Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω την αίσθηση ότι η περίφημη τελευταία εγκύκλιος απαλλάσει τα λιγότερα τμ σε σχέση με την άδεια ως μη αυθαιρεσία εάν δεν προκύπτουν άλλα θέματα από τις αλλαγές στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας και με βάσει αυτά "γνωμοδοτείς".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,


Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.


Έχω σε εκτός σχεδίου οικόπεδο δύο κτίρια. Το πρώτο κατασκευάστηκε με νόμιμη άδεια το 1986 αλλά τοποθετήθηκε σε εντελώς διαφορετική θέση μέσα στο οικόπεδο απ' αυτή της άδειας παραβιάζοντας την υποχρεωτική απόσταση από τα όρια (δηλ εντός τον 15μ). Για την κατασκευή του δεύτερου κτιρίου το 2009 εκδόθηκε νέα άδεια (προσθήκης κατ επέκταση κτιρίου) στην οποία αποτυπώθηκε το παλαιό κτίριο κοντά στην πραγματική του θέση διατηρώντας 15μ από τα όρια (για να μπορεί να εκδοθεί η νέα άδεια). Στην πραγματικότητα όμως είναι εντός ορίων. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πώς δηλώνω την παράβαση αυτή της παραβίασης της απόστασης Δ από τα όρια. Μπορώ να δηλώσω μόνο υπέρβαση πλάγιας απόστασης (δηλαδή στο πεδίο της υπέρβασης δόμησης μπορώ να βάλω ''χωρίς υπέρβαση'');

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς τα τετραγωνικά που παραβιάζουν την πρασιά θεωρούνται αυθαίρετα πρέπει να πάρουν υπέρβαση δόμησης + παραβίαση πλαγίας απόστασης. Χωρίς υπέρβαση δόμησης βάζουμε μόνο για νόμιμο χώρο που έχει μόνο υπέρβαση ύψους, ή για χώρο που έχει αλλάξει χρήση από κύρια σε κύρια ή από βοηθητική σε βοηθητική (δεν προκαλείται υπέρβαση δόμησης), και έχει υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ΚΑΙ την ΥΚ (υπέρβαση κάλυψης), καθώς εκεί που "πάτησε" τελικά το κτήριο, δεν είχε κτήριο, άρα δεν μετρούσε τίποτε στην κάλυψη!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξεπεράστηκε το ποσοστό της κάλυψης τότε δεν υπάρχει υπερβαση κάλυψης. Όπως όταν έχουμε ξεμπάζωμα δεν χρεώνουμε και υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι έχει πρόβλημα νομιμότητας η άδεια του 2009. Υπάρχει ψευδής αποτύπωση για να μπορέσει να εκδοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι έχει πρόβλημα νομιμότητας η άδεια του 2009. Υπάρχει ψευδής αποτύπωση για να μπορέσει να εκδοθεί.

 

Aυτό δεν νομίζω ότι, είμαστε οι αρμόδιοι να το κρίνουμε εμείς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.