Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Το όλο θέμα ήταν εξαρχής μπερδεμένο, όπως πολύ σωστά αναφέρεις.

Ο ευσεβής πόθος ήταν όλα να ταυτίζονται. Δηλαδή το σύστημα αμοιβών, τα συμφωνητικά, οι καταστάσεις στη ΔΟΥ στο τέλος του χρόνου κλπ. Όπως είναι γνωστό τα 2 προηγούμενα έτη αναβλήθηκε η προσκόμιση πίνακα συμφωνητικών και γενικότερα για να μη μπούμε σε λεπτομέρειες δεν είναι κάτι ορατό πλέον. Ειδικά μετά και την κατάργηση του 2% υπέρ ΤΕΕ δε ξέρω πλέον ποιος θα ασχοληθεί και αν θα πρέπει να ασχοληθεί. 

Αν ήθελε το ΤΕΕ και το ενδιέφερε θα είχε εκδόσει ήδη οδηγίες για νόμιμες αμοιβές που αφορούν μεταφορά δηλώσεων και γενικότερα εργασίες ν. 4178. Θυμόμαστε όλοι, ότι από την αρχή του ν. 4014, το ΤΕΕ είχε εκδόσει οδηγία για νόμιμες αμοιβές εργασιών ν. 4014 με έτη απασχόλησης.(τότε ενδιέφερε η νόμιμη γιατί υπήρχε ποσοστό υπέρ τεε με βάση τις αμοιβές, ενώ σήμερα ποσοστό ανταπόδοσης μη συσχετιζόμενο με τις αμοιβές)

Στο προκείμενο τώρα...

Η γνώμη μου είναι, έτσι όπως τουλάχιστον καταλαβαίνω το θέμα, να κάνεις ένα συμφωνητικό (μη θεωρημένο με προγενέστερη ημερομηνία) και να αναγράψεις τους όρους που καλύπτουν, ότι έχεις κάνει ως τώρα. Επίσης, να κάνεις μια συμπληρωματική σύμβαση(μπορείς και θεωρημένη με γνήσιο υπογραφης του πελάτη στο ΚΕΠ αφού γίνει σήμερα) με βάση τις εργασίες που θα γίνουν με το ν. 4178 και γραπτώς να περιγράψεις το τρόπο και την ημερομηνία εξόφλησης.

Με το σύστημα αμοιβών του τεε δεν μπορείς να ασχοληθείς άλλο. Καμία  οδηγία και καμία ενημέρωση. Αν υποτεθεί ότι ολοκληρώνεις την αμοιβή και αύριο πουν άλλα, θα αναγκάζεσαι να στέλνεις αίτηση για να γυρίσουν την αμοιβή σε προσωρινή και γενικά μπλέξιμο.

Η γνώμη μου για το θέμα που έχεις περιγράψει είναι να ασχολείσαι μόνο με το φορολογικό σου κομμάτι. Ο έφορος που θα σε καλέσει για έλεγχο δεν θα ασχοληθεί με όλα αυτά τα μυστήρια περί αμοιβών τεε και πλατφόρμας που δεν τα καταλαβαίνουμε ούτε οι ίδιοι πολλές φορές τι εννοούν. Θα θελήσει να δει το συμφωνητικό και θα το αντιπαραβάλει με την ΑΠΥ και την απόδοση του ΦΕΜ. Αυτά ενδιαφέρουν το δημόσιο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και θυμίζω επιπροσθέτως ότι, από 1.1.2014 είναι 500 ευρώ με το ΦΠΑ!!!!

Ιάσονα σίγουρα από 1/1/2014 γιατί νομίζω ο Σωτήρης μας είχε πει άλλη ημερομηνία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είχε πει.

Για ολοκληρωμένες χρήσεις που κλείνουν μετά την 30.6.2013, δηλαδή, για τη χρήση από 1.1.2014 έως 31.12.2014.

Link to comment
Share on other sites

Με το σύστημα αμοιβών του τεε δεν μπορείς να ασχοληθείς άλλο. Καμία  οδηγία και καμία ενημέρωση. Αν υποτεθεί ότι ολοκληρώνεις την αμοιβή και αύριο πουν άλλα, θα αναγκάζεσαι να στέλνεις αίτηση για να γυρίσουν την αμοιβή σε προσωρινή και γενικά μπλέξιμο.

Υπάρχει ενας λόγος να ασχοληθεί και με το σύστημα αμοιβών. Αν δεν βγάλει την νόμιμη από το σύστημα, με βάση ποια αμοιβή θα πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μακρύς διάλογος στις προηγούμενες δημοσιεύσεις. Ειδικό το θέμα του Νίκου. Έχει χρησιμοποιήσει το σύστημα αμοιβών και αναρωτιέται αν πρέπει να κάνει ολοκλήρωση και κλείσιμο στις αμοιβές του ν. 4014.

Φυσικά και είναι σωστό αυτό που αναφέρεις. Αν και από ότι λέγεται οι εισφορές υπέρ τρίτων και ελπίζω και υπέρ τσμεδε να μας αφήσουν χρόνους μετά το 2014. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ανοιχτή αμοιβή από δήλωση με δόσεις του 4014 που μεταφέρθηκε στον 4178, όπου έχω κόψει ΑΠΥ από περυσι αλλά δεν την έχω κλείσει ακόμα. Δεν έχω υποβάλλει σχέδια κλπ οπότε αφού το "έργο" είναι ακόμα σε εξέλιξη, δεν ολοκληρώνω την αμοιβή στο σύστημα μέχρι να ολοκληρώσω και το έργο υποβάλλοντας τα σχέδια. Έτσι κι αλλιώς οι αμοιβές 4014 και 4178 είναι μαζί σε μία επιλογή στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ανοιχτή αμοιβή από δήλωση με δόσεις του 4014 που μεταφέρθηκε στον 4178, όπου έχω κόψει ΑΠΥ από περυσι αλλά δεν την έχω κλείσει ακόμα. Δεν έχω υποβάλλει σχέδια κλπ οπότε αφού το "έργο" είναι ακόμα σε εξέλιξη, δεν ολοκληρώνω την αμοιβή στο σύστημα μέχρι να ολοκληρώσω και το έργο υποβάλλοντας τα σχέδια. Έτσι κι αλλιώς οι αμοιβές 4014 και 4178 είναι μαζί σε μία επιλογή στο σύστημα αμοιβών.

το ιδιο θεωρω κ εγω!θα τα εκλεινα 30/9/13 αλλα δεν μαφησαν να ολοκληρωσω :grin:  :grin:  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,γνωρίζει κάποιος τι κατηγορία επιλέγουμε στους ''χώρους'' στο σύστημα αμοιβών τεε για έκδοση άδειας νομιμοποίησης αυθαιρέτου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.