Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Ο ΦΕΜ είναι πάντα επί της συμφωνηθείσας.

Ο ΦΕΜ ακολουθεί ένα ΤΠΥ ή ΑΠΥ και δε μπορεί παρά να πληρώνεται επί του ποσού που αναγράφει το παραστατικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το λογισμικό δεν δουλέυει σωστά καθότι δεν μπορείς να σβήσεις μελέτες που έχεις προσθέσει!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και μηχανικό από την ομάδα εργασίας....

Αλλά σαν να θυμάμαι πως μελετη μπορείς να σβήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,
 
πριν κάποια χρόνια είχαμε αρχίσει με έναν πελάτη μια Νομιμοποίηση με ταυτόχρονη προσθήκη σε κτήριο που είχε αυθαιρεσίες αλλά μεγάλο υπόλοιπο Σ.Δ.
Τότε έγιναν κανονικά οι μελέτες, πληρώθηκαν αλλά η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Όταν βγήκε ο 4014 ο ιδιοκτήτης θέλησε να τακτοποιήσει τις όποιες αυθαιρεσίες. Κάναμε την διαδικασία, κατόπιν η όλη δήλωση μεταφέρθηκε στον 4178, αλλά εφόσον είχα ήδη πληρωθεί για την αρχική νομιμοποίηση δεν ζήτησα επιπλέον χρήματα.
 
Φτάνοντας όμως στην φάση των δικαιολογητικών πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα την πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ κλπ..
Μπορώ να ανεβάσω τα έγγραφα για τη διαδικασία που είχε γίνει αρχικά με κάποια διευκρίνιση πχ. στο συμφωνητικό ή υπάρχει διαφορετικός τρόπος να κλείσω τη διαδικασία και να είναι καλυμμένος τόσο ο πελάτης όσο και εγώ? Σημειώνω ότι οι εισφορές της Νομιμοποίησης υπερκαλύπτουν τις εισφορές του Ν.4178.
 
Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, οποιαδήποτε άποψη είναι ευπρόσδεκτη!!
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να υποβληθούν αναλυτικά όλα τα παραστατικά που ορίζει ο 4178 κι έχουν εκδοθεί για τη συγκεκριμένη δήλωση που υποβλήθηκε με αυτόν.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ολοκληρωθεί η συγκεκριμένη διαδικασία.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας αγαπητοι συνάδελφοι,

όπως οι μισοι μηχανικοί της Ελλάδας, έτσι και εγώ έχω ένα πρόβλημα με τον 4178. Στο γραφείο που δουλεύω έχω αναλάβει το τμήμα των αυθαιρέτων αντικαθιστώντας μία κοπέλα που υπήρχε παλαιότερα εδω. Στις δηλώσεις που είχαν κάνει παλαιότερα τόσο για τον ν. 4178/13 ,όσο και για τον 4014/11, σχετικά με τα δικαιολογητικά "αμοιβή & εισφορά ΤΕΕ" και "ΤΣΜΕΔΕ / ΕΜΠ", έκοβαν τιμολόγιο και πληρωναν το ΤΣΜΕΔΕ αντιστοιχα. Κάτι άκουσα ότι για τις αμοιβές τακτοποίησης πρέπει να τις υπολογίζεις μέσω του ΤΕΕ, ακριβώς όπως και με τις αμοιβές των οικ. αδειών, να τυπώνεις εντολές πληρωμής κ.τλ.  Ισχύει ότι πρέπει να γίνεται έτσι , και αν ισχύει, στη περίπτωση μου που έχουν κοπεί τιμολόγια για τις τακτοποιήσεις, τι γίνεται?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε περίπτωση δήλωσης με τον Ν.4178 που απαιτεί τοπογραφικό ΕΓΣΑ και ο πελάτης το είχε ήδη από άλλον μηχανικό, πρέπει κατά την εισαγωγή των στοιχείων μου στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ να καταχωρήσω και τον τοπογράφο που υπέγραψε το τοπογραφικό ΕΓΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη σύμφωνη γνώμη του;;;;

Τι έντυπα κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. θα καταθέσεις για την αμοιβή του;;;;

κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.