Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα κ από  μένα!

Έχω αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση η οποία φτάνει μέχρι το πλαϊνό όριο του οικοπέδου. (δηλαδή αρχικά είχε απόσταση 4μ και η προσθήκη κάλυψε όλο το κενό μέχρι το όριο του οικοπέδου πχ 4χ3).

Το ότι κολλάω στο όριο δε σημαίνει ο,τι δεν υπάρχει Δ?Ή το θεωρώ υπέρβαση 100% του Δ,δηλαδή >20%?

Ή μήπως η υπέρβαση έχει νόημα όταν παραβιάζω μόνο 1 κομμάτι της?

Σήμερα πήγα στην πολεοδομία της πόλης μου και ένας υπάλληλος (υψηλό στέλεχος) μου είπε ότι δεν υπάρχει παραβίαση Δ από τη στιγμή που μετά την αυθαίρετη προσθήκη δεν υφίσταται Δ.

Σε ποιά πολεοδομία είσαι Ανετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από  μένα!

Έχω αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση η οποία φτάνει μέχρι το πλαϊνό όριο του οικοπέδου. (δηλαδή αρχικά είχε απόσταση 4μ και η προσθήκη κάλυψε όλο το κενό μέχρι το όριο του οικοπέδου πχ 4χ3).

Το ότι κολλάω στο όριο δε σημαίνει ο,τι δεν υπάρχει Δ?Ή το θεωρώ υπέρβαση 100% του Δ,δηλαδή >20%?

Ή μήπως η υπέρβαση έχει νόημα όταν παραβιάζω μόνο 1 κομμάτι της?

Σήμερα πήγα στην πολεοδομία της πόλης μου και ένας υπάλληλος (υψηλό στέλεχος) μου είπε ότι δεν υπάρχει παραβίαση Δ από τη στιγμή που μετά την αυθαίρετη προσθήκη δεν υφίσταται Δ.

αποψη μου ειναι αν καλυ[πτεις το Δ κ βρισκεσαι σε συνομη αποσταση απο το οριο 0μ (δηλ επιτρεπεται να κολλησεις στο πλαγιο οριο )εχεις μονο ΥΔ+ΥΚ

  κ οχι παραβιαση Δ

Ας μας πει κ αλλος συναδελφος την αποψη του

για το #110 καποια αποψη?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

 ειδικα  θεματα που αφορουν τις παραβιασεις των αποστασεων ,που προβλεπονται απο διαταγματα περι υπεραστικης συγκοινωνιας  κ την ενταξη τους στο 4178

 

Δημητρη  ολοδικο μου :smile:   κ επειδη στο Α02 περι απαγορευσης υπαγωγης βλεπω οτι υπαρχουν αρκετα ερωτηματα  σε σχεση με τις παραβιασεις αποστασεων απο οδους ,εκανα τη συγκεκριμενη αναρτηση

Σκεφτηκα οτι υπαρχουν κ θεματα που θα δημιουργηθουν απο αναληθη τοπογραφικα επι οδων,η θεματα νομιμων οικοδομων σε  οικοπεδα που εχει γινει απαλλοτριωση ποια αποσταση λαμβανεται υποψη κλπ

Απλα νομιζω οτι ειναι πιο εξειδικευμενο απο το αντιστοιχο περι παραβιασης πρασιας η πλαγιων αποστασεων

Αν κανω λαθος ας το κλειδωσουν οι mods

επευκαιρια το παραδειγμα σου στις οριζοντιες τελικα δεν εχει ξεκαθαρισει (ισως θα επρεπε να μη μπει αλλαγη χρησης αλλα επεκταση για να μη μπερδευομαστε σε καποια κλασματα) κ δες κ την ερμηνεια που δινω ,μηπως καταληξουμε καπου

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε αγρόκτημα το οποίο είναι μη αρτιο έχει ανεγερθεί αγροτική αποθήκη με άδεια μιρκής κλίμακας για μικρή αποθήκη λιθόκτιστη (15 μ2). Ωστόσο χτίστηκε λιθόκτιστη μεν αλλά 24 μ2.

 

σκέφτομαι λοιπόν να ρυθμίσω την υπέρβαση ως ΥΔ,ΒΧ 9 μ2 (24-15)

 

Ωστόσο δεν μου είναι σαφή κάποια στοιχεία που σχετίζονται με τις αποστάσεις από όρια και την αρτιότητα του γηπέδου :

 

α) για έκδοση άδειας μικρής κλίμκας αποθήκης 15 μ2 χρειαζόταν να είναι το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι

β) οι ελάχιστη απόσταση από τα πλάγια όρια ποια είναι ?  Πάω με το σχετικό άρθρο του 270δ/85 για τα γεωκτηνοτροφικά που είναι 5 μ ή δεν υπάρχει περιορισμός

γ) όταν έχω περιμετρικά δασική έκταση ισχύει η ελάχιστη απόσταση των 10 μ ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία επιβεβαίωση θα ήθελα......................

Σε περίπτωση που έχω, κατόπιν αυτοψίας, είναι οριζόντια σύσταση (διαμέρισμα τελευταίου ορόφου), βρήκα ότι όλη η πολυκατοικία (γωνιακή) παριαβιάζει το προκήπιο κατά 0.30μ (αντί 3 μ που ήταν στην άδεια τώρα είναι 2.70μ)............Το διαμέρισμά μου από την μία πλευρά είναι εν εσοχή...........Στο εμβαδόν του διαμερίσματος δεν έχω αλλάγη......Ο τρόπος που θα πρεπει να τακτοποιήσω τις παραβάσεις είναι ο εξής.

1. Στην μία όψη (αυτή της εσοχής) δεν βάζω καμία παράβαση

2. Στην άλλη όψη βάζω ΥΔ, ΥΚ, (εμβαδού όσο μπαίνει στο προκήπιο), παραβίαση προκηπίου απόστασης 0.30μ και οι συντελεστές συγκρίνονται πάντα με αυτούς που αντιστοιχούν στα χιλιοστά της ιδιοκτησίας μου, σωστα΄?

 

3.Επίσης έχω και διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση που αυτή απ`ότι έχω καταλάβει δεν αποτελεί αυθαιρεσία, σωστό?

 

Συνάδερφοι, κάποιος απάντηση για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

ΥΔ( <50% ή και χωρίς υπέρβαση ) και παραβίαση προκηπίου για τα τεραγωνικά που είναι εντός του προκηπίου να βάλεις αλλά γιατί να βάλεις ΥΚ?

Η διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση δεν είναι υπέρβαση.

Link to comment
Share on other sites

τμημα που παραβιαζει την ΟΓ κ καταλαμβανει τμημα  μεταξυ ΡΓ κ ΟΓ κ ρυμοτομουμενο τμημα (μη αποζημιωμενο) του οικοπεδου,μπαινει συντελεστης υπερβασης πρασιας??δεν αφορα πραξη εφαρμογης αλλα σχεδιο με το διαταγμα του 23

με λιγα λογια αν δεν εγινε πραξη αναλογισμου μηπως καταντιστοιχια ,οτι υπαγαγουμε στο 4178 κ το ρυμοτομουμενο δεν βαζουμε κ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΠΡΑΣΙΑΣ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντος σχεδιου έχει εκδοθει οικ. άδεια. Σύμφωνα με την άδεια έπρεπε να έχει αφεθεί ακάλυπτος χώρος 3,55μx6,05μ.

Στην πράξη ο ακάλυπτος χώρος είναι 3,30x5,45 που σημαίνει ότι έχει κλεισθεί αυθαίρετα ένα μέρος του ακαλύπτου.

Μετρώντας την πλευρά του κτιρίου  που αντιστοιχεί στην διάσταση των 5,45μ του ακαλύπτου διαπίστωσα ότι αυτή είναι μεγαλύτερη κατά 1,10μ από την εγκεκεριμένη

Η διαφορά των 1,10μ δεν καλύπτεται από την υπέρβαση των 6,05-5,45 =0,60μ επομένως η συγκεκριμένη πλευρά του οικοπέδου είναι μεγαλύτερη απ' αυτή που φαίνεται στο τοπογραφικό κατά 1,10-0,60=0,50μ. Να σημειωθεί ότι μπροστά το κτίριο είναι κανονικά τοποθετημένο στην οικοδομική γραμμή.

Επομένως υπάρχει σίγουρα μία ΥΔ & ΥΚ & πλαγίων αποστάσεων για τα 0,60μ.

Τώρα για τα 0,50μ λόγω μεγαλύτερης πλευράς οικοπέδου αυτά θα δηλωθούν με ΥΔ & ΥΚ αλλά και με παράβαση πλαγίων αποστάσεων ή όχι

Ποια είναι η αποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνεις αποτύπωση του κτιρίου και συγκρινεις την εγκεκριμένη κάτοψη και την νέα (της αποτύπωσης) η ΥΔ και η ΥΚ θα είναι ή διαφορά της επιφανειας των δυο κατόψεων

2. Υπολογιζεις το Δ του κτιρίου (βάσή ΓΟΚ: 3+0.1Η ) και αν έχεις υπέρβασή σε σχέση με τις αποστάσεις που έχεις στην πραγματικότητά , τις συγκρινεις με το δ και Δ που ισχύει κατά ΝΟΚ (τα σημερινά ισχύοντα ) για να βγάλεις τα ποσοστά επι % της υπέρβασης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να  συγκρίνω το Δ με βάση τον ΝΟΚ όταν η άδεια είναι προ του 1983 .

Ο νόμος αναφέρει ότι συγκρίνουμε τα πολεοδομικά μεγέθη (δομηση-κάλυψη - ύψος) που ισχύουν σήμερα.

Δεν σημαίνει δηλαδή όταν πχ. υπάρχει ένας αυθαιρετος όροφος ότι θ' αλλάξουμε το Δ και να θεωρήσουμε οτι παραβιάζεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.