Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Καταρχήν σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.

Η αποθήκη είναι σε οικισμό < 2000 κατοίκων , οι στάθμες δεν έχουν μεταβληθεί,η ποθήκη έχει μετρήσει στ ο Σ.Δ. και δεν έχω υπέραση ύψους. Για την περίπτωση της νομιμοποίησης θα ήθελα να ρωτήσω Paulos33  γιατί να ελέγξω βάσει το σύνολο των διατάξεων που ίσχυαν αφού η άδεια θα βγεί με τα σημερινά δεδομένα ΝΟΚ και Ν 4030

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση ισόγειου κτιρίου χωρίς άδεια (χρήση :  είναι καζάνι τσιπουρου (αποστακτήριο στεμφυλων), μεταποίηση πρωτογενούς το βάζω), και εχει και 2 χωρους αποθηκευτικους προσκολλημενους πανω του. στην πραγματικοτητα η χρήση τους είναι καθαρά βοηθητική. βάσει της εγκυκλίου 4 όμως, δε ξέρω αν μπορώ στην περίπτωση αυτή να βάλω χ 0,5 ή να το αφήσω χ 1. κολλύομαι γιατί αφενος είναι βοηθ. χωροι του κυριως κτισματος, αφετερου το κυριο κτισμα δεν ειναι κατοικια, αλλα επαγγ/κος χώρος. καμία γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

αναφέρθηκα στη περίπτωση νομιμοποίησης με άρθρο 23.

Ενδεχομένως με το σύνολο των διατάξεων του ΝΟΚ κάτι να κολλάει και να μη γίνεται, οπότε έχεις το δικαίωμα να ελέγξεις με βάση το σύνολο των διατάξεων που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής. Ή το ένα ή το άλλο δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση ισόγειου κτιρίου χωρίς άδεια (χρήση :  είναι καζάνι τσιπουρου (αποστακτήριο στεμφυλων), μεταποίηση πρωτογενούς το βάζω), και εχει και 2 χωρους αποθηκευτικους προσκολλημενους πανω του. στην πραγματικοτητα η χρήση τους είναι καθαρά βοηθητική. βάσει της εγκυκλίου 4 όμως, δε ξέρω αν μπορώ στην περίπτωση αυτή να βάλω χ 0,5 ή να το αφήσω χ 1. κολλύομαι γιατί αφενος είναι βοηθ. χωροι του κυριως κτισματος, αφετερου το κυριο κτισμα δεν ειναι κατοικια, αλλα επαγγ/κος χώρος. καμία γνωμη?

Έχω την εντύπωση ότι εφόσον έχεις Κύριο Χώρο, ο οποίος είναι είτε κατοικία, είτε επαγγελματικός (όπως εσύ), χωρίς να είναι όμως αποθήκη (στον τίτλο της ο.α.), τότε μπορείς να βάλεις τους δύο αυτούς ΒΧ με μειωτικό συντελεστή, διότι είναι ΒΧ σε ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σε κατάστημα που υπάρχουν ισόγειες αποθήκες παίρνουν μειωτικό συντελεστή; ΟΧΙ (βάσει την εγκύκλιο 4). Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες architect_duth και έχει λογική. ευχαριστώ (και προβληματίζομαι γιατί εδώ μιλαμε όντως για βοηθ χωρους και αρκετα απλοικησ κατασκευησ κιολας).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σε κατάστημα που υπάρχουν ισόγειες αποθήκες παίρνουν μειωτικό συντελεστή; ΟΧΙ (βάσει την εγκύκλιο 4). Συμφωνείτε;

Όχι ρε συ... παίρνουν το μειωτικό!!! Δες την παραπάνω απάντησή μου. Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι. Εσύ έχεις ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ που έχει κάποιους ΒΧ. Αυτοί θα πάρουν.

ΔΕΝ θα έπαιρναν, εάν δεν είχες κατάστημα αλλά πχ αγροτική αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ 39Β/14 που τροποποιείται το παράρτημα Α του Ν. 4178/13, στους συντελεστές για την υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή αναφέρεται:

 

για το 5(2)

"Επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα, καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κλπ) έως 50 τ.μ."  

 

Το όριο των 50 μ2, αναφέρεται μόνο στους ισογείους βοηθητικούς χώρους ή σε όλους τους προαναφερόμενους; Και πως ξεφύτρωσε εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Στρίβοντας τη ρουλέτα η μπίλια έκατσε στο 50.... Θα μπορούσε να είχε κάτσει στο 30, στο 40, στο 60 κ.λπ.

Όλα φίλε μου μια ....ζαριά είναι! Σε καμιά δεκαριά μήνες μπορεί να γίνει 70 που ξέρεις.....

Έχεις υπομονή να περιμένεις......

Η ιστορία έχει δείξει ότι, όποιος δεν βιάζεται, κερδίζει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ... παίρνουν το μειωτικό!!! Δες την παραπάνω απάντησή μου. Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι. Εσύ έχεις ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ που έχει κάποιους ΒΧ. Αυτοί θα πάρουν.

ΔΕΝ θα έπαιρναν, εάν δεν είχες κατάστημα αλλά πχ αγροτική αποθήκη.

Το ότι δεν παίρνουν μειωτικό συντελεστή το βασίζω στην εγκύκλιο 4 (άρθρο 18 σελ.9). Συγκεκριμένα έχω ένα ακίνητο με χρήση κατάστημα-εκθεσιακός χώρος το όποιο ένα μέρος του είναι προ του 1955 (2000τμ περίπου) και το υπόλοιπο που είναι μετεγενέστερο είναι αποθηκευτικός χώρος.και τώρα ο ιδιοκτήτης σκέφτεται να το δηλώσει; θα πάρει ή όχι μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.