Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υ.Α. "Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων"


Recommended Posts

μια κατοικία χωρί οικ. αδεια θέλω να τη δηλώσω στη σύζυγο που είοχε το 50% με το συζυγο, ο οποίος εχει πεθανει και το ποσοστό του έχει ισομοιραστει στη γυναίκα του και τα τρία παιδιά του, αλλά δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς. Ετσι εχω το συμβόλαιο που δείχνει ως ιδιοκτήτες τους γονεις στο 50-50 και τα Ε9 που δείχνουν ιδιοκτήτρια τη μανα με 62,5 και τα παιδια με 12,5 το καθενα.

 

μου είπαν να το δηλώσω στη μάνα που φαίνεται στο συμβόλαιο και να μου κάνουν εξουσιοδοτησεις τα παιδιά και να συμπληρώσω τα στοιχεια των παιδιων και τα ποσοστα στο σύστημα. Πως είναι δυνατό στο σύστημα να βάλω τα στοιχεία όλων και το παραβολο και οι πληρωμές να γίνονται μόνο στη μάνα? εχει σχέση με τη σειρά που θα τους γράψω στο σύστημα ή με τα ποσοστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Έχω δήλωση 9/9/13 και έχει περάσει το 6μηνω για την υποβολή σχεδιων κ δικαιολογιτικών. Εχει ανοιξει η φόρμα που τα υποβάλουμε και δεν το πήρα χαμπάρι;

Παρακαλώ απαντήστε μου εχω αγχωθει πολυ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μια κατοικία χωρί οικ. αδεια θέλω να τη δηλώσω στη σύζυγο που είοχε το 50% με το συζυγο, ο οποίος εχει πεθανει και το ποσοστό του έχει ισομοιραστει στη γυναίκα του και τα τρία παιδιά του, αλλά δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς. Ετσι εχω το συμβόλαιο που δείχνει ως ιδιοκτήτες τους γονεις στο 50-50 και τα Ε9 που δείχνουν ιδιοκτήτρια τη μανα με 62,5 και τα παιδια με 12,5 το καθενα.

 

μου είπαν να το δηλώσω στη μάνα που φαίνεται στο συμβόλαιο και να μου κάνουν εξουσιοδοτησεις τα παιδιά και να συμπληρώσω τα στοιχεια των παιδιων και τα ποσοστα στο σύστημα. Πως είναι δυνατό στο σύστημα να βάλω τα στοιχεία όλων και το παραβολο και οι πληρωμές να γίνονται μόνο στη μάνα? εχει σχέση με τη σειρά που θα τους γράψω στο σύστημα ή με τα ποσοστα?

Να φανταστώ μιλάς για δήλωση προς τακτοποίηση αυθαιρέτου και όχι μεταβίβασης...

Δεν γίνεται αυτό που περιγράφεις. Το ποιος πληρώνει δεν πειράζει, όπως επίσης δεν έχει σχέση η σειρά που γράφονται οι ιδιοκτήτες (απλά "έξω" φαίνεται ο "κλικαρισμένος").

Αυτό που πειράζει είναι ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις τα παιδιά, γιατί ΠΡΑΚΤΙΚΑ, αυτήν τη στιγμή αυτά δεν έχουν τίποτα στα χέρια τους.

Το ακίνητο ανήκει στη μάνα και στον αποθανόντα σύζυγο. Τα παιδιά δεν έχουν δικαίωμα να σε εξουσιοδοτήσουν για λογαριασμό του πατέρα τους.

 

Μπορείς να εξουσιοδοτηθείς μόνο από τη μάνα, αλλά στους ιδιοκτήτες θα πρέπει να μπουν η μάνα και ο σύζυγος, αλλιώς ΠΡΩΤΑ αποδοχή κληρονομιάς και ΜΕΤΑ όλα όπως τα είπες.

 

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Έχω δήλωση 9/9/13 και έχει περάσει το 6μηνω για την υποβολή σχεδιων κ δικαιολογιτικών. Εχει ανοιξει η φόρμα που τα υποβάλουμε και δεν το πήρα χαμπάρι;

Παρακαλώ απαντήστε μου εχω αγχωθει πολυ.

Ευχαριστώ

Όχι, δεν άνοιξε τίποτα ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συναδελφοι 

δηλωση με 4014 η οποια μεταφερθηκε στον 4178 και στην οποια πληρωθηκε προστιμο (τοτε)  κ το  ανταποδοτικο(τωρα)  και κατασταση αρχικης υποβολης οταν παω να προχωρησω μου βγαζει  

Σφάλμαο περιορισμός ακεραιότητας (AUTH.DILOSI2_DOSI_TYPE_LUT2FK) παραβιάσθηκε - δεν βρέθηκε κλειδί γονέα

πως προχωραμε??????????? να πω οτι δεν βλεπω κ  το προστιμο (δεξια)  ...Και με <<πεταει>> σε αλλη δηλωση 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία υπαγωγής της δήλωσης στον 4178 είναι η ημερομηνία πληρωμής του ανταποδοτικού τέλους υπέρ ΤΕΕ.

Δηλαδή, αν η δήλωση έπρεπε να είχε μεταφερθεί κατά το πρώτο εξάμηνο, τότε έπρεπε να είχε πληρωθεί και το τέλος υπέρ ΤΕΕ και ταυτοχρόνως τότε έπρεπε η συγκεκριμένη δήλωση να πάει σε κατάσταση υπαγωγής.

Ίσως αυτό είναι μια εξήγηση......

 

Καλό είναι σε κάθε περίπτωση να επικοινωνήσεις με τους διαχειριστές του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

και πως επικοινωνω (περα απο το mail)με τους διαχειριστες?

 

προστιμα εχουν πληρωθει με 4014 απλως λογω του οτι εκκρεμουν δικαιολογητικα περασε στον 4178 με την πληρωμη του ανταποδοτικου   

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

το προστιμο ειχε ληξιπροθεσμες δοσεις?δες τους περιορισμους για την μεταφορα στο πρωτο εξαμηνο...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

οχι ληξιπροθεσμες 

ολα τα προστιμα πληρωμενα επι 4014  κ μονο το ανταποδοτικο πληρωθηκε τωρα

 

1. δεν φαινονται τα προστιμα ουτε στο φυλλο καταγραφης

2.φαινονται ολα πληρωμενα  και ενταξει στα οικονομικα στοιχεια 

3.και αφου πατησω για ολοκληρωμενη μου βγαζει την ενδειξη Σφάλμαο περιορισμός ακεραιότητας (AUTH.DILOSI2_DOSI_TYPE_LUT2FK) παραβιάσθηκε - δεν βρέθηκε κλειδί γονέα.

4. και μετα καπως με μπλεκει  με αλλη δηλωση 

5.εστειλα κ mail στο  n4178@central .tee.gr

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Μα το ανταποδοτικό δεν είναι εκπρόθεσμο. Στις οδηγίες του ΤΕΕ γράφει ότι μπορεί να εξοφληθεί οποτεδήποτε και η ημ/νια λήξης πληρωμής στο σύστημα μέσα είναι 02/15.

 

Για όσες δεν είχαν ληξιπρόθεσμες μιλάω πάντα

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.