Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

dimitris GM, on 28 Oct 2013 - 10:18, said:snapback.png

.....μπορει  εκεινο το χαντακι στην ακρη του χωραφιου προς τον δρομο.. κατα ενα μερος να ειναι δικο σου...

ή  τον "μεγαλωσες" τον  δρομο  απο δικη σου πρωτοβουλια...βαζοντας τον φραχτη πιό..."μεσα" στο δικο σου χωραφι...

προς διευκολυνση  διελευσης...να μην το "παιρνουν παραμαζωμα" τα τρακτερ ... καθε τόσο......

συνηθως  αυτοι οι αγροτικοι δρομοι αφηνονται σε βαρος των ιδιοκτησιων...

 

kostaras4, on 07 Nov 2013 - 11:59, said:snapback.png

Έχω ακριβώς όμοια περίπτωση..

 

Σε τοπογραφικό του 71 φάινεται:  Δρόμος 5μ + Τάφρος 5μ. + 15μ. πλάγια απόσταση από το κτίσμα μου (σύνολο 25μ.)

Τοπογραφικό 2013:                       Αγροτικός Δρόμος 18μ. + 7μ. πλάγια απόσταση από το κτίσμα μου (σύνολο 25μ.)

 

 

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να θεωρήσω το κτίσμα μου εντος Δ??? Αμαρτία...

Μπορώ κάπως να αποδείξω ότι μπήκε ο δρόμος μέσα και να το γλιτώσω???

 

Συνάδελφοι κάποια ιδέα για αυτήν την περίπτωση?? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι ανάλογο?

DimitrisGM κάποια ιδέα??

 

Συγνώμη που το ξαναβάζω αλλά κάποια ιδέα σας θα μου φαινόταν ιδιαίτερα χρήσιμη :smile: . Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 85.000€ με  Ο.Α.,( με αλλαγή χρήσης και υπέρβαση αποστάσεων, χωρίς υπέρβαση δόμησης και κάλυψης) αν βάλω και υπέρβαση κάλυψης – δεν ταυτίζεται το περίγραμμα του κτιρίου με αυτό της κάλυψης της Ο.Α. ανεβαίνει στα 108.000€.

Αν το θεωρήσω χωρίς Ο.Α. είναι περίπου πάλι 108.000€

Πάλι προσωπικά στη δήλωσή μου, ΟΤΙ ήταν ΕΚΤΟΣ του εγκεκριμένου περιγράμματος, πήγε ως ΥΔ + ΥΚ και ότι ήταν και μέσα στο Δ πήγε ως ΥΔ +ΥΚ + Δ !!!

Άρα τον κόβω για τα 100.000€ +++

Link to comment
Share on other sites

xyn, η απόσταση των κτιρίων των τουριστικών εγκαταστάσεων από την καθορισμένη γραμμή του αιγιαλού είναι 50μ και όχι 30μ (βλέπε 270Δ/85). Άρα μάλλον όλο σου το κτίριο παραβιάζει αυτή τη γραμμή. Θεωρώ ότι είναι καλύτερο για σένα να μπει χωρίς άδεια αφού και πιο καλυμμένος θα είσαι απέναντι στο νόμο, και ο υπολογισμός του προστίμου είναι πανεύκολος (ούτε αλλαγές χρήσης, ούτε παραβιάσεις υποχρεωτικής απόστασης από τον αιγιαλό, ούτε υπερβάσεις κάλυψης κτλ). Επιπλέον θεωρώ ότι το πρόστιμο θα σου βγει αρκετά μικρότερο από ότι με άδεια αν το υπολογίσεις σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

xyn, η απόσταση των κτιρίων των τουριστικών εγκαταστάσεων από την καθορισμένη γραμμή του αιγιαλού είναι 50μ και όχι 30μ (βλέπε 270Δ/85). Άρα μάλλον όλο σου το κτίριο παραβιάζει αυτή τη γραμμή. Θεωρώ ότι είναι καλύτερο για σένα να μπει χωρίς άδεια αφού και πιο καλυμμένος θα είσαι απέναντι στο νόμο, και ο υπολογισμός του προστίμου είναι πανεύκολος (ούτε αλλαγές χρήσης, ούτε παραβιάσεις υποχρεωτικής απόστασης από τον αιγιαλό, ούτε υπερβάσεις κάλυψης κτλ). Επιπλέον θεωρώ ότι το πρόστιμο θα σου βγει αρκετά μικρότερο από ότι με άδεια αν το υπολογίσεις σωστά. 

κ 50μ δεν παραβιαζει την γραμμη αιγιαλου αλλα το  Δ

συμφωνω οτι χωρις οα θα βγαλει μοκροτερο προστιμο ,αλλα πως θα βαλει χωρις οα ?δεν εχει ευθυνη?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδερφοι, από τα συνολικά 600τμ, τα 100τμ είναι κοινά, σε "κοινό τόπο". Δεν είναι λίγα!!! Να ήταν 10-20-30, να πεις ότι δεν τηρήθηκε καθόλου η άδεια και να το πας ως ΧΩΡΙΣ ο.α.. Αλλά από τη στιγμή που έχεις 100τμ κοινά, πώς θα πεις ότι δηλώνω ΧΩΡΙΣ ο.α.? Επειδή βγαίνει (ΙΣΩΣ) μικρότερο το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος σχεδιου  κτιριο με ΟΑ

Αποσταση κατα παρεκλιση απο ορια 5μ

τοποθετηθηκε 6μ      απο τα   ορια  σε αλλη θεση   χωρις να συμπιπτει σε κανενα σημειο  με την ΟΑ

η νεα θεση θεωρειται συνομη για να τσεκαρω ΟΑ, μιας κ η αποσταση ειναι κατα παρεκλιση ? κ κατ3?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το βαζα με ΟΑ ναι. Κατά παρέκκλιση ή μη έτσι είναι στην άδεια οπότε αυτή είναι και η απόσταση από τα όρια που πρέπει να τσεκάρεις. Ούτως ή άλλως ο νόμος λέει ότι πρέπει να ισχύουν και οι 2 προϋποθέσεις μαζί για να θεωρηθεί χωρίς ΟΑ. Και Κατ. 3 η αλλαγή θέσης όπως το λες.

Link to comment
Share on other sites

Απο Δ εισαι ενταξει, εφοσον δε συντρεχουν αλλες παραβιασεις που δημιουργηθηκαν λογω αλλαγης θεσης (τσεκαρε πχ την τελικη σταθμη εδαφους που αναφερει το Αρ.9 παρ.ιε) θα εχεις 1 ΦΚ κατ 3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.