Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

καλησπέρα, θα ήθελα να πουμέ λίγο για μια περίπτωση ανάλογη με προηγούμενες στο θεμα αυτο...
κτίριο με άδεια του '81 (γοκ 73) έχει στην κάτοψη του δώματος ενα χώρο 'αποθήκη' όπως λεει στο σχέδιο12τμ (5% της επιφανείας κτλ κτλ) το οποίο σύμφωνα με την σύσταση ΟΙ είναι ιδιόκτητο κ εχει κ 4χιλιοστά. στο Διαγρ. Κάλυψης δεν το έχει στην συνολική Δόμηση αλλα ξεχωριστά απο κατω με το 5%.
έφτιαξαν ένα WC 1χ1 σε μια γωνία, έβαλαν κ μια κουζινουλα στην πισω μερια του τοίχου που έχτισαν για το WC. Επίσης υπάρχει διαφορά στα ανοίγματα που ειχε. Θέλουν τώρα να κάνουν αλλαγή χρήσης σε ΚΧ(αλλη κατοικία). 
τι θεωρείται προτιμότερο:
-αλλαγή χρήσης με ΥΔ 12τμ (απο μηχανικο πολ/μιας)

ή
-ως νομίμως υφιστάμενο με αναλυτικό (αυτό είπαν σε συνάδελφο απο το Helpdesk αρκεί να είναι νόμιμο οπως ανέφεραν, οπως κ στο #8 εδω)

Edited by douboutz
Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν μετράει στην δόμηση έχεις ΥΔ 12τμ, το πιο πιθανό είναι να έχεις κ ΥΥ!

ερώτηση, σε δυόροφο κτίριο υπηρεσιών ένος ιδιοκτήτη έχει ανεγερθεί κατοικία στο δώμα χωρίς άδεια.
Μπορώ να κάνω δήλωση μόνο για την κατοικία αυτή?
αν ναι κ εφόσον δεν έχει χιλιοστά βάζω την δυσμενέστερη ΥΔ αν κατάλαβα καλά? (συν την ΥΥ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε επέκταση απόληξης κλιμακοστασίου  κατά 1 μ2 και υπέρβαση ύψους  της απόληξης 0,30μ , μπορεί να υπολογισθεί το πρόστιμο με αναλυτικό;

Edited by kskan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, 

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις τόσες διαφορετικές περιπτώσεις...μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:

 

Σε αυθαίρετο κτίσμα (αρχικά είχε εκδοθεί άδεια αποθήκης αλλά δεν εφαρμόσθηκε ποτέ), έχω δηλωσει όλες τις υπερβάσεις και η μοναδική αμφιβολία που έχω είναι πώς θα δηλώσω την απόληξη κλιμακοστασίου η οποία κατασκευάστηκε πριν το 1983; 

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

Για αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου μπορείς να κάνεις χρήση της εγκ. 4 και να την υπολογίσεις με αναλυτικό. 

περίπτωση 35 σελ. 9

35) Παρ. 5β : Σε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική 
και από κύρια σε κύρια, χωρίς όµως να έχουν εκτελεστεί οικοδοµικές εργασίες για τις οποίες 
να    µπορεί    να    συνταχθεί    αναλυτικός    προϋπολογισµός,    καταβάλλεται    παράβολο 
πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται ειδικό πρόστιµο. 
Στην    έννοια    των    αυθαίρετων    ηµιϋπαίθριων    χώρων,    στεγάστρων    κ.λ.π. 
συµπεριλαµβάνονται  και  η  αυθαίρετη  απόληξη  κλιµακοστασίου,  καθώς  και  οι  αυθαίρετοι 
ανοιχτοί υπόστυλοι χώροι (π.χ. pilotis, υπόστυλη στάθµη ), που πρόκειται να παραµείνουν 
ως έχουν. 
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής:Πελάτης έχει δώμα και αποκλειστική χρήση βεράντας με συμβόλαια  σε πολυκατοικία του 1970. Όμως από την αποτύπωση προκύπτει ότι έχι πάρει 5 τ.μ από μηχανοστάσιο (λογικά από τη κατασκευή - είναι εκέι το w.c)και άλλα 4 από ταράτσα μ(προ του 1983). Είχε ενταχθεί στον 4014 και μετά στο 4178. Του λέω θέλω συναίνεση μου λέει όχι. Πως θα εξελιχθεί αυτή η υπόθεση..μπορεί να κλείσει?Πόσο είμαστε καλυμμένοι εμείς εφόσον το αναφέρουμε στη Τ.Ε αλλά δεν μας φέρνει τη συναίνεση ή πλοιοψηφία.Και αν μου φέρει 2 ιδιοκτητών τη συναίνεση με καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

 

Για αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου μπορείς να κάνεις χρήση της εγκ. 4 και να την υπολογίσεις με αναλυτικό. 

περίπτωση 35 σελ. 9

35) Παρ. 5β : Σε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική 
και από κύρια σε κύρια, χωρίς όµως να έχουν εκτελεστεί οικοδοµικές εργασίες για τις οποίες 
να    µπορεί    να    συνταχθεί    αναλυτικός    προϋπολογισµός,    καταβάλλεται    παράβολο 
πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται ειδικό πρόστιµο. 
Στην    έννοια    των    αυθαίρετων    ηµιϋπαίθριων    χώρων,    στεγάστρων    κ.λ.π. 
συµπεριλαµβάνονται  και  η  αυθαίρετη  απόληξη  κλιµακοστασίου,  καθώς  και  οι  αυθαίρετοι 
ανοιχτοί υπόστυλοι χώροι (π.χ. pilotis, υπόστυλη στάθµη ), που πρόκειται να παραµείνουν 
ως έχουν. 

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.

Δηλαδή, δηλώνω σε άλλο φύλλο καταγραφής κατ.5 και 1 λοιπή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Και στο ίδιο φύλλο καταγραφής να την βάλεις  δεν υπάρχει πρόβλημα. Υποθέτω ότι οι άλλες αυθαιρεσίες είναι κατ. 5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.