Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Τελικά παίδες το χρησιμοποιούμε το σύστημα ταμοιβών του ΤΕΕ και τον Α/Α του συστήματος αμοιβών ή οχι?

 

Προσωπικά για κάθε ρύθμιση 4178, έβγαζα Α/Α απο το σύστημα αμοιβών, συμπλήρωνα τη συμφωνηθείσα στην καρτέλα του συστήματος αυθαιρέτων και δεν περαίωνα ποτέ τον Α/Α του συστήματος αμοιβών.

 

Είναι λάθος αυτό?

 

Βασικά λόγω μη υποχρέωσης πληρωμής στην ΕΤΕ & τη σύναψη συμφωνητικού, δεν επαρκεί απλά να ανεβάσουμε στα αρχεία στη θέση "αμοιβές" το συμφωνητικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι το χρησιμοποιούμε....

Καλά έκανες, αλλά έπρεπε να "περαιώνεις" και στο σύστημα αμοιβών....

Όχι δεν αρκεί, απαιτείται και η αναφορά υπολογισμού της νόμιμης αμοιβής και η σύμβαση με τον πελάτη....

Link to comment
Share on other sites

Εστω....ουφφφ..... αντε να καθομαι να συμπληρωνω τωρα...

 

Παλι καλα που παμε για παραταση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

---   Προς ενημέρωση   ---

 

Κατόπιν επικοινωνίας μου με το ΤΕΕ για θέματα λειτουργίας λογισμικού & διαχείρισης δηλώσεων του Ν. 4178/2013, στο e-mail: [email protected], σχετικά με την απαίτηση του συστήματος για επισύναψη ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ μηχανικού έλαβα την εξής απάντηση:

 

"Μέχρι να τροποποιηθεί το σύστημα μπορείτε να ανεβάσετε μια φωτοτυπία της ΑΠΥ που κόψατε όπου θα φαίνεται η ημερομηνία (μετά τις 6/6/16) και τη σημείωση ότι δεν υποχρεούστε σε καταβολή εισφορών."

Link to comment
Share on other sites

Πάλι οι μάγκες του ΤΕΕ νομοθετούν;;;;;; Nα μην το κάνεις!!!!

 

Γιατί δεν τους έλεγες ότι, 4 χρόνια τώρα περιμένουμε την αντίστοιχη τροποποίηση του συστήματος για τα "δικά σας" και δεν βλέπουμε φως.....

Επίσης έπρεπε να τους πεις ότι, εσύ θα δεις αυτή σου την εκκρεμότητα σε 2,5 χρόνια από τώρα όπως ορίζει ο νόμος και τότε θα τους βάλεις ένα ωραιότατο χαρτί που θα λέει ..."πάπαλα"!!!

Από πότε δε "ανέλαβαν" τoν έλεγχο των δικών μας ΑΠΥ;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

... και εννοείται η απάντηση προφορικά ... διότι τα γραπτά μένουν με ότι αυτό συνεπάγεται .... αν ανεβάζαμε μια τέτοια γραπτή απάντησή τους ....

Link to comment
Share on other sites

θυμάται κανείς από ποιο επίσημο έγγραφο προκύπτουν οι αμοιβές του 4178;

(εργασίες ρύθμισης, τοπογραφικό, επάρκεια κλπ)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

από το ν. 4014/11 είχαν βγάλει το συνημμένο (σε ορθή επανάληψη είναι το τελευταίο που έχουμε)

ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΑΠΟ ΤΕΕ.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 102 του Π.Δ. 696/1974 όπως ισχύει

 

1500 x  ημέρες εργασίας x λ

 

edit: και οι ημέρες εργασίας προκύπτουν με την ανάλυση που κάνει το έγγραφο που έδωσε ο pavlos33

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ΦΕΚ

είχα την εντύπωση ότι υπήρχε κάτι πιο επίσημο από το έγγραφο που ανέβασε ο Παύλος, αλλά με όποιον έχω μιλήσει δεν ξέρει κάτι.

Φοβερό πως η ΑΒ των δηλώσεων είναι ουσιαστικά "γυμνή"

Εγώ τώρα το χρειάζομαι για δικαστήριο, και ο δικηγόρος μου λέει: "μα δεν υπάρχει ένα επίσημο έγγραφο;"

Κι όμως αγαπητέ μου δεν υπάρχει. Θεωρείται αυτονόητο περίπου

 

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.