Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σύστημα πληρωμών των δόσεων έχει κάποια πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω...

 

1) Όλες οι δώσεις πληρώνονται ανά εξάμηνο. Π.χ. όλες μαζί μέχρι 10/02/2014 μετά άλλες 6 μέχρι τις 10/08/2014 κ.τ.λ. Ποια είναι η πρακτική διαφορά μεταξύ μηνιαίων και 6μηνιαίων επομένως αφού μπορούμε να τις πληρώσουμε όλες μαζί ?

 

2) Πρακτικά ο πελάτης θέλει να πληρώνει κάθε μήνα. Όταν όμως φτάσει π.χ. 10/02/2014....μπορεί να την πατήσει. Αν πληρώνει π.χ. κάθε 15 του μήνα...θα χάσει την διορία των 10.02.2014 ! 

 

3) Πες ότι τα ξεπερνάμε όλα αυτά....Σε 4 χρόνια που θα τελειώνουν οι δόσεις πως θα καταλάβει ο πελάτης ότι είναι η τελευταία του δόση ? Θα το θυμάται ? 

Link to comment
Share on other sites

1) Οι 6μηνιαίες πληρώνονται υποχρεωτικά 6 μαζί. Οι μηνιαίες μπορούν να πληρωθούν και 6 μαζί αλλά και μία μία ή δύο-δύο ή 5+1 κλπ.

 

2) Αυτό είναι ένα θέμα. Ενώ κάποιος είναι τυπικός και πληρώνει κάθε μήνα έστω και 4-5 μέρες μετά την ημερομηνία της κάθε δόσης, ενώ μέσα στο εξάμηνο δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό, στο τέλος του εξαμήνου αν καθυστερήσει την τελευταία 6η δόση θα φανεί εκπρόθεσμος. Υποθέτω ότι πρέπει να του σημειώσουμε τις ημερομηνίες των δόσεων στο τέλος κάθε εξαμήνου ώστε να φροντίσει, τουλάχιστον αυτές, να τις πληρώσει ως στην προβλεπόμενη ημερομηνία (και εννοείται να έχουν πληρωθεί ως τότε και όλες οι προηγούμενες).

 

3) Το ίδιο και εκεί. Του σημειώνουμε την ημερομηνία της τελευταίας δόσης πάνω στην εντολή πληρωμής για να τη βλέπει μπροστά του συνεχώς και να ξέρει πότε είναι η τελευταία δόση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση λίγο off topic: ξέρετε αν οι αμοιβές των μηχανικών τόσο για την τακτοποίηση, όσο και για την έκδοση άδειας δόμησης υπολογίζονται βάσει του νέου αναλυτικού ή εξακολουθούμε να υπολογίζουμε βάσει του παλαιού;

  •  
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

θα ήθελα τα φώτα σας στο θέμα του τίτλου..

Ενημερώνω ότι είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός

 

έχω μία δήλωση του Ν.4178 (τακτοποιώ ένα πατάρι εντός ισογείου καταστήματος) 

όσον αφορά τις αμοιβές, ποιές είναι οι Νόμιμες..? (παλιός τρόπος με την ημέρα εργασίας κλπ..?)

στην παρούσα δήλωση θα χρειαστούν να υπογράψουν 3 μηχανικοί (τεχνολόγος μηχανικός, μηχανολόγος, στατικός), εμένα ποιές είναι οι νόμιμες αμοιβές..?

(το υπολογίζω για τον έναν και μου βγάζει περίπου 1500€) είμαι υποχρεωμένος να βάλω 3 * 1500 ..? 

και αν πούμε ότι βάζω 3*1500 και εγώ έχω κλείσει συμφωνία με τον ιδιοκτήτη 2000€, θα χρειαστώ συμφωνητικό..?

 

Αν μπορεί να μου παραθέσει την τελευταία νομοθεσία-εγκύκλιο θα ειμια ευγνώμον..

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δηλώσεις 4178 που είναι σε προσωρινή υπαγωγή και έχουν δεν έχουμε παραδώσει έγγραφα, σχέδια κ.τ.λ. και ούτε έχουμε πληρωθεί ακόμη ολόκληρη την αμοιβή παρά μόνο προκαταβολή. Πότε πρέπει να κόψουμε απόδειξη, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, και ιδιωτικό συμφωνητικό μιας και τελειώνει ο χρόνος ? 

Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικό συμφωνητικό έπρεπε να έχει γίνει με την έναρξη της εργασίας.

Απόδειξη έπρεπε (τουλάχιστον αυτό είναι το ορθό) να κοπεί όταν πάρθηκε η προκαταβολή και μόνο για το ποσό εκείνο. Εγώ έχω αποδώσει και το αντίστοιχο ΦΕΜ για να μην πλέξω με τις αποδείξεις.

Απόδειξη για τα υπόλοιπα, ΦΕΜ κλπ όταν περατώσεις την εργασία σου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο ΟΓΑ μην πολυβιάζεστε να το πληρώσετε!!!! Μπορεί και να το γλυτώσουμε........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.