Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Εγώ το θέμα με τους βοηθητικούς μετά την εγκύκλιο 4 το αντιμετωπίζω ενιαία ως εξής:

Ότι είναι ΒΧ στον κτιριοδομικό (έως 2 ώρες χρήση ημερισίως) ΒΧ και στα αυθαίρετα.

ΚΧ τα υπόλοιπα.

Χοντρικά, ΒΧ βάζω, αποθήκες, διαδρόμους, WC (χώρους δλδ που εξυπηρετούν τους κύριους και χώρους κίνησης, αν είναι διακριτοί στην κάτοψη.

Αγροτική αποθήκη και γενική αποθήκη είναι κατηγορία χρήσης, μόνη της. Αν δεν είναι αποθήκη για κάτι άλλο πάει ΚΧ.

Το αν είναι στο κύριο κτίσμα ή σε άλλο, δεν με απασχολεί τόσο, όσο το τι θα κρίνω στην αυτοψία.

 

3.ΙΣΟΓΕΙΟΣ ΧΩΡΟΣ με ΦΟΥΡΝΟ -ΨΗΣΤΑΡΙΑ-ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ εκτος του κυριου κτισματος υψους 3.00μ μπορει να δηλωθει σαν βοηθητικος χωρος με μειωτικο συντελεστη.

γενικά ψησταριά - φούρνο - τραπεζαρία θα την έκανα ΚΧ, στην παραπάνω λογική. Οι ΒΧ είναι χώροι που βρίσκεσαι εκεί 2-3 φορές την μέρα για λίγα λεπτά γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα! 

θα ήθελα να ρωτήσω:

 

-Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, υπάρχει άδεια ισόγειας οικίας του 75 και άδεια για προσθήκη Α ορόφου το 76

Το ισόγειο εξ αρχής έως και σήμερα λειτουργεί ως   αποθήκη ( λεβητοστάσιο ,αποθηκευτικοί χώροι  κ.α- κλασικό χωριό ) 

Στο Ε9 επίσης τα τετραγωνικά του ισογείου  δηλώνονται σα βοηθητικοί χώροι. Το γεγονός πως η άδεια για το ισόγειο αναγράφει ''ισόγεια οικία '' ΥΠΟΘΈΤΩ καθιστά ασυμβίβαστη την αναγραφή του  στο Ε9 ως βοηθητικούς χώρους της οικίας ...? 

Θα πρέπει να δηλωθεί από εμένα ως  αλλαγή χρήσης για το ισόγειο?

Από αυτά που έχω διαβάσει , νομίζω αλλαγή χρήσης στο ν4178 επιλέγεται στην περίπτωση κατάστημα σε οικία ή βιοτεχνικός σε οικία και αντίστροφα, και πως στην περίπτωσή μου, για να το ισόγειο θα έπρεπε να δηλωθεί όχι ως αλλαγή χρήσης αλλά στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό . ισχύει? 

 Δεν  θα ήταν πιο λογικό( με δεδομένο την χαμηλή τιμή ζώνης  και την παλαιότητα)  να αλλάξει ο ιδιοκτήτης το Ε9 ( αντί να δηλωθεί το ισόγειο στο Ν4178 ) και να δηλώσει και το ισόγειο ως κύριο χώρο ( με την όποια χαμηλή φορολογική επιβάρυνση) , από το να απολέσει  τη  δυνατότητα να το κάνει στο μέλλον ΄και το ισόγειο κατοικήσιμο. 

 

 

Συγχωρέστε με για την πιθανή ασχετοσύνη μου, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το νόμο 4178. ( απεχθανόμουν τα νομικά και τα δικηγορίστικα) αλλά η υπόθεση αφορά το πατρικό συγγενή μου και πρέπει να γίνει μεταβίβαση από πατέρα σε γιο. 

Edited by chmpikos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επέκταση του χώρου της εισόδου πολυκατοικίας, εις βάρος του ελεύθερου χώρου pilotis, η οποία επέκταση εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ως είσοδος για πρόσβαση στο κλιμακοστάσιο-ανελκυστήρα, πάει με μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανείς με τί είδος χρήσης δηλώνω παραβάσεις σε ισόγειο χώρο στάθμευσης (οριζόντια ιδιοκτησία), νόμιμα υφιστάμενο που έχει επεκταθεί;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι "άλλη κατοικία", με τη λογική ότι η θέση στάθμευσης δεν είναι επαγγελματική,  δηλαδή κάποιος σταθμός αυτοκινήτων με αντίστοιχη άδεια λειτουργίας, όπου εκεί θα επιλέγαμε υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά τη γνώμη μου είναι "άλλη κατοικία", με τη λογική ότι η θέση στάθμευσης δεν είναι επαγγελματική,  δηλαδή κάποιος σταθμός αυτοκινήτων με αντίστοιχη άδεια λειτουργίας, όπου εκεί θα επιλέγαμε υπηρεσίες.

 Σε ευχαριστώ πολύ, και εγώ έτσι το δήλωσα, αλλά "κόλλησε" η συμβολαιογράφος στην εφορία... Τους πείραξε η "Αλλη κατοικια" στα φύλλα καταγραφης! Τελικά θα το λύσουμε (ελπίζω) με αναλυτική τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την Εγκύκλιο 4, ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται και σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσματος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λπ.).


Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θέμα με τους βοηθητικούς μετά την εγκύκλιο 4 το αντιμετωπίζω ενιαία ως εξής:

Ότι είναι ΒΧ στον κτιριοδομικό (έως 2 ώρες χρήση ημερισίως) ΒΧ και στα αυθαίρετα.

ΚΧ τα υπόλοιπα.

Χοντρικά, ΒΧ βάζω, αποθήκες, διαδρόμους, WC (χώρους δλδ που εξυπηρετούν τους κύριους και χώρους κίνησης, αν είναι διακριτοί στην κάτοψη.

Αγροτική αποθήκη και γενική αποθήκη είναι κατηγορία χρήσης, μόνη της. Αν δεν είναι αποθήκη για κάτι άλλο πάει ΚΧ.

Το αν είναι στο κύριο κτίσμα ή σε άλλο, δεν με απασχολεί τόσο, όσο το τι θα κρίνω στην αυτοψία.

 

γενικά ψησταριά - φούρνο - τραπεζαρία θα την έκανα ΚΧ, στην παραπάνω λογική. Οι ΒΧ είναι χώροι που βρίσκεσαι εκεί 2-3 φορές την μέρα για λίγα λεπτά γενικά.

τον περιορισμό των 50 τμ τον λαμβάνουμε υπόψη;έχουμε κάποιο νομικό πάτημα αν τον αγνοήσουμε; πχ ότι δεν ήταν στον αρχικό νόμο κτλ..

επίσης αν οι βοηθητικοί αποθηκευτικοί χώροι είναι πχ 4 αλλά είναι όλοι < 50τμ πχ από 20 ο καθένας.Μπορούμε να τους βάλουμε όλους με μειωτικό;

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

 Σε ευχαριστώ πολύ, και εγώ έτσι το δήλωσα, αλλά "κόλλησε" η συμβολαιογράφος στην εφορία... Τους πείραξε η "Αλλη κατοικια" στα φύλλα καταγραφης! Τελικά θα το λύσουμε (ελπίζω) με αναλυτική τεχνική έκθεση.

Από πότε η συμβολαιογράφοι έχουν και άποψη για τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου? 

Αν στην τεχνική σου έκθεση αναγράφεις τα σχετικά περί χώρου στάθμευσης αυτό θα καταχωρηθεί στο Ε9. Η ένδειξη "άλλη κατοικία' αφορά συντελεστή προστίμου δεν αφορά "κατοικία" . Αυτό να της πεις αλλιώς κάνε χρήση της..."γαλλικής"  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.