚ. Δυστυχώς. Η μεγάλη μου ένσταση είναι για τις μετακινήσεις που γίνανε σε νόμιμα όρια. Εκεί δε συμφωνώ ότι έχουμε ΥΔ και ΥΚ γιατί δεν αποδεικνύεται με κανέναν τρόπο βάσει νόμου. 

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Μα σε νόμιμα όρια μπορείς να βγάλεις ο.α.. Επίσης, ΙΣΩΣ να μπορείς απλά να το θεωρήσεις ως μία λοιπή παράβαση (ΜΟΝΟ ΤΟΥ), αλλά δεν ξέρω εάν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βγάλω ΟΑ, αλλά φαντάσου ότι πέρυσι προσπάθησα να βγάλω άδεια για μπάρμπεκιου και επειδή είχα τακτοποιήση αυθαιρέτου μέσα δε με αφήσανε ποτέ. Γι' αυτό φοβάμαι πολύ να ξεκινήσω τέτοια διαδικασία σε συνδυασμό με υπόλοιπες αυθαιρεσίες που υπάρχουν στην ιδιοκτησία. Απλά επειδή ο νόμος διαχωρίζει τις περιπτώσεις, του αν υπάρχει παραβίαση πλαγίων αποστάσεων ή όχι και βάση αυτού πηγαίνει και σε πιο αυστηρές ποινές (θεώρηση ή όχι ύπαρξης άδειας στο οικόπεδο) πιστεύω πως το πνεύμα του νόμου συνεχίζει να είναι το ίδιο με αυτό του 4014, ότι μέσα στα εγκεκριμένα όρια, η αλλαγή θέσης του κτιρίου είναι απλά πολεοδομική παράβαση. Δε μου πάει να το βάλω αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε (δημιουργικά ελπίζω) αλλα έτσι είναι αυτός ο νόμος ; Ειλικρινά τον σιχαίνομαι

 

Αυτό που λέω είναι , αφου οι κατόψεις , οι τομές , οι όψεις κλπ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ με την οικοδομική αδεια πως εγώ θα πω οτι δεν είναι σύμφωνα με την ΟΑ. Σαν μελετητής διαπίστωσα μόνο μια υπερβαση στο Δ . Και άντε να δεχτώ την ΥΔ γιατι δεν γίνεται αλλιώς . Την ΥΚ ειλικρινά δεν θα την αντιλαμβάνομαι.

 

ΥΓ1.Περίγραμμα κτιρίου αποτελεί η προβολή επί του εδάφους όλων των χώρων του που προσμετρώνται στην κάλυψη.(ΝΟΚ)

ΥΓ2. Εκ παραδρομής σε προηγούμενο ποστ είπα οτι θα βάλεις την επιλογή ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗ επειδή είχα στο μυαλό μου μια δική μου περίπτωση με νόμιμα τετραγωνικά και κάλυψη , υπερβαση Δ και μικρή υπερβαση υψους (την περίπτωση αυτή την αναλύω αρκετά πιο πίσω στο topic) οπότε στο ίδιο ΦΚ βάζω ΧΩΡΙΣ ΥΔ, ΜΕ ΥΥ , ΚΑΙ Δ.

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι; Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει ο νόμος κάνει "δώρο" επεξηγήσεις και άντε να αποδείξεις εσύ ή κάποιος άλλος ότι η γνώμη του είναι 100% σωστή. Αν μπορέσω να πάρω κάτι θετικό απ' αυτό το έκτρωμα είναι αυτό και μόνο  :wink:

 

Τώρα το θετικό βέβαια είναι και αυτό ιδιάιτερα αμφισβητίσιμο.... 

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.