Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας συνάδελφοι.

το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι αν δεν βάλω οικοδομική άδεια μην έρθει πάλι το ικα,

όπως βλέπουμε ότι κάνει τώρα για τα αυθαίρετα Ν.4014 και ζητάει είσπραξη χρεών.

Τι κάνω μετά αλλάζω πόλη η καλύτερα χώρα για να μη με βρει ο ιδιοκτήτης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε να μην παραβιάζονται τα πολεοδομικά μεγέθη της ΟΑ έτσι; Εννοώ για να τσεκάρουμε αν η καινούργια θέση του κτιρίου παραβιάζει ή όχι πλάγιες αποστάσεις.

 

Αγγελώνα ούτως ή άλλως όπως το πάνε είμαστε για αλλαγή χώρας, οπότε μην αγχώνεσαι...

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Θα έχουμε και πολλούς άλλους λόγους για να μας αναγκάσουν να το κάνουμε, αν το κάνουμε, αυτό.........

Link to comment
Share on other sites

η καινούργια θέση του κτιρίου παραβιάζει την πλάγια απόσταση γιατί θα έπρεπε να κολλάει η να απέχει από τα όρια 2,50μ.

στην πράξη απέχει 0,80μ από τα αριστερά

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση (άδεια για αποθήκη 50τμ σε Α θέση, που έγινε κατοικία 70τμ σε Β θέση) σκοπεύω να κάνω το εξής:

 

1) Για όσα τετραγωνικά μέτρα είναι "κοινά", περίπου τα 20, θα τα πάω με αναλυτικό.

2) Για όσα τ.μ. είναι σε σύννομη θέση μέσα στο αγροτεμάχιο, περίπου 30, θα τα πάω ως ΥΔ ΚΧ + ΥΚ.

3) Για όσα τ.μ. είναι εντός Δ, περίπου 20, θα τα πάω ως ΥΔ ΚΧ + ΥΚ + παράβαση Δ.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι στην πρωτη περιπτωση πας με αναλυτικο?

θα μπορουσες τα 20μ2 να τα πας με ΥΔ + αλλαγη χρησης

μια αλλα σκέψη ειναι για την δικια σου περιπτωση

1) 50,00μ2 με αλλαγη χρησης

2) 20,00μ2 ΥΔ ΚΧ + ΥΚ

3) Για οσα τ.μ. ειναι εντος Δ, με παραβαση Δ

Edited by Αγγελώνια
Link to comment
Share on other sites

Έστω κτίριο, μετατοπισμένο ως προς το πλάγιο όριο του οικοπέδου κατά 20 εκ (εντός σχεδίου, με ο.α). Στο τοπογραφικό της αδείας φαίνεται στο όριο. (Αναγκαία παρένθεση: Κατά τον έλεγχο τοπογραφικού για έκδοση άδειας δόμησης σε άλλη περίπτωση, όπου υπήρχε φράχτης σε απόσταση 30εκ από το όριο του οικοπέδου ή υπάλληλος απαίτησε το εμβαδό του οικοπέδου να μειωθεί στο εμβαδό που ορίζεται από την δημιουργία του φράχτη και επί του εμβαδού αυτού να υπολογιστούν τα πολεοδομικά μεγέθη. Επίσης, επιμένει ότι πρέπει να γίνουν διορθωτικές και των συμβολαίων ώστε να μεγαλώσει το οικόπεδο του γείτονα και να μικρύνει το εν λόγω, γιατί το όριο πλέον ορίζεται από την ύπαρξη του φράχτη και όχι την διανομή). Υπάρχει αποδεκτό σφάλμα ή απόκλιση που να επιτρέπει να παραβλέψει κανείς την σχετική μετατόπιση; Μπορεί να ενταχθεί αυτή η μετατόπιση στο Άρθρο 4 παρ2 περίπτωση α; Είναι παραβίαση Δ? Από την άλλη στην περίπτωση που το κτίσμα ξεπερνά το όριο και καταλαμβάνει μέρος του όμορου, τι ισχύει? Νομιμοποιείται με προσύμφωνο και αυτό το τμήμα ή νομιμοποιείται μόνο το τμήμα εντός των ορίων.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση (άδεια για αποθήκη 50τμ σε Α θέση, που έγινε κατοικία 70τμ σε Β θέση) σκοπεύω να κάνω το εξής:

 

1) Για όσα τετραγωνικά μέτρα είναι "κοινά", περίπου τα 20, θα τα πάω με αναλυτικό.

2) Για όσα τ.μ. είναι σε σύννομη θέση μέσα στο αγροτεμάχιο, περίπου 30, θα τα πάω ως ΥΔ ΚΧ + ΥΚ.

3) Για όσα τ.μ. είναι εντός Δ, περίπου 20, θα τα πάω ως ΥΔ ΚΧ + ΥΚ + παράβαση Δ.

 

 

ολα καλα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι στην πρωτη περιπτωση πας με αναλυτικο?

θα μπορουσες τα 20μ2 να τα πας με ΥΔ + αλλαγη χρησης

μια αλλα σκέψη ειναι για την δικια σου περιπτωση

1) 50,00μ2 με αλλαγη χρησης

2) 20,00μ2 ΥΔ ΚΧ + ΥΚ

3) Για οσα τ.μ. ειναι εντος Δ, με παραβαση Δ

 

Υπέρβαση δόμησης για 70 τμ σίγουρα

Υπέρβαση Κάλυψης για 20 τμ σίγουρα

Παραβίαση Δ για όσα είναι εντός Δ σίγουρα

Αναλυτικός για μετακίνηση του κτηρίου σε άλλη θέση.

Link to comment
Share on other sites

.....μπορει  εκεινο το χαντακι στην ακρη του χωραφιου προς τον δρομο.. κατα ενα μερος να ειναι δικο σου...

ή  τον "μεγαλωσες" τον  δρομο  απο δικη σου πρωτοβουλια...βαζοντας τον φραχτη πιό..."μεσα" στο δικο σου χωραφι...

προς διευκολυνση  διελευσης...να μην το "παιρνουν παραμαζωμα" τα τρακτερ ... καθε τόσο......

συνηθως  αυτοι οι αγροτικοι δρομοι αφηνονται σε βαρος των ιδιοκτησιων...

 

 

Έχω ακριβώς όμοια περίπτωση..

 

Σε τοπογραφικό του 71 φάινεται:  Δρόμος 5μ + Τάφρος 5μ. + 15μ. πλάγια απόσταση από το κτίσμα μου 

Τοπογραφικό 2013:                         Αγροτικός Δρόμος 18μ. + 7μ. πλάγια απόσταση από το κτίσμα μου

 

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να θεωρήσω το κτίσμα μου εντος Δ??? Αμαρτία...

Μπορώ κάπως να αποδείξω ότι μπήκε ο δρόμος μέσα και να το γλιτώσω???

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι στην πρωτη περιπτωση πας με αναλυτικο?

θα μπορουσες τα 20μ2 να τα πας με ΥΔ + αλλαγη χρησης

μια αλλα σκέψη ειναι για την δικια σου περιπτωση

1) 50,00μ2 με αλλαγη χρησης

2) 20,00μ2 ΥΔ ΚΧ + ΥΚ

3) Για οσα τ.μ. ειναι εντος Δ, με παραβαση Δ

 

 

Υπέρβαση δόμησης για 70 τμ σίγουρα

Υπέρβαση Κάλυψης για 20 τμ σίγουρα

Παραβίαση Δ για όσα είναι εντός Δ σίγουρα

Αναλυτικός για μετακίνηση του κτηρίου σε άλλη θέση.

1) Για τα "κοινά" 20τμ κάτοψης, κάνω αναλυτικό και μόνο, σύμφωνα με Α18 παρ.β: "Έχω αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από ΚΥΡΙΑ χρήση σε ΚΥΡΙΑ που έχει πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση ο.α., ΕΝΤΟΣ νόμιμου περιγράμματος κτηρίου και υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται επέρβαση δόμησης κατά την παρ.5 του Α19." Αυτά τα 20τμ είναι στη σωστή θέση σύμφωνα με την ο.α., έχουν μέτρηση σε δόμηση και κάλυψη και απλά έχουν αλλάξει χρήση, αλλά από ΚΥΡΙΑ σε ΚΥΡΙΑ.

 

2, 3) Αλλαγή χρήσης δεν έχω πουθενά στα υπόλοιπα, αφού είναι ΕΚΤΟΣ εγκεκριμένου περιγράμματος κτηρίου!!! Συνεπώς πηγαίνουν 30τμ με ΥΔ ΚΧ + ΥΚ και τα άλλα 20τμ με ΥΔ ΚΧ + ΥΚ + Δ.

 

Σύμφωνα με τον 4178, ΔΕΝ έχω αλλαγή χρήσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.