Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να υπολογίσω αμοιβή για νομιμοποίηση βιοτεχνικού χώρου.

Συγκεκριμένα το ακίνητο έχει άδεια για 1000τμ (κτίριο) και 25τμ (στέγαστρα).Στην πραγματικότητα όμως το κτίριο είναι 1030τμ και τα στέγαστρα δεν πραγματοποιήθηκαν.

Για να υπολογίσω την αμοιβή και κατα συνέπεια τις κρατήσεις μου είπε ο υπάλληλος της πολεοδομίας ότι θα βάλω τα επιπλέον τμ σαν ΝΕΟ ΚΤΙΡΙΟ.

1) Δηλαδή αμοιβή νέο κτίριο 1030-1000=30τμ και τα στέγαστρα δεν τα βάζω καθόλου

2) Εφόσον τα στέγαστρα δεν έχουν γίνει και έχουν μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη κανονικά (και έχουν πληρωθεί οι κρατήσεις) μήπως τα επιπλέον τμ βάλω μόνο 5τμ (1030-1025);

3)κάτι άλλο;

Ευχαριστώ και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :sad:

Link to comment
Share on other sites

Με συμβατικό για το 30 τμ και με αναλυτικό ίσως για τα στέγαστρα;

 

Από την Υδομ τι μελέτες σου ζήτησαν εκτός από αρχ/κά;

Link to comment
Share on other sites

Τα στεγαστρα υπαρχουν στην άδεια αλλά ποτε δεν κατασκευάστηκαν.

Τα σχεδια τα πάντα δηλ Δ.Δ,τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά, στατικά,παθητική,ύδρευση,αποχετευση και Η/Μ,οτι δηλαδή έγινε και για την έκδοση της αδειας

Link to comment
Share on other sites

Με συμβατικό για το 30 τμ και με αναλυτικό ίσως για τα στέγαστρα;

 

Από την Υδομ τι μελέτες σου ζήτησαν εκτός από αρχ/κά;

Έννοεις σαν ΝΕΟ ΚΤΙΡΙΟ; Απλώς κρίμα θα χαθούν και οι κρατήσεις που πληρώθηκαν για τα στεγαστρα που δεν κατασκευάστηκαν,γι'αυτο σκέφτηκα την αλλη λύση 2 Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

Tότε κάνε αυτό που σου λέει η Υδομ, και το πολύ πολύ να προκύψει κάποια συμπληρωματική αμοιβή στον έλεγχο φορολογικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

έχω κάνει τακτοποίηση αυθαίρετου κτίσματος η οποία βρίσκεται σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής, έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία, έχουν γίνει όλες οι πληρωμές έχουν κοπεί τα παραστατικά και στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ το έργο βρίσκεται σε κατάσταση οριστικής υποβολής.

Εκ των υστέρων διαπίστωσα λάθος στα τμ. του οικοπέδου και μόνο (μικρότερο οικόπεδο κατά 20τμ.) το οποίο πρέπει να διορθωθεί. 

Στην δήλωση υπαγωγής στον Ν.4178 θα ζητήσω από το ΤΕΕ να επιστραφεί σε κατάσταση  υπαγωγής και οκ θα διορθωθεί σε όλα.

τι κάνω όμως στις αμοιβές όπου έχουν δηλωθεί τα τμ. του οικοπέδου για την αμοιβή του τοπογραφικού?

Κατόπιν επικοινωνίας με το ΤΕΕ μου είπαν έχω δύο λύσεις:

1)το αφήνω ως έχει στις αμοιβές  αφού τα τμ. του οικοπέδου είναι λιγότερα και δεν προκύπτουν διαφορές στις εισφορές και κάνω αναφορά στα σχόλια της δήλωσης για την διαφορά

2) κάνω νέο έργο στο σύστημα αμοιβών.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Στην 2η περίπτωση όμως,

1)με καλύπτουν οι ΑΠΥ που έχουν κοπεί οι οποίες θα είναι προγενέστερες κατά 5 μήνες?

2)θα πρέπει να κατατεθούν εκ νέου όλες οι πληρωμές

3)Η ημερομηνία η οποία θα είναι μεταγενέστερη της σύμβασης ανάθεσης και της υπαγωγής με επηρεάζει σε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως τα αφήνεις ως έχουν αφού δεν έχεις επιπτώσεις ούτε φορολογικά (έχεις τιμολογήσει ότι έχεις εισπράξει) ούτε και με τις εισφορές (αφού έχεις αποδώσει ΤΣΜΕΔΕ παραπάνω από όσο θα έπρεπε να αποδώσεις)....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.