Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας γιατί δεν έχω εμπειρία στα αυθαίρετα.. Σε εξ ολοκλήρου αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα του ΄81, σε περιοχή εκτός σχεδίου, σε οικόπεδο εξ' αδιαιρέτου, εχω και κάποιες κατασκευές κατηγορίας 3 (πλακόστρωση και χτιστή βρύση στον περιβάλλοντα χώρο). Το κτίσμα μου είναι κολλημένο στο πίσω όριο και στο αριστερό πλάγιο ενώ από τη δεξιά πλευρά έχει απόσταση 1,60 μ από το γειτονικό σπίτι με ανοίγματα στην όψη του. Αυτή την παράβαση πώς την καταχωρώ; Πρόκειται για παραβίαση του δ αλλά σε ποια κατηγορία ανήκει; Με καλύπτει η 1 παράβαση που έχω δηλώσει για τις αυθαίρετες μικρές κατασκευές; Ευχαριστώ

Edited by elazaria
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όταν δεν έχεις οικοδομική άδεια τότε δεν δηλώνεις τίποτα όσον αφορα τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης,κάλυψης καθώς και την παραβίαση του δ-Δ διότι πολύ απλά

δεν έχει κάτι εγκεκριμένο σε Δ για να συγκρίνεις. 

Εφόσον έχεις ολοκλήρωση της κατοικίας προ του 83 τότε μπορεί να πάει κατηγορία 2 εφόσον μετα το 83 εχεις μόνο λοιπές μικροπαραβάσεις ως αναφέρεις. Ειδάλλως αφού δεν έχεις οικοδομική άδεια πάς

κατηγορία 5.

Οσον αφορά τις λοιπές που αναφέρεις, ομαδοποιούνται σε αναλυτικό προυπολογισμο-δηλώνονται ως 1 λοιπή παράβαση/15000ευρώ προυπολογισμό και πάνε κατηγορία 5 αφού δεν έχεις άδεια στο ακίνητο.

Τώρα για τη πλακόστρωση έχω τις ενστάσεις μου σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά αν σε παίρνει στο 500ρικο και εισαι αρκετα κατω απο τις 15000 βάλτη στον αναλυτικό...Μη χρεώσεις όμως κατ' εμε δεύτερο 500ρικο

για την πλακόστρωση.

Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομη προ του 82 υπαρχει και μια μικρη αποθηκουλα 8 μ2 που φτιαχτηκε μετα το 83 κολλητα στο κτηριο.μη μου πειτε οτι χανει τη παλαιοτητα  η κυριως οικοδομη..τη δηλωσα κατηγορ 2 την κυριως οικοδομη και κατηγ 4 την αποθηκουλα.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα την γλυτώνεις με το νέο Ν (και ας μην τον έχω δει καθόλου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομη προ του 82 υπαρχει και μια μικρη αποθηκουλα 8 μ2 που φτιαχτηκε μετα το 83 κολλητα στο κτηριο.μη μου πειτε οτι χανει τη παλαιοτητα  η κυριως οικοδομη..τη δηλωσα κατηγορ 2 την κυριως οικοδομη και κατηγ 4 την αποθηκουλα.

 

Δεν πληρεί τις προϋποθέσεις της Κατηγορίας 3;;;

Link to comment
Share on other sites

η αποθηκη εχει μονορριχτη στεγη με μικτο υψος 2.70μ στη μια πλευρα και 2.20μ στην αλλη ακρη.να θεωρησω μεσο υψος <2.50 καλυπτομαι λες ΙΑΣΟΝΑ? :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

η αποθηκη εχει μονορριχτη στεγη με μικτο υψος 2.70μ στη μια πλευρα και 2.20μ στην αλλη ακρη.να θεωρησω μεσο υψος <2.50 καλυπτομαι λες ΙΑΣΟΝΑ? :confused:  :confused:

Παντως μια χαρα το πηρε το συτημα κατηγορια 2 και κατηγορια 4

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν καλύπτεσαι!

Άσε το σύστημα στην ησυχία του! Αυτό δεν διαβάζει τους νόμους και δεν γνωρίζει τις ευθύνες του μηχανικού!

Τις ευθύνες σου μόνη σου πρέπει να τις .....φροντίζεις!

Ναι συμπαρασσύρει ολόκληρο το ακίνητο σε άλλη κατηγορία.

Η μόνη λύση είναι ....."ένα σωστό Ε9"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ε μα... ειναι μεγαλη αδικια τα 8 μ2 να συμπαρασυρουν τα 200..αν και πιστευω οτι οι μετγενεστερες αυθαιρεσιες που αναφερει ο νομος αφορουν αυτο καθ αυτο το κτηριο..πχ μια  μεταγενεστερη  κατασκευη στεγης ας πουμε στο κτηριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.