Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

στον 4178 δεν υπαρχουν χωροι κυριας χρησης και βοηθητικοι, αλλα υπερβαση δομησης με μειωτικοο ή χωρις.

Οπως λεει και ο νομος (και ακολουθω προσωπικα) ο,τι ειναι σε υπογεια σταθμη μπαινει με μειωτικο + 1 παραβαση το ξεμπαζωμα

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, θα ήθελα να μάθω πώς μπορούμε να δικαιολογήσουμε μη ολοκλήρωση διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου όταν στην τομή:

στάθμη ισογείου = στάθμη πεζοδρομίου = ± 0.00

στάθμη υπογείου = -3.00

και στην πραγματικότητα όλη η πολυκατοικία έχει υπερυψωθεί κατά 0.60, άρα και η στάθμη υπογείου.

Το αντιμετώπισα ως Υ.Δ. χώρου μειωμένου συντελεστή με Υ.Υ. (γιατί το υπόγειο είναι κατοικία) αλλά με όσα διάβασα, σκέφτομαι μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω αναλυτικό για τον περιβάλλοντα χώρο.

Προσπαθώ να σχεδιάσω τη σύγκριση των δύο τομών, αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τον περιβάλλοντα χώρο.

Δηλαδή, αν είχε γίνει διαμόρφωση 0.60 και ερχόταν ελεγκτής δόμησης δεν θα υπήρχε παράβαση αφού το ύψος του κτιρίου θα ήταν σύννομο της άδειας? Έστω και αν αυτό το μπάζωμα δεν φαινόταν στην άδεια?

Πρόκειται για ακίνητο χωρίς σύσταση.

Edited by nicki
Link to comment
Share on other sites

Σε υπάρχουσα ράμπα εισόδου υπογειου γκαραζ, έχει καλυφθεί τμήμα της επιφανειας 18 τ.μ.εκτός περιγράμματος τοι ισογείου με πλάκα και η είσοδος έχει μεταφερθει στην νεα θέση.Πως υπολογίζεται η υπέρβαση όσον αφορά ΥΔ ,ΥΚ, και παραβιαση Δ ?

Link to comment
Share on other sites

εσύ με την ράμπα.

καταρχήν βάζεις φκ με υδ με μειωτικό. ελέγχεις για παραβίαση πλάγιων αποστάσεων και ο.γ. > ή < 20%.

τυχόν άλλες παραβάσεις που έχει το φύλλο.

αν η υπόγεια ιδιοκτησία έχει χιλιοστά, υπολογίζεις την δόμηση που αντιστοιχεί στα χιλ. και ομοίως βάζεις υδ > 50% ή του 200% κοκ.

Ετσι αντιμετώπισα μια παρόμοια περίπτωση Συνάδερφοι.

Σωστό ή λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως με αφορά το αν θα πρέπει να βάλουμ Υπέρβαση Δόμησης, συνήθως > 200%?

 

Σε εμένα ... έχω υπόγεια αποθήκη, 32,60τμ που έγινε υπόγειο parking με κατασκευή 5,44τμ, τμήματος που μπήκε στην πρασιά.

Εβαλα παραβίαση Ο.Γ. > 20% καθότι είναι.

Και τον χώρο ΥΔ χώρου με μειωτικό συντελεστή 5,44τμ χωρίς αλλαγή χρήσης. Σωστά?

Κατόπιν καθότι ο χώρος ήταν βοηθητικός και παραμένει βοηθητικός, δεν βάζω ... Υπέρβαση Δόμησης > 200% , καθότι η αποθήκη διαθέτει 2 χιλιοστά. Και η αναλογείσα δόμηση είναι 1,20τμ.

Μήπως όμως έπρεπε να βάλω ΥΔ > 200% ?

Είναι ... εξακριβωμένο?

Καθότι τα πρόστιμα ... αυξάνονται κατά ένα σεβαστό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση κάλυψης δεν έχεις? Αφού είναι εκτός περιγράμματος . Οσον αφορά την υ.δ. > 200% μου φαίνεται σαν υπερβολή.Μήπως θα μπορούσε να εξετασθεί μαζί  με την αντίστοιχη ιδιοκτησία ? 

Link to comment
Share on other sites

"Υπέρβαση κάλυψης", καλή ερώτηση! Δεν το είχα σκεφτεί!

Οσον αφορά ... το δεύτερο που λες ... θα περιμένω να σου απαντήσει κανένας άλλος, εγώ έχω απελπιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι:

1. Καλώς δεν βάζεις συντελεστή υπέρβασης δόμησης >200%.

2. Πρέπει να βάλεις και ΥΚ για τα extra τ.μ.

3. Πρέπει να βάλεις και μια λοιπή παράβαση για όποιες αλλαγές κ.λπ. έγιναν από αποθήκη σε θέση στάθμευσης.

4. Καλώς βάζεις την υπέρβαση στην πρασιά.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Ιάσονα να μην βάλω ΥΔ > 200% ... η οδηγία άλλα λέει

 

Για το 3 ρε συ Ιάσονα, δεν νομίζω ότι είναι έτσι. Που το λέει? Εγώ δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.