Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα του τσουβαλιάσματος του ΤΣΜΕΔΕ με τα υπόλοιπα ταμεία. 

Ούτε αυτό που συνέβη με την Αττικής συγκρίνεται με κάτι άλλο. 

Το Ταμείο μας (υποτίθεται "μας") εν γνώση του πέταξε τα λεφτά στο πηγάδι,

με αποκλειστικό σκοπό να μην σκάσει η τράπεζά μας την συγεκριμμένη χρονική στιγμή,

και αναγκαστεί να αποκαλύψει ή / και πουλήσει συγκεκριμένα δάνεια συγκεκριμένων ανθρώπων,

ενώ ταυτόχρονα συνέχιζε να χαρίζει ουσιαστικά τα λεφτά αυτά σε συγκεκριμένους ανθρώπους,

και βέβαια να τα σκορπάει ως συνήθως σε υπαλλήλους, συμβούλους, εργολάβους κλπ κλπ.

Θέμα άγνοιας δεν τίθεται, γιατί ακόμα κι απλοί άνθρωποι σαν κι εμένα και άλλους συναδέλφους,

τα λέγαμε αυτά ήδη από τότε που συνέβαιναν (μια αναζήτηση στο φόρουμ θα σας πείσει)

και κάποιοι άλλοι, "αγωνιστές" προφανώς, μας λοιδορούσαν σκαιότατα ως εχθρούς του δημόσιου χαρακτήρα της ασφάλισης κλπ κλπ.

Πηγαίντε τώρα να τα σκάσετε για να τα ξαναπετάξουν στο πηγάδι, και να είστε σίγουροι ότι θα το κάνουν,

για να προασπίσουμε τον δημόσιο χαρακτήρα, και τις θέσεις εργασίας, και και και ... 

 

Ο ασθενής απέθανε. Και όσο περισσότερο καθυστερούμε την κηδεία, τόσο περισσότερη βρώμα θα πρέπει να καθαρίσουμε μετά.

Όταν με το καλό το καταλάβουμε αυτό περισσότεροι του 50%, θα μας είναι αυτονόητη και η συνέχεια,

και τι πρέπει να κάνουμε και όλα. Έχουμε δρόμο όμως ακόμα. 

Όσοι έχουν περάσει από συνδικαλισμό και θέσεις ευθύνης και δημόσιες θέσεις,

ξέρουν καλά ότι αυτά τα πράγματα απαιτούν πολύ χρόνο και πολύ χρήμα,

τα οποία θα πρέπει να τα στερήσουν από την οικογένειά τους και τον εαυτό τους. 

Άρα λοιπόν, μόνοι κατάλληλοι για τέτοιες θέσεις είναι όσοι τα έχουν ήδη αυτά τα πράγματα, και μπορούν να τα θυσιάσουν για τους υπόλοιπους.

Και έχουν και σοβαρή προϋπηρεσία σε κάποια σοβαρή δουλειά, οπότε έχουν και κάτι να προσφέρουν επί της ουσίας.

Ούτε "ανερχόμενοι αστέρες", ούτε παιδιά του λαού στο ξεκίνημα που δεν έχουν ούτε τα βασικά,

ούτε επαγγελματίες του συνδικαλισμού και των κομμάτων που δεν ξέρουν καμία κανονική δουλειά. 

Γιατί κι αυτοί από κάπου πρέπει να φάνε ψωμί. Και είναι μεγάλος ο πειρασμός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά συγνώμη να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση το ειδοποιητήριο μου να έχει λάθος; Μου γράφει πάνω με κόκκινα πλαγιαστά γράμματα "Προσοχη υπάρχουν εκκρεμότητες" αλλά έχω πληρωμένα όλα τα προηγούμενα. Απλά το τελευταίο το είχα πληρώσει με 20 μέρες καθυστέρηση..

Link to comment
Share on other sites

Στειλε τους mail στο eisfores_AT_tsmede_DOT_gr με τα στοιχεία σου και τηλέφωνο επικοινωνίας κινητό (οποσδήποτε) καθώς και το ειδοποιητήριο με το ερώτημά σου. Σε μια-δυο μέρες ή θα σου απαντήσουν στο mail αλλά το πιθανότερο να σε πάρουν τηλέφωνο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει τίποτα τόκους για την 20ημερη καθυστέρηση. Θα πρέπει να πας ή να τηλ στο ΤΣΜΕΔΕ για να δεις τι συμβαίνει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει περίπτωση το ειδοποιητήριο μου να έχει λάθος; Μου γράφει πάνω με κόκκινα πλαγιαστά γράμματα "Προσοχη υπάρχουν εκκρεμότητες" αλλά έχω πληρωμένα όλα τα προηγούμενα. Απλά το τελευταίο το είχα πληρώσει με 20 μέρες καθυστέρηση..

Όλοι έχουμε εκκρεμότητες (σύμφωνα με το ΤΣΜΕΔΕ), γιατί χρωστάμε τις αυξήσεις, που δεν μας έχει ζητήσει ποτέ, κανείς.
Link to comment
Share on other sites

Στειλε τους mail στο eisfores_AT_tsmede_DOT_gr με τα στοιχεία σου και τηλέφωνο επικοινωνίας κινητό (οποσδήποτε) καθώς και το ειδοποιητήριο με το ερώτημά σου. Σε μια-δυο μέρες ή θα σου απαντήσουν στο mail αλλά το πιθανότερο να σε πάρουν τηλέφωνο.

Μπορεί να έχει τίποτα τόκους για την 20ημερη καθυστέρηση. Θα πρέπει να πας ή να τηλ στο ΤΣΜΕΔΕ για να δεις τι συμβαίνει ακριβώς.

Όλοι έχουμε εκκρεμότητες (σύμφωνα με το ΤΣΜΕΔΕ), γιατί χρωστάμε τις αυξήσεις, που δεν μας έχει ζητήσει ποτέ, κανείς.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις όλους.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος εξηγούμαι.

 

Είμαι στην 7ετία κ μέχρι την προηγούμενη φορά πλήρωνα κανονικά 1580 (ή κάπου εκεί) με την υπαγωγή στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία την οποία είχα ζητήσει. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Την τελευταία φορά όμως επειδή καθυστέρησα ένα 20μερο όπως έγραψα έχασα την κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία και πλήρωσα 1980 ή κάπου εκεί τέλος πάντων. Η ουσία είναι ότι δεν χρωστάω κάτι παλιότερο.

 

Παω λοιπόν τώρα για το νέο ειδοποιητήριο κ μου βγαίνει 2100κάτι. Έχουν προστεθεί οι οφειλές υπέρ ΟΑΕΔ που όλοι ξέρουμε και επίσης μου λένε στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ από όπου πέρασα τώρα ότι έχει χαθεί η υπαγωγή στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία επειδή άργησα αυτό το 20μερο στον προηγούμενο λογαριασμό. Είναι δυνατόν;;;;

 

Εγώ πίστευα ότι επειδή δεν έχω οφειλές και επειδή πάω να πληρώσω το νέο μου υπόλοιπο μέσα στο προβλεπόμενο χρόνο (δηλαδή μέχρι 30 Σεπτεμβρίου), θα ισχύει κανονικά η κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία. Έκανα λάθος;;;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παω λοιπόν τώρα για το νέο ειδοποιητήριο κ μου βγαίνει 2100κάτι. Έχουν προστεθεί οι οφειλές υπέρ ΟΑΕΔ που όλοι ξέρουμε και επίσης μου λένε στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ από όπου πέρασα τώρα ότι έχει χαθεί η υπαγωγή στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία επειδή άργησα αυτό το 20μερο στον προηγούμενο λογαριασμό. Είναι δυνατόν;;;;

Είναι.

Έκανα καινούρια αίτηση, η οποία έφτασε μέχρι τη διοίκηση για να πάρω αρνητική απάντηση.

(Μετά από πολύ καιρό και μετά από αναφορά στο Συνήγορο του πολίτη)

Διάβασα όμως για τους δικηγόρους που εντάχθηκαν με αίτηση μετά την 'ακύρωση' της δυνατότητας, οπότε σκέφτομαι να το ψάξω λίγο βαθύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπόρεσα να αντέξω να περάσω ψυχοβγαλτικα θα δώσουν δεν θα δώσουν παράταση.. και τι έγινε για ένα μήνα; μαλακιες... Τα έσκασα και πόνεσε +300 από το προηγούμενο από τα γαμησιατικα ΟΑΕΔ. Καλό κουράγιο σε όλους.. πραγματικά νομίζω ότι τα έριξα στο βαρέλι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και που να τα τινάξει η Αττικής και να μην έχουν ούτε για συντάξεις, πάντως για αυτό που λές οτι σου ζήτησε 1980 για 20 μέρες καθυστέρηση, εύχομαι να μην συμβαίνει έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.