Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Καλησπέρα, μία ερώτηση κι από μένα:

σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομήσιμο ο πελάτης μου έχει κατασκευάσει 1 στέγαστρο 90 τμ και 2 αποθήκες, 70τ.μ. η μία και 50 τμ η άλλη με παλαιότητα προ του 2003. Πρόκειται για κτίσματα με τσιμεντόλιθους και οροφή ελενίτ. Αν όλα αυτά τα βάλω σαν ΥΔΚΧ το πρόστιμο ξεφεύγει. Ουσιαστικά είναι κοτέτσια και θέλει να πάρει ρεύμα. Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Μία σκέψη μου είναι να βάλω μόνο το στέγαστρο ως 1 λοιπή παράβαση και την αποθήκη 50 τμ ως ΥΔΚΧ και γι αυτά να τοθ βγάλω βεβαίωση για δίκτυα κοινής ωφελείας. Δηλαδή να κάνω επιλεκτική τακτοποίηση, γεγονός που θα εμποδίσει βέβαια αργότερα την έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας και άρα κάθε δικαιοπραξία εκτός κι αν κατεδαφιστεί ότι δεν έχει δηλωθεί. Τι λέτε????

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

το στέγαστρο με αναλυτικό 

την μια αποθήκη 50 με μειωτικό

και την άλλη χωρίς μειωτικό ΥΔ Κ/Χ

 

Το ρεύμα είναι άσχετο με τα παραπάνω

(δηλαδή δεν έχει σημασία αν τα τ.μ του υποστέγου δεν φαίνονται στο pdf του συστ ΤΕΕ

γιατί έτσι και αλλιώς κάνει Υ.Δ προς τη ΔΕΗ στην οποία αναφέρει τα τ.μ του ηλεκτρ/νου)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για σταβλικες κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις το έχεις ψάξει; το μόνο κακό είναι ότι θέλει δήλωση από τον ΟΣΔΕ...

 

Διαφορετικά το στέγαστρο αν είναι ανοιχτό θα πάει με αναλυτικό και από τις αποθήκες μέχρι τα 50 τμ με μειωτικό συντελεστή και η 2η αποθήκη σαν ΥΔ ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ ευχαριστώ για την απάντηση, επεξεργάστηκα λίγο το μήνυμα μου, οπότε αν θες πες μου τη γνώμη σου. Όσο γι αυτό που προτείνεις μου ακούγεται καλό όμως η αποθήκη των 50 τμ φαίνεται πολύ πιο προσεγμένη από την άλλη, δηλαδή θεωρητικά αυτή είναι ο κύριος χώρος...(ο θεός να την κάνει δηλαδή) 

Έχω ψάξει για σταυβλικές και δεν μπορεί να μπει....

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη στην είπα (δεν έχει καμιά σχέση η εμφάνιση των αυθαιρεσιών)

 

Για να πάρεις ρεύμα

Χρειάζεται να υποβάλλει στη ΔΕΗ

1. το pdf συστήματος για σύνδεση 

2. το πδφ σε 5/φυλλο της δήλωσης στο σύστ TEE

3. αντίγραφο από το "κτηματολόγιο" με επισήμανση του κτίσματος προς ηλεκτρ/ση

4.Υ.Δ ιδιοκτήτη ότι τα τ.μ της προς ηλεκτρ/ση αποθήκης είναι  50τ.μ  όσα και τα δηλωθέντα στο συστ ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι εφικτό αυτό που προτείνω και νόμιμο έτσι? Τακτοποιώ τα 50 τμ ως ΥΔΚΧ και για αυτά τα τετραγωνικά κάνει αίτηση για ρεύμα.

Επικρατούσα χρήση ΆΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ? 

Άλλη απορία....αν τον έβαζα και γκρέμιζε τα 20 τμ από τα 70τμ της άλλης αποθήκης κι έμενε κι αυτή 50 τμ, (μη ρωτάτε γιατί.....) αυτό δε θα με εμπόδιζε να το δηλώσω σωστά? Δηλαδή ακόμα θα θεωρείται ότι κατασκευάστηκε προ 2003? Ή επειδή το γκρέμισε τώρα, θεωρητικά είναι κατασκευή μετά το 2011?

Link to comment
Share on other sites

τον περιορισμό των 50 τμ τον λαμβάνουμε υπόψη;έχουμε κάποιο νομικό πάτημα αν τον αγνοήσουμε; πχ ότι δεν ήταν στον αρχικό νόμο κτλ..

επίσης αν οι βοηθητικοί αποθηκευτικοί χώροι είναι πχ 4 αλλά είναι όλοι < 50τμ πχ από 20 ο καθένας.Μπορούμε να τους βάλουμε όλους με μειωτικό;

Μπορεί κάποιος συνάδλεφος να μου πέι την άποψη του για το αν έχω πχ 4 διαφορετικές ισόγειες αποθήκες σε διαφορετικά σημεία του ακινήτου μικρότερες των 50τμ η καθεμία αν μπορώ να τις βάλω όλες με μειωτικό συντελεστή; Το γεγονός ότι στην διατύπωση χρησιμοποιεί πληθυντικό "καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι εώς 50 τμ"  δεν μπορεί να ερμηνευτεί ότι μπορεί να είναι και πολλοί αρκεί να είναι μικρότερος ο καθένας των 50 τμ ;  Αφού δεν ξεκαθαρίζει στο τέλος της φράσης γράφωντας " συνολικά" ή " ο καθένας " δεν μπορούμε να το λάβουμε προς όφελος μας;

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση σε πυλωτή που η είσοδος (κλειστό τμήμα) έχει μεγαλώσει αρκετά έτσι ώστε να μην ισχύει το <50% της πυλωτής που επιτρέπεται. Το αντιμετωπίζω σαν υπέρβαση Δόμησης κύριου χώρου? Επίσης ανοιχτές θέσεις στάθμευσης έχουν μετατραπεί σε κλειστές με προσθήκη γκαραζόπορτας. Αυτός ο χώρος πλέον είναι κλειστός, πως υπολογίζεται σαν βοηθητικός?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε επηρεάζει για την τακτοποίηση και δεν το εξετάζεις το ποσοστό του 50% υπόστυλου χώρου.

Μειωτικός συντελεστής προστίμου χρησιμοποιείται σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους. Με βάση τον κτιριοδομικό θα μπορούσες να ισχυρισθείς ότι είναι χώρος βοηθητικής χρήσης.

Παρόμοια αντιμετώπιση και για τις θέσεις στάθμευσης (υ.Δ με μειωτικό) εφόσον η επιφάνεια είναι έως και 50 τ.μ όπως αναφέρεται στο τροποποιημένο παράρτημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.