Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

και κάτι άλλο

1) όταν έχουμε 2 αποθήκες που τηρούν τα δεδομένα για κατηγ 3. και μαζί στο άθροισμα είναι λιγότερο από 15 τμ μπορούν να μπουν σαν 1 παράβαση κατηγ.3 και οι δύο;

2) καμία άποψη για το # 790

Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο η μια πλευρα του προς τον δρομο,εχει λιθοκτιστο τοιχο υψους 2,20μ ο οποιος σωζεται απο παλια προ 1955 κατεδαφισθεισα οικια,κατασκευαστηκε

ισογειο γκαραζ  με σκελετο σιδηροκατασκευη  κ στεγη λαμαρινα,το οποιο απο τις τρεις πλευρες εχει τοιχους πληρωσης με πανελ κ η τεταρτη  ειναι <<ανοικτη>> κ σε επαφη με τον παλιο λιθοκτιστο τοιχο (στη ουσια ημιυπαιθριος χωρος που η ανοικτη πλευρα ειναι σε επαφη με τον υφισταμενο προ 1955 λιθοκτιστο τοιχο)...

Μπορει η παραπανω κατασκευη να παει αναλυτικο σαν ΗΧ,μιας κ ο τοιχος ειναι νομιμα υφισταμενος ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μετά από πολυήμερη μελέτη του αντίστοιχου θέματος στο φόρουμ καθώς και νόμους, εγκυκλίους έρχομαι για άλλη μια φορά να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας.

 

Κάποιος έκτισε το '91 μια αποθήκη 24τ.μ χωρίς Ο.Α σε οικόπεδο έντος οικισμου. Όταν πήγα να μου δώσει τα χαρτιά του, πήρα ένα φάκελο αδείας έτος '92(αναθεωρημένη)  που αφορά μια ισόγεια οικοδομή κατοικία. Εγώ όταν έλεγξα τα σχέδια (+την βοήθεια του google earth) διαπίστωσα ότι η αποθήκη είναι εκτός οικοπέδου στο οποίο βγήκε η άδεια της κατοικίας (10μ πίσω από αυτή). 

Επομένως:

1. Η αποθήκη αυτή άρα, δεν μπορεί να θεωρηθεί βοηθητικός χώρος κτίσματος κύριας χρήσης??

2. Τώρα εγώ πρέπει να του ζητήσω για αρχή τίτλο ιδιοκτησίας και τοπογραφικό για το οικόπεδο στο οποίο φαίνεται να ανήκει η αυθαίρετη αποθήκη??

3.Η στέγη είναι δίριχτη, σαν μέγιστο ύψος έχουμε καταλήξει ότι είναι ο κορφιάς??Επίσης, αν πληροί το ύψος τον 2.50μ, μπορώ να υποστηρίξω ότι είναι δύο αποθήκες των 12τ.μ ακόμη και αν μπώ μέσα και δω την αποθήκη διαμορφωμένη σε χώρους???

4. Αν ξεπερνά τα 2.5μ ύψος δηλώνεται σαν Κατηγορία 5, ΥΔΚΧ 24τ.μ , Παλαιότητα '83-'2003, είδος χρήσης μεταποίηση πρωτογενούς τομέα? Και χρειάζεται και όλα τα δικαιολογητικά δηλ. τοπογρ. εγσα, κατοψεις, τομές κ.τ.λ.????

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα το....αντιστροφο

 

να σου δειξει το συμβολαιο του οικοπεδου οπου εχτισε νομιμα και με τι συνορευει και σε ποιες διαστασεις...

 

Μπορει το 1991  να  εχτισε  σε καποιο..."διπλανο"....που είχε....με...."προφορικη μεταβιβαση"...

  [αρα πιθανον να προκειται για ξεχωριστο οικοπεδο στο οποιο να  μην εχει καν τιτλο...]

 

και στο αλλο που εχει τιτλο να εβγαλε ΟΑ..

 

Εξ αλλου αν ειχε το οικοπεδο το α΄  δικο του, και το ¨ειχε "συνενωσει" με το β'.....

θα επρεπε να εχει αποτυπωσει και το  εμβαδον του οικοπεδου και  τα  25τμ...κατα την αδεια του 1992..

 

Και προφανως

αν δεν εχει τιτλο για το οικοπεδο  της αποθηκης  δεν μπορει  να τακτοποιησει...

 

Ξαναδες τα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο

1) όταν έχουμε 2 αποθήκες που τηρούν τα δεδομένα για κατηγ 3. και μαζί στο άθροισμα είναι λιγότερο από 15 τμ μπορούν να μπουν σαν 1 παράβαση κατηγ.3 και οι δύο;

2) καμία άποψη για το # 790

1) ναι

2) αν ειναι απο μεταφορά του 4014 και δεν βιάζεσαι περίμενε.... Αν βιάζεσαι μην αλλάζεις τα Φ/Κ και δικαιολόγησέ το στα σχόλια ότι το έκανες για να μην αλλάξει το πρόστιμο..(αυτό από συζήτηση με το ΤΕΕ ... και με υπονοούμενα από ΔΟΚΚ...) . Τί να πω? Εσύ αποφασίζεις....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....Νομίζω έχεις δίκιο κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε...Στην εικόνα που ανέβασα με κόκκινο είναι το οικόπεδο του τοπογραφικού της αδείας. Βέβαια εγώ το πίσω κόκκινο όριο δεν το είδα (δεν υπήρχε περίφραξη). Είδα την αποθήκη πίσω από το σπίτι και όταν τον ρώτησα που τελειώνει το οικόπεδο μου έδειξε το όριο πίσω από την αποθήκη. Επομένως αυτός για να μπορεί να ενταχθεί στο 4178 πρέπει να έχει τίτλο και προφανώς και τοπογραφικό για το όμορο του οικοπέδου της αδείας οικόπεδο???

post-19108-0-59335500-1413037115_thumb.png

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

αν  καταλαβα [με]   καλά..

 

προσπαθει να "τρουπωσει" μεσα στο δικο  του οικοπεδο  και  το  άλλο  με την αποθηκη για το  οποιο δεν εχει τιτλο

Εσυ,

εχεις τοπογραφικο για το κανονικο οικοπεδο  με εμβαδον.....και στοιχεια αβγδα με την ΟΑ.

 

ό,τι εχει εντος "αυτου" το τακτοποιεις..

 

για το "αλλο"  οικοπεδο  που, απο ότι βλεπω ειναι ανεξαρτητο  και εχει το ιδιο εμβαδον, ... θες  τιτλο...

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα ως προς τα μεγέθη είναι ενδεικτικό...Πάντως από ότι μου είπε αυτός δεν θεωρεί πως έχει κάποια εκκρεμότητα με την κύρια κατοικία του, την αποθήκη θέλει να δηλώσει για να μη βρεί κανένα πρόβλημα σε μελλοντική μεταβίβαση...Επομένως του επιστρέφω φάκελο άδειας και του ζητάω συμβόλαιο οικοπέδου στο οποίο ανήκει η αυθαίρετη αποθήκη....

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

του εξηγεις οτι,

 

χωρις συμβολαιο γιατο οικοπεδο εσυ δεν μπορεις να τακτοποιήσεις

 

και αυτος δεν μπορει να πουλησει...

 

απλο.. :smile:

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επαναδιατυπώνω το #793...

 

Ισόγεια αποθήκη 24τ.μ, μοναδικό κτίσμα σε οικόπεδο εντός οικισμού 

1. Εάν πληροί την προϋπόθεση του ύψους μικρότερο των 2.50μ και με δική μου ευθύνη την θεωρήσω 2 αποθήκες των 12τμ.

Τις δηλώνω κατ.3,  χωρίς τ.μ?? Ένα φύλλο καταγραφής ή δύο???

 

2. Στην περίπτωση  αποθήκης της κατηγορία 3 ζητάτε και τοπογραφικό του οικοπέδου, γιατί εγώ έχω στα χέρια μου ένα συμβόλαιο γονικής παροχής του 1988 που δεν έχει επισυναπτόμενο τοπογραφικό αλλά μόνο περιγραφή του οικοπέδου.

 

3. Έαν δεν πληροί το ύψος, την δηλώνω ΚΑΤ.5, ΥΔΚΧ??? Επικρατούσα χρήση??? Απαιτούνται όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 11?Και εκτός από το πρόστιμο συνν παράβολο 500ευρώ??

 

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη...

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.