Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υ.Α. "Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων"


Recommended Posts

Κανονικά πρέπει να ξεκλειδώσουν τις δηλώσεις του 4014 και να κάνει ο κάθε ιδιοκτήτης ό,τι θέλει πριν τις 30/09. Μετά να κλειδώσουνε και να σταματήσει και η Β' φάση του 4014. Αυτό είναι το σωστό για εμένα.

 

Επίσης θα πρέπει να δωθεί η δυνατότητα στις δηλώσεις του 4014 με κάποιον τρόπο να πληρωθεί το 30% του προστίμου και να βγαίνει ειδική βεβαίωση.

 

Συμφωνώ απόλυτα nik. Ομως μάλλον μόνο μεταξύ μας θα τα λέμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δυνατόν να μου λένε πως μέχρι τις 30/9 μπορώ να τροποποιώ τις δηλώσεις, αλλά μετά να το παίρνουν πίσω;

Είναι δυνατόν να ζητήσω από τους πελάτες μου να πληρώσουν κι άλλα χρήματα (είτε για πρόστιμο είτε για αμοιβή μου);

Είναι δυνατόν να αυξάνονται τα πρόστιμα;

Είναι δυνατόν να έχουν εξοφληθεί τα πρόστιμα, αλλά να μην μπορώ πλέον να προχωρήσω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή;

Είναι δυνατόν για μια βεβαίωση νομιμότητας να ξανακάνω όλη την υπαγωγή με τις νέες διατάξεις;

Είναι δυνατόν να μην έχουν επιστραφεί ακόμα τα ποσά που πλήρωσε ο κοσμάκης λόγω δικών τους λαθών (π.χ. Τ.Ζ., αντιφατικές ερωτοαπαντήσεις κλπ.) ή λάθους υπολογισμού (Νόμος από το 2012 αν δεν κάνω λάθος)

Είναι δυνατόν να μην έχει ακόμη εφαρμοστεί η έκπτωση του 10%;

Είναι δυνατόν να έχουν αεροφωτογραφίες ή έστω από δορυφόρο, όλης της Ελλάδας για μία ημ/νία;

Είναι δυνατόν να μη μπορούν να συντάξουν ένα νόμο χωρίς καμία ασάφεια;

Είναι δυνατόν με όλο αυτό το μπάχαλο να μπορέσει κάποιος να εκδώσει διοικητική πράξη στις ΥΔΟΜ;

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, στο Ελλαδιστάν .....ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!! Τα πάντα είναι δυνατόν να γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ένα μεγάλο ζήτημα είναι το εξής: Άρθρο 9 Δ. κατηγορία 4 γ)....

Δηλαδή αν αφήσουμε μια δήλωση περαιωμένη στον 4014 (με υπερβάσεις<40%) και δεν την προχωρήσουμε στον 4178 θα μπορεί να πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση με τη συμπλήρωση της ταυτότητας ή μόνο αν μεταβεί θα μπορεί?

 

Εσείς πως το αντιλαμβάνεστε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι να δούμε πως στον λούτσο θα γίνεται η μεταφορά των δηλώσεων και αν με την προϋπόθεση ότι μία δήλωση μεταφέρεται από τον 4014, θα μεταβληθεί ή όχι το πρόστιμο,

δε μπορούμε να συγχυζόμαστε άδικα.

Αρκετά με τους μπούφους.

 

Ας πράξουν το σωστό και μία φορά. Αν και δε το βλέπω...

 

 

Το βλεπω εντελως απιθανο να μπεις στον Ν4178 και ενω τα προστιμα αυξανονται να μην γινει αλλαγη σε αυτα.

Μην το σκεφτεστε καν σαν σεναριο.

 

Θοδωρη, το μονο που θα μεταβιβαστει θα ειναι τα στοιχεια ακινητου και ιδιοκτητη και ολα τα υπολοιπα (πχ τεχνικη εκθεση, πληρωμενα προστιμα κτλ).

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι η υποχρεωτικη μεταβαση στον Ν4178 εφοσον πρεπει να εκδοθει βεβαιωση για μεταβιβαση.

Εκει τι θα γινει με το ρημαδι το προστιμο? Αφου μεταβιβασεις θα σου πει "χρωστας και τοσα επιπλεον"? Και αν εχεις πουλησει? Ποιος θα τα πληρωσει?

Για αυτο λέω ας περιμένουμε να δούμε πως θα γίνεται η μεταφορά και τι μπορεί να ισχύει κατ' εξαίρεση.

 

Βλέπετε προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος αλλά από την άλλη η εμπειρία μας δείχνει άλλα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό,τι ήταν να κληρώσει, ....κλήρωσε!!!!

Η' με άλλα λόγια (χωρίς διάθεση να στενοχωρήσω κανέναν), ...τα όργανα άρχισαν και παίζουν το ρυθμό, χορέψτε!!!!!

 

Και για όσους θέλουν αν το ψάξουν περισσότερο, διαβάστε λίγο το teaser (υπογραφή) στο profile μου.... Το μεταφέρω κι εδώ: Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος έχει γαλήνη για να δέχεται τα πράγματα που δεν μπορεί ν' αλλάξει, έχει δύναμη για ν' αλλάξει τα πράγματα που μπορεί κι έχει σοφία για να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

μιάς και αναφέρθηκε για σοφίτες, και τα υπόγεια έχουν χάσει το 0.5?

Συνάδελφοι, συγγνώμη αν μου διαφεύγει κάτι αλλά από που προκύπτει πως σοφίτες και πατάρια έχουν χάσει τον τον μειωτικό συντελεστή 0.5? Ευχαριστώ

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

Αριβως.

Οσοι τη γλιτωσουν και δεν πανε στον Ν4178 καλως.

Οσοι πανε στον Ν4178 (για τον οποιδηποτε λογο) θα πρεπει να ακολουθησουν τις διαταξεις αυτου (αλλα προστιμα κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.