Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας!'Εχω μια περίπτωση αγοραπωλησίας ακινήτου, συγκεκριμένα ενός διαμερίσματος με αποθήκη σε μια πολυκατοικία. Ο συμβολαιογράφος μου ζητάει 2 βεβαιώσεις μηχανικού περί μη αυθαιρεσιών σύμφωνα με ν.4178.

Στην αποθήκη δεν έχω θέμα καθώς ανήκει στην κατηγ.1.Το διαμέρισμα όμως έχει προκύψει από αλλαγή χρήσης κι έχει ήδη ρυθμιστεί με το ν.3843/10 από εμένα.

1) Η διαδικασία είναι ότι πάω πρώτα μέσα από το σ΄συτημα αυθαιρέτων και παίρνω Α/Α και μετά η βεβαίωση τυπώνεται από το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ;

2) Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα πώς πρέπει να είναι η ακριβής διατύπωση στη βεβαίωση του τακτοποιημένου διαμερίσματος;

3) πρέπει να ξαναλάβω αμοιβή για την βεβαίωση?μαζί με εισφορές εμπ/τσμεδε/φεμ;

και τέλος, 3) αναφέρει ο νόμος ότι με την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου (όταν γίνει) τέτοιου είδους αλλαγές χρήσης θα εξαιρεθούν οριστικά του περιορισμού των 40 ετών. Αυτό μπορώ να το αναφέρω στην βεβαίωση 

για εφησυχασμό του αγοραστή;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση έχει συγκεκριμένο κείμενο έτοιμο από το ΥΠΕΚΑ, ανάλογα με την κατηγορία

(αδόμητο, νόμιμο, ρυθμισμένο)

Πρέπει να μπεις στο σύστημα και να το περάσεις κανονικά σαν δήλωση ας πούμε,

μόνο που δεν θα έχει παραβάσεις.

Το σύστημα θα καταλάβει ότι πας για βεβαίωση και όχι για δήλωση.

Θα πρέπει όμως να βγάλεις εντολή πληρωμής για έλεγχο και βεβαίωση από το άλλο σύστημα (αμοιβών)

και να κάνεις τις αντίστοιχες καταθέσεις.

Εγώ το βάζω με χρόνο απασχόλησης (και ότι ποσό νομίζεις / συμφωνήσεις) 

Αν δεν τα έχεις ξανακάνει, βρες κάποιον συνάδελφο να στο δείξει την πρώτη φορά

(πονάει πάντα η πρώτη φορά)

Επειδή θα τις κάνεις και τις δύο για τον ίδιο, σκέψου μήπως τις κάνεις με την ίδια εντολή

Link to comment
Share on other sites

Για να σου ζητάει ο συμβ/φος 2 βεβαιώσεις προφανώς πρόκειται για 2 αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες. Όταν λες "με την αποθήκη δεν έχω θέμα ανήκει στην κατ.1" τι ακριβώς εννοείς; την έχεις τακτοποιήσει ήδη;

 

Οι βεβαίωσεις του Ν.4178/13 δεν περνάνε από το σύστημα αμοιβών, ούτε πληρώνεις εισφορές. Η αμοιβή είναι ελεύθερη, απλά θα κόψεις ΑΠΥ.

 

Υπόδειγμα βεβαίωσης δεν υπάρχει, το λεκτικό βγαίνει αυτόματα, εσύ θα διαλέξεις την περίπτωση της εξαίρεσης από το νόμο (υποθέτω ότι έχεις τακτοποιήσει και την αποθήκη).

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όμως να βγάλεις εντολή πληρωμής για έλεγχο και βεβαίωση από το άλλο σύστημα (αμοιβών)

και να κάνεις τις αντίστοιχες καταθέσεις.

 

συν/φε

γιατί τον στέλνεις στις αμοιβές ΤΕΕ ενώ απλά θέλει να εκδώσει βεβ μεταβίβασης

που δεν έχει ελάχιστη αμοιβή?

 

υ.γ αν είναι όμως  για το λόγο που λέει ο Akis σωστά του το λες!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη είναι νόμιμως υφιστάμενη βάσει της οικοδομικής άδειας. Δεν έχει υποστεί τακτοποιήσεις, αλλαγές χρήσης ή αυθαιρεσίες. 

Μόνο όταν είναι η ιδιοκτησία τακτοποιημένη θέλει αμοιβές ΤΕΕ;..μπερδεύτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.