Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Σε κτιριο-κατοικια του 1955, το οποιο ειναι κτισμενο στα ορια του οικοπεδου...εγιναν οικοδομικες εργασιες που σκοπο ειχαν (ας πουμε οτι ειναι ετσι) την ενισχυση του. Αποτελεσμα, να γινουν 3 κολωνες 30χ30 εξωτερικα του πλευρικου τοιχου της οικιας, στο οριο και μεσα στον δρομο.

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να το τακτοποιησω αυτο?

Εχει καμια σχεση με τα ποσοστα παραβασεων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω σχευικά με το άρθρο 23,παράγραφος 16α.Έχω την περίπτωση κατάληψης προκηπίου από μία καφετέρια,το οποίο έχει τακτοποιηθεί με τιν νόμο 4014/2011.Εχω όμως και μία κατάληψη του κοινόχρηστου,κατά 23τ.μ.,το οποίο ανήκει στο Δήμο.Το παραπάνω άρθρο δίνει τη δυνατότητα για δύο χρόνια να το εκμεταλλεύεται η καφετέρια.Μπορείτε να μου πείτε πως υπολογίζω το πρόστιμο?Με βάση τα τ.μ. και αν ναι τι συντελεστές βάζω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω σχευικά με το άρθρο 23,παράγραφος 16α.Έχω την περίπτωση κατάληψης προκηπίου από μία καφετέρια,το οποίο έχει τακτοποιηθεί με τιν νόμο 4014/2011.Εχω όμως και μία κατάληψη του κοινόχρηστου,κατά 23τ.μ.,το οποίο ανήκει στο Δήμο.Το παραπάνω άρθρο δίνει τη δυνατότητα για δύο χρόνια να το εκμεταλλεύεται η καφετέρια.Μπορείτε να μου πείτε πως υπολογίζω το πρόστιμο?Με βάση τα τ.μ. και αν ναι τι συντελεστές βάζω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

με την  16α ρυθμιζονται αυθαιρετες κατασκευες  απο τους μισθωτες...σε "μισθωμενους" με χωρους..των ΟΤΑ....για διαστημα 2 ετων...

 

την αιτηση την υποβαλει ο μισθωτης,  συνυποβαλλοντας το μισθωτηριο και τις λοιπες πραξεις παραχωρηση χρησης...

 

η καταληψη αφορα τον Δημο και τον ιδιωτη...σαν  ενα μεταξυ τους προβλημα, χωρις να εχει σχεση με τον 4178

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε γήπεδο (εκτός σχεδίου) εμβαδού 4.292,00 τετραγωνικών με πρόσωπο επί Εθνικής Οδού (δευτερεύον εθνικό δίκτυο) εκδίδεται άδεια ανέγερσης ισόγειας βιοτεχνίας εμβαδού 286,50 τ.μ. το έτος 1980 κατά την οποία το κτίριο τοποθετείται σε απόσταση 30 μέτρων από των άξονα της παραπάνω οδού.

Το έτος 1987 εγκαθίσταται αυθαίρετα εμπορική χρήση σε όλη την επιφάνεια του βιοτεχνικού χώρου όπως προκύπτει δημόσιο έγγραφο φορολογικής αρχής.

Δυνάμει του ΦΕΚ A 169 - 15.07.1998 μεταβάλλεται η ελάχιστη απόσταση των κτιρίων από τους άξονες των οδών (δευτερευόντων εθνικών δικτύων) από 30 σε 45 μέτρα με αποτέλεσμα τμήμα του κτιρίου εμβαδού 116 τ.μ. σήμερα ευρίσκεται εντός της ζώνης ασφαλείας της εθνικής οδού.

Η αλλαγή χρήσης από κύρια (βιοτεχνική) σε κύρια (κατάστημα) υπολογίζεται σύμφωνα με την παρ. 5β του άρθρου 18 δηλαδή με αναλυτικό.

Πρέπει να καταλογισθεί και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων (περιορισμός δόμησης που δεν παραβιαζόταν κατά τη συντέλεση της αλλαγής χρήσης) και αν ναι με ποιο τρόπο θα υπολογισθεί η παράβαση αυτή; Με υπέρβαση δόμησης;  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κτίριο σύμφωνο με την άδεια κατά εμβαδόν, χρήση κτλ έχει τοποθετηθεί σε άλλη θέση με αποτέλεσμα να ευρίσκεται (το μεγαλύτερο μέρος) εντός Δ. 

 

έχω παραβίαση Δ με Υ.Δ. < 50% χωρίς υπέρβαση κάλυψης; 

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου ναι.

Προσεξε μηπως η αλλαγη θεσης του κτιριου ειναι καθολικη (δεν ταιριαζει σε κανενα σημειο με την προβλεπομενη απο την αδεια θεση) κατι το οποιο λογω παραβιασης Δ θα σε ενταξει στην κατηγορια "Χωρις Οικοδομικη Αδεια".

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο σύμφωνο με την άδεια κατά εμβαδόν, χρήση κτλ έχει τοποθετηθεί σε άλλη θέση με αποτέλεσμα να ευρίσκεται (το μεγαλύτερο μέρος) εντός Δ. 

έχω παραβίαση Δ με Υ.Δ. < 50% χωρίς υπέρβαση κάλυψης; 

Το συζητάμε και κάπου αλλού μία τέτοια περίπτωση...

Η δική μου άποψη είναι ότι έχεις ΚΑΙ ΥΚ για όσα τμ είναι εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματος της άδειας.

Τι να πω... :)

Link to comment
Share on other sites

:smile:

Πες μόνο πως το σκέφτεσαι το πράγμα...

 

Για ποιο λόγο να έχω Υ.Κ.; 

 

200 έχω από άδεια, 200 «ανέγειρα».

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι ως εξής: Ο ιδιοκτήτης Α έβγαλε άδεια για 200τμ στη θέση Α. Αυτός, επειδή δεν του άρεσε η Α θέση, είπε να το βάλει στη θέση Β. Εδώ έχουμε 2 περιπτώσεις:

1) Εάν επιτρεπόταν να το βάλει στη θέση Β, τότε ο 4178 σου λέει "έλα και βγάλε άδεια" και όλα μια χαρά και ΝΟΜΙΜΟΣ ή πλήρωσε μόνο 500€ (ΚΑΤ.3) γιατί είσαι "μικρο-αυθαίρετος".

2) Εάν η θέση Β είναι πχ και λίγο μέσα στο Δ, τότε ο 4178 σου λέει ότι είσαι πολύ-αυθαίρετος και πρέπει να σε τιμωρήσει.

 

ΕΔΩ στη 2η περίπτωση λοιπόν, έχεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ, μόνο υπέρβαση Δ, καθώς και η δόμηση και η κάλυψη είναι 200τμ. ΟΜΩΣ, είσαι σε λάθος θέση και πρέπει να σε τιμωρήσω. Άρα σου βάζω ΥΔ + ΥΚ, διότι ΑΝ ΚΑΙ είσαι πάλι 200τμ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΟΣ του περιγράμματος που εγώ (η πολεοδομία) σου έδωσα το ΟΚ να χτίσεις.

 

Όπως δλδ σου είπα και παραπάνω, προσωπικά, το έχω αντιληφθεί ως εξής: ΟΤΙ είναι ΕΚΤΟΣ εγκεκριμένου περιγράμματος, είναι αυθαίρετο (και παίρνει και ΥΚ).

 

Ο Φαέθων είπε ένα καλό παράδειγμα:

Ιδιοκτήτης βγάζει άδεια για ένα κτήριο ισόγειο 200τμ. Τελικά πάει και χτίζει 2 κτήρια, ένα ισόγειο 100τμ ΕΝΤΟΣ εγκεκριμένου περιγράμματος και ένα διώροφο ΕΚΤΟΣ εγκεκριμένου περιγράμματος από 50+50=100τμ.

 

Δλδ εδώ δεν θα βάλεις ΥΚ, που η πραγματοποιούμενη είναι και μικρότερη από την εγκεκριμένη?

Εγώ εδώ θα έβαζα ΥΔ 100τμ και ΥΚ τα 50τμ.

Link to comment
Share on other sites

στη περίπτωση του Χριστόφορου δεν υπάρχει νέα κατασκευή. Αν η ηλεκτρονική πλατφόρμα είχε τη δυνατότητα δεν θα έπρεπε για την παραβίαση Δ να μπαίνει ούτε καν η επιφάνεια στην Υ.Δ.

Στο άλλο παράδειγμα, έχεις έγκριση για 200 τ.μ αλλά στη πράξη κατασκευάζεις 100 τ.μ εντός εγκεκριμένου περιγράμματος και άλλα 100 τ.μ εκτός αυτού ως ανεξάρτητο κτίριο. Στη περίπτωση αυτή έχουμε 2 διαφορετικά δεδομένα. α) Ανεξάρτητη κατασκευή και β) Κατασκευή εκτός εγκεκριμένου  περιγράμματος κάλυψης. Οπότε στη  περίπτωση αυτή συμφωνώ ότι θα υπάρχει υπέρβαση κάλυψης. 

Στη περίπτωση της μετακίνησης κτιρίου εντός Δ δεν θα έβαζα Υ.Κ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.