Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλημέρα.Ερώτηση: Σε διαμέρισμα έχω να τακτοποιησω Η/Χ που έχουν κλέισει.Παράλληλα έχω επέκταση εξώστη και αλλαγή θέσης και σχήματος εξωτερικής κλίμακας.Μπορούν τα δύο τελευταία να μπούν σε 1 ΦΚ με έναν αναλυτικό? η μήπως η αλλαγές αυτές της κλίμακας δεν αποτελούν αυθαιρεσία?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

εξώστης μήκους 0,80 έξω απο τη Ρ.Γ.(πλάτος δρόμου 8,00 μ) έγινε τελικά 1,00μ επέκταση που δεν με καλύπτει στο 10% της κατηγορίας 3..Το κτίριο είναι με ΓΟΚ 75...Αρκεί ένας αναλυτικός ή δεν νομιμοποείται ο χώρος αυτός επειδή είνα πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης θεωρητικά...????

 

edit Μίλησα με Δοκκ και μου είπαν οτι για τα ακίνητα με Γοκ 73 (κ προ) δεν ελέγχουμε διαστάσεις εξωστών και αν είναι πάνω από κοινόχρηστο χώρο πόλης ..απλά με αναλυτικό υπολογίζουμε την εκάστοτε υπέρβαση...!!!(αυτό λέει και η εγκύκλιος 3)

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Δοκκ και μου είπαν οτι για τα ακίνητα με Γοκ 73 (κ προ) δεν ελέγχουμε διαστάσεις εξωστών και αν είναι πάνω από κοινόχρηστο χώρο πόλης ..απλά με αναλυτικό υπολογίζουμε την εκάστοτε υπέρβαση...!!!(αυτό λέει και η εγκύκλιος 3)

Υπάρχει έγγραφη απάντηση για το παραπάνω ή η απάντηση ήταν προφορική?

Link to comment
Share on other sites

Προφορική...μας καλύπτει το εδάφιο της εγκυκλίου 3, ήταν η απάντηση..δεν κάνουμε δηλαδή κανένα έλεγχο σε ποσοστά διαστάσεων..απλά με αναλυτικό τις επεκτάσεις χωρίς να εξετάζουμε αν είναι πάνω από κοινόχρηστο τμήμα πόλης(για τους ανοιχτούς εξώστες πάντα)..Προσωπικά έτσι θα κινηθώ..(Το συζήτησε η ομάδα της Δοκκ και η Κ. Γαρδίκη)

Link to comment
Share on other sites

σε οικισμο οπου στους ειδικους ορυς δομησης δεν επιτρεπονται περιμετρικοι εξωστες αλλα εχουν κατασκευαστει αυθαιρετα, μπορω να τους τακτοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Migadikos

Να υποθέσω ότι αυτό γίνεται γιατί με τον ΓΟΚ του 73 δεν υπήρχε δέσμευση για το μήκος του εξώστη πέρα από την ΟΓ ; και βάσή της εγκ 3 η διαπίστωση της αυθαιρεσίας γίνεται με τον κανονισμό ανέγερσης της οικοδομής ; (για τις συγκρίσεις των τετραγωνιιδιων και την κατηγορία )

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

σε οικισμο οπου στους ειδικους ορυς δομησης δεν επιτρεπονται περιμετρικοι εξωστες αλλα εχουν κατασκευαστει αυθαιρετα, μπορω να τους τακτοποιησω?

Βεβαίως και μπορείς όπως μπορείς και δόμηση πέρα του συντελεστή, να νομιμοποιήσεις δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Migadikos

Να υποθέσω ότι αυτό γίνεται γιατί με τον ΓΟΚ του 73 δεν υπήρχε δέσμευση για το μήκος του εξώστη πέρα από την ΟΓ ; και βάσή της εγκ 3 η διαπίστωση της αυθαιρεσίας γίνεται με τον κανονισμό ανέγερσης της οικοδομής ; (για τις συγκρίσεις των τετραγωνιιδιων και την κατηγορία )

Στο Γοκ 73 έχει προδιαγραφές για εξώστες...π.χ αναφέρεται το 1/10 του πλάτους δρόμου πέρα από την Ρ.Γ. λέει βέβαια  έως 1,30 μ μέγιστο (βγάλε άκρη δηλ. )...Ωστόσο, δεν κάνουμε νομιμοποίηση..ένα πρόστιμο βγάζουμε..οπότε βάσει της εγκ.3 δεν ελέγχουμε διαστάσεις  εξωστών για τα προ Γοκ 85..εγώ έχω αντίστοιχη περίπτωση και θα το προχωρήσω με αναλυτικό..!!

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι τακτοποιουνται ολοι οι ανοικτοι εξωστες πανω απο κοινοχρηστο ,ανεξαρτητως ετους κατασκευης κ συμφωνα με τις Ε/Α ΤΕΕ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΥ  αρ147,186 κλπ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.