Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Αρα θεωρείς ότι εντός προκηπιου εξαιρούνται τα κατηγορίας 1 και 2, αλλά όχι 3.Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις κατηγ. 3 εντός πρασιάς (π.χ.φύτευση θέσης σταθμευσης) που θα ήταν παράλογο να μην εξαιρεθούν οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε το προηγούμενο post μου, στο οποίο έκανα συμπληρώσεις........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 
Έχω διαβάσει αρκετά αλλα δεν μπόρεσα να βρώ μια ξεκάθαρη άποψη για το πως υπολογίζουμαι το πρόστιμο σε αυθαίρετη αποθήκη.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια περίπτωση που μου έτυχε. 
Σε οικόπεδο χωρίς άδεια οικοδομής υπάρχουν μια αγροτική αποθήκη 63 τ.μ. και ενα υπόστεγο 39 τ.μ. και τα δύο είναι προ του 1983.
Το πρόστιμο το έχω υπολογίσει ως εξης: Την αποθήκη την έβαλα ως ΥΔ ΚΧ και το υπόστεγο ως χώρο μειωτικού συντελεστή μιας και είναι κάτω  απο 50 τ.μ. και το θεωρώ ως βοηθητική χρήση προς την αποθήκη. Επίσης στο είδος χρήσης έβαλα το "μεταποίηση πρωτογενούς τομέα".
Πως βλέπετε την αντιμετόπιση του θέματος? Και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να τα βάλω και τα δύο ως μια λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 € είναι για τις κτηνοτροφικές μονάδες που και εκεί υπάρχει θέμα γιατι έχω εναν με 1000 τ.μ. κτίσματα μεταλλικής κατασκευής με μεγάλο ύψος που δεν τα λες πρόχειρα σε καμία περίπτωση και φοβήθηκα να του τα κάνω με 300€.

Το υπόστεγο επειδή είναι προ του 83 με συμφαίρει οικονομικά να το βάλω ως βοηθητικό χώρο και όχι σαν λοιπή παράβαση.
 

Σε αυτη την περίπτωση που σας είπα επειδή τα κτίσματα είναι προ του '83 τα πρόστιμα είναι μικρά και μπορείς να πεις οτι τα βάζω σαν υπερβάσεις ΚΧ και ΒΧ και με τρια κατοστάρικα παραπάνω πρόστιμο έχω το κεφάλι μου ήσυχο. αλλα αν είναι νεότερο τι κάνουμε?

Edited by Nikolas_k
Link to comment
Share on other sites

Αφού σε συμφέρει να υπολογίσεις το στέγαστρο με ΥΔΒΧ, κανείς δε νομίζω να σου συζήτησει το λόγο για αυτή την αντιμετώπιση!

Προσοχή μόνο γιατί με αυτό το τρόπο ενδέχεται να ανέβεις κλίμακα στο ποσοστό Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

με  1000 τ.μ και χωρίς άδεια υποθέτω.....λίγη μου φαίνεται η διαφορά των 300 ευρώ...

δλδ για 1000 τ.μ βγάζεις πρόστιμο 600 ευρω?

προσωπικά κανά  6000 με  10.000 θα περίμενα ακόμα και για προ 83 και ας είχες άδεια

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα για το υπόστεγο 36 τ.μ. προ του '83. Σαν βοηθητικός χώρος βγάζει κάπου στα 250€, ενώ με αναλυτικό πάμε στο 500αρικο.

 

Πληροφοριακά να σας πω οτι τελικά θα την αλλάξω τη δήλωση.

Δηλώνοντας το σαν υπερβάσεις χώρου όπως σας είπα παραπάνω μου έβγαζε πρόστιμο 891€ και με εφάπαξ καταβολή πηγαίναμε στα 730€ περίπου μαζί το ΤΕΕ. Αυτό που δεν προέβλεψα όμως είναι οτι τελικά μου έβγαλε παράβολο 1000€ και 25€ για το ΤΕΕ.
Ρέστα απο το παράβολο δεν παίρνεις οπότε ήμαστε στα 1025€.

 

Τελικά λέω να το δηλώσω ως ΥΔΚΧ την αποθήκη και ως μια λοιπή παράβαση το υπόστεγο όπου έχω 500€ παράβολο και 15€ για το ΤΕΕ. Έτσι μου βγάζει 1180€ πρόστιμο αλλα με την έκπτωση πάμε στα 960€. 
Μικρή διαφορά αλλα θα φαίνονται και λιγότερα τετραγωνικά.

Θα μπορούσε να γίνει κάτι άλλο, όπως να πάνε όλα με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.