Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Άποψή μου είναι πως αν το κτήριο έχει ίδια τμ όπως με την άδεια και είναι εκτός σύννομης θέσης, τότε πάει 1 λοιπή παράβαση σίγουρα (χωρίς να προστίθεται στα 15.000 ο αναλυτικός)  η διαφορετική θέση και τα τμ που είναι εκτός νομίμου υπολογίζονται με πρόστιμο.

Τι εννοείς με το "χωρίς να προστίθεται στα 15.000 ο αναλυτικός"?

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι η παρ δ  του ΠΑΡΑΡΤ. θα ηθελε να πει για εξολοκληρου -με διαφορετικο περιγραμμα κτιριο,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ!!!


 οταν λεει <<δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με τα προβλεπομενα (δηλ τις μελετες) στη  ΟΑ >>εννοει ακριβως αυτο,δηλ  ΑΛΛΟ ΚΤΙΡΙΟ


δεν λεει  <<δεν συμπιπτει σε κανενα σημειο με τη προβλεπομενη θεση  απο την ΟΑ>>


 


γραμματικη προσεγγιση :confused:  :confused: 


Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βγήκε η καινούργια εγκύκλιος και το μόνο που λέει είναι τί γίνεται όταν ισχύουν οι προϋποθέσεις της Κατηγορίας 3 και μπορεί να υπαχθεί εκεί το ακίνητο. Αν δεν ισχύουν όμως δε λέει πώς υπολογίζεται. Τί πράγμα είναι αυτό; Έχει βγάλει κανείς άκρη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Έχω περίπτωση κατοικίας υπόγειο και ισόγειο εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια με 1 ιδιοκτήτη στο όλο αγροτεμάχιο. Κατά την κατασκευή το κτίσμα κατασκευάστηκε σε άλλη σύννομη θέση με ταυτόχρονη αύξηση των διαστάσεων και του εμβαδού κατά 3μ2 σε κάλυψη και δόμηση η οποία είναι μεγαλύτερη από 2%. Έχω κάνει δήλωση με τον Ν.4014 με 2 Φ.Κ. που αφορούσαν στις υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης ισογείου και υπογείου αντίστοιχα για τα 3μ2 και έβαλα και μία παράβαση για την μετατόπιση και πήγα να βγάλω άδεια νομιμοποίησης. Η άδεια δεν έχει ακόμα εκδοθεί και μου ζήτησαν από την Πολεοδομία να μεταφέρω την δήλωση στον Ν.4178. Τώρα κατά την μεταφορά θέλω επιπλέον να δηλώσω και την περίφραξη (που δεν πατάει στα όρια του αγροτεμαχίου ακριβώς αλλά μπαίνει μέσα στο αγροτεμάχιο από την πλευρά του δρόμου) ως 1 παράβαση και να την κάνω ρύθμιση. Πώς πιστέυετε ότι πρέπει να γίνει η δήλωση; Τα σίγουρα νομίζω είναι τα παρακάτω:

1. Φύλλο Καταγραφής για 3μ2 υπερβαση δόμησης και κάλυψης ισογείου (όπως με τον Ν.4014) -> προς έκδοση Ο.Α.

2. Φύλλο Καταγραφής για 3μ2 υπέρβαση κάλυψης υπογείου (όπως με τον Ν.4014) -> προς έκδοση Ο.Α.

3. Φύλλο Καταγραφής με 1 παράβαση για την περίφραξη -> ρύθμιση

Για την αλλαγή θέσης όμως τι κάνω; Κατηγορία 3 δεν μπορώ να τη βάλω καθώς αυτή αφορά ΜΟΝΟ περίπτωση κτίσματος σε άλλη θέση χωρίς αύξηση του εμβαδού κατά 2%. Σκέφτομαι 3 λύσεις:

Α. Φύλλο Καταγραφής με 1 παράβαση (όπως με τον Ν.4014) -> προς έκδοση Ο.Α.

Β. Φύλλο Καταγραφής με τα εμβαδά υπογείου και ισογείου χωρίς καμία υπέρβαση (δόμησης, κάλυψης, ύψους)  -> προς έκδοση Ο.Α. (Αυτό θέλω να το αποφύγω γιατί μου αυξάνει το παράβολο!)

Γ. Κανένα Φύλλο Καταγραφής και απλή αναφορά στην Τεχνική Έκθεση.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ!

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο δεν έχει ΥΔ ?

 

Το Α φαίνεται πιο σωστό.

Το υπόγειο δεν έχει ΥΔ. Είναι μπαζωμένο κανονικά σαν υπόγειος χώρος. Τελικά πάντως έβαλα το Β με το σκεπτικό ότι αφού δεν καλύπτεται από την Κατηγορία 3, τότε είναι εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο. Είναι με το μέρος της ασφαλείας και δεν έχω και πισωγυρίσματα. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οικοδομή που μετατοπίστηκε κατά 30 εκ χωρίς αλλαγή του εγκεκριμένου περιγράμματος και χωρίς παραβίαση πρασιάς, πλαγίων αποστάσεων κλπ (σε άλλη σύννομη θέση), αλλά δεν έχουν τηρηθεί τα υψόμετρα της άδειας πως την αντιμετωπίζετε όσον αφορά την μετατοπισή της;

 

Για την ακρίβεια τακτοποιώ ΟΙ στην παραπάνω οικοδομή και δεν ξέρω τι να κάνω με την μετατόπιση τελικά, ειδικά μετά την ερωτοαπάντηση 200 του ΤΕΕ τρίπολης.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω είναι κρίμα τέτοιες μέρες να γράφουμε και να μιλάμε για αυθαίρετα αλλά...
​Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με ένα βιομηχανικό κτίριο 650 τ.μ. (Ο.Α. '80) που είχε τοποθετηθεί σε λάθος θέση με απόκλιση από αυτή της οικοδομικής άδειας 1,00 μ., με Υ.Κ (4,00)+Υ.Δ. (4,00) και με παραβίαση της πλαγίας απόστασης. 

Στην οικοδομική άδεια το οικόπεδο εμφανίζεται μεγαλύτερο από την πραγματικότητα μόνο στην πλευρά που έχουμε την παραβίαση της πλαγίας απόστασης. 

Μετά από δέκα χρόνια γίνεται προσθήκη κατ’ έκταση (+300 τ.μ.) και η παράβαση μεγαλώνει, αλλά καταφέρνει να πάρει παρέκκλιση και από τα 10 μ. που ήταν η υποχρεωτική απόσταση στα 6,00. (αυτό μείωσε κάπως το μέγεθος της παράβασης). Η προσθήκη έχει Υ.Κ (20,00)+Υ.Δ. (20,00) και παραβίαση της πλαγίας απόστασης. 

Άρα συνολικά έχει μια ΥΚ και ΥΔ 24,00 τ.μ.

1) Το ένα θέμα είναι, με ποια από τις δυο αποστάσεις (10 και 6) θα υπολογίσω τα ποσοστά και τα εμβαδά;

    Θεωρώ ότι το πιο σωστό είναι τα 6,00 μ (αφού είναι το οριστικό)  και για τις 2 Ο.Α. με την αντίστοιχη χρονιά παράβασης.

2) Και στις δυο άδειες έχω παράβαση πλαγίων αποστάσεων με Υ.Κ+Υ.Δ.. Πως αντιμετωπιζεται;

   1ο  φύλλο καταγραφής:(1980) αλλαγή θέσης (1 λοιπή παράβαση) με παραβίαση Πλ. Απ. (>20%) και τα τετραγωνικά του κτιρίου που βρίσκονται εκτός ορίων (12,00τμ) θα δηλωθούν σαν Υ.Κ. +       Υ.Δ.         

    2ο  φύλλο καταγραφής:(1990, προσθήκης) παραβίαση Πλ. Απ. (>20%) και τα τετραγωνικά που βρίσκονται εκτός ορίων (40,00) θα δηλωθούν σαν Υ.Κ. + Υ.Δ. 

    3ο  φύλλο καταγραφής τα τετραγωνικά που δεν υπάρχουν στην Ο.Α. και βρίσκονται εκτός ορίων  θα δηλωθούν σαν Υ.Κ. + Υ.Δ. (ανάλογα με την χρονιά παραβίασης) αλλά χωρίς αλλαγή      θέσης

*θα αφαιρεθούν τα τετραγωνικά των φύλλων 1 και 2.

    4ο  φύλλο καταγραφής τα τετραγωνικά που δεν υπάρχουν στην Ο.Α και βρίσκονται εντός ορίων  θα δηλωθούν σαν Υ.Κ. + Υ.Δ. (ανάλογα με την χρονιά παραβίασης) αλλά χωρίς αλλαγή      θέσης

 

Όλα είναι Κατηγορία 4

 

Καλή Χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομή που μετατοπίστηκε κατά 30 εκ χωρίς αλλαγή του εγκεκριμένου περιγράμματος και χωρίς παραβίαση πρασιάς, πλαγίων αποστάσεων κλπ (σε άλλη σύννομη θέση), αλλά δεν έχουν τηρηθεί τα υψόμετρα της άδειας πως την αντιμετωπίζετε όσον αφορά την μετατοπισή της;

 

Για την ακρίβεια τακτοποιώ ΟΙ στην παραπάνω οικοδομή και δεν ξέρω τι να κάνω με την μετατόπιση τελικά, ειδικά μετά την ερωτοαπάντηση 200 του ΤΕΕ τρίπολης.

Τακτοποιείς ΟΙ και εντόπισες ότι όλη η ΟΙΚΟΔΟΜΗ μετατοπίστηκε κατά 30 ψιλοεκατοστά?

Ασχολήσου με την αυθαιρεσία στο ύψος της ιδιοκτησίας σου και για τα 30 εκατοστά βλέπεις εν καιρό......

;)

Link to comment
Share on other sites

Την ΟΙ τακτοποιώ. Αυτό που ρωτάω είναι πως αν η ψιλομετατόπιση (σε άλλη σύννομη θέση βέβαια) δημιουργεί επιπλέον αυθαίρετα μέτρα στην ΟΙ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.