Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γιατί όχι? Θυμάμαι στον αείμνηστο 4014 που κάποια από τις ερωταπαντήσεις έλεγε ότι είναι στην βούληση του ιδιοκτήτη εαν θα ενταχθεί στον νόμο και ο οποίος φέρει το βάρος των συνεπειών του ποινικού νόμου σε περίπτωση που έχει αποκρύψει την άδεια.

Νομίζεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει ακόμα ? Αν ο ιδιοκτήτης πάει σε κανα δικαστήριο και ο μηχανικός της τακτοποίησης μαζί θα είναι.

Καλό θα ήταν μαζί με την τακτοποίηση να γίνει και καμια αναφορά στην τεχνική έκθεση για τις νομιμότητες των υφισταμένων

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σε ρώτησα και πριν; Μήπως είναι μη άρτιο το γήπεδο και βάλεις το ακίνητο χωρίς άδεια και ξεμπερδεύεις; Βέβαια θα έχεις μεγάλο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

περιπτωση σε οικισμο προϋφισταμενο του 1923 χωρις ρυμοτομικο σχεδιο τα ορια υποδεικνυονται απτον ιδιοκτητη.

Έχω Ο.Α που δειχνει το κτιριο μου να κολλαει στο οριο, συμφωνα με νεα καταμετρηση και νεο τοπογραφικο προκύπτει οτι υπαρχει απόσταση 60 εκ περιπου απτο όριο του οικοπεδου και την θεση της οικοδομης που βρισκεται τωρα

τι δηλωνω και πως?ειναι δυνατον να θεωρηθει οτι το τμημα του κτιριου που παραβιαζει τα 2,5 μ της αποστασης να θεωρηθει αυθαιρετο?

και στους 2 οροφους??διοτι εχω διοροφη οικοδομη...ας μου απαντησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι; Οι 60 πόντοι απαγορεύονται, ή μηδέν ή 2,50μ.

η οικοδομη φιλε μονος κτιστηκε στο σημειο που προβλεποταν απο την ο.α

 

απλα με νεα καταμετρηση του οικοπεδου, προεκυψε οτι το οριο της ιδιοκτησιας δεν ηταν εκει που προβλεποταν με τοπογραφικο του 98 που πιθανον εγινε με απλη κορδελα γιατι ουτε συντεταγμενες εχει πανω ουτε τιποτα.στο παλιο τοπογραφικο φαινεται η οικοδομη να κολλαει στο οριο.

στο νεο τοπογραφικο απλα εχει αλλαξει το οριο του οικοπεδου και εχει μετακινηθει κατα 60 εκ με αποτελεσμα η οικοδομη να μην κολλαει πλεον στο οριο.

δεν εχει γινει καμια προσθηκη και καμια μετατροπη της οικοδομης απο το 1998 που βγηκε η αδεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αν και εχω διαβασει  σχετικα θεματα δεν εχω καταλαβει ακριβως.συγκεκριμενα σε αγροτεμαχιο εξ αδιαιρετου υπαρχει Ο.Α. (4ος 2010 βγηκε κατασκευαστηκε μεχρι τον σκελετο  το 8/2013).μετρωντας λοιπον το καθολα νομιμο και ακριβως διαστασεων κτισμα βλεπω οτι δεν εχουν τηρηθει οι αποστασεις απο τα ορια.η μια απο τον αγροτικο δρομο ειναι 14,60  και η αλλη 14,70(απο το ομορο αγροτεμαχιο).τη γινεται σε αυτη την περιπτωση?ειναι μεγαλη η παραβαση αν ερθουν για αυτοψια?15 μετρα απο τα ορια ειναι οι αποστασεις.δικαιολογηται τετοια διαφορα?

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

.....μπορει  εκεινο το χαντακι στην ακρη του χωραφιου προς τον δρομο.. κατα ενα μερος να ειναι δικο σου...

ή  τον "μεγαλωσες" τον  δρομο  απο δικη σου πρωτοβουλια...βαζοντας τον φραχτη πιό..."μεσα" στο δικο σου χωραφι...

προς διευκολυνση  διελευσης...να μην το "παιρνουν παραμαζωμα" τα τρακτερ ... καθε τόσο......

συνηθως  αυτοι οι αγροτικοι δρομοι αφηνονται σε βαρος των ιδιοκτησιων...

 

 

....ειναι και αυτο το "εξ αδιαιρετου" που αναφερες, αλλα  δεν λες τι ακριβως θελεις να κανεις...

 

υγ

οπως ειπε και καποιος πριν κανα χρονο σε παρομοια ερωτηση...

 

"πιές 3-4 μπυρες προηγουμενως...και ξαναμέτρα το...." :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Yian, διαφωνω που μετεφερες σε ενοτητα του 4178 το ερωτημα #57 του gklept.

Ακομα και οι χρονοι που αναφερει ο συναδελφος, δεν δικαιολογουν εφαρμογη της νομοθεσιας του 4178 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.