Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ


Recommended Posts

Κριτήριο δηλαδή αποτελεί η ευκολία με την οποία μπορεί να τοποθετηθεί μία κλίνη?

Δε με πείθει αυτός ο τρόπος προσέγγισης..

Ο ΝΟΚ δεν ανέχεται ούτε γραφείο να τοποθετηθεί

σε τέτοιους χώρους πόσο μάλλον κρεβάτια..

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Skeptikos, η διάταξη λέει: "Κατοικίες δύο κυρίων χώρων και άνω με συνολική ελάχιστη επιφάνεια 60,00 τ.μ.: περιλαμβάνουν κατ’ ελάχιστον έναν χώρο με χρήση καθιστικού, έναν χώρο με χρήση υπνοδωματίου, ένα λουτρό και έναν χώρο κουζίνας, ο οποίος μπορεί να ενσωματώνεται στο καθιστικό."

 

Δεν βλέπω για ποιο λόγο να μην προσμετρήσεις όλες τις επιφάνειες, από τη στιγμή φυσικά που καλύπτονται τα ελάχιστα που αναφέρονται στη διάταξη.

 

Αν κάποιος το διαβάσει "στραβά", το συνολική δεν αναφέρεται στην επιφάνεια της κατοικίας αλλά στην επιφάνεια των χώρων δωματίου, λουτρού και κουζίνας - καθιστικού, ή στη συνολική επιφάνεια που μετράει στο συντελεστή. Ότι και να πούμε εμείς εδώ, η γνώμη που μετράει είναι αυτού που θα ελέγξει την αίτησή σου. Πάρε λοιπόν προσχέδια και κάνε μια επίσκεψη στην Υπηρεσία και να παρακαλάς όταν υποβληθεί η αίτηση να είναι ο ίδιος ακόμη εκεί (και να μην έχει αλλάξει και άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Χαχά αυτό ακριβώς σκέφτομαι και φοβάμαι αγαπητέ @tsak1..

Θα πρέπει οι κύριοι χώροι που περιλαμβάνουν κουζίνα,υπνοδωμάτιο,καθιστικό+λουτρό να είναι τουλάχιστον 60 μ2.Τώρα αν έχει και κάποιους βοηθητικούς και είναι παραπάνω έχει καλώς!!Άν όμως μαζί και με τους βοηθητικούς είναι 60?? Τότε την κάτσαμε τη βάρκα..Και γιατί να εξαρτιόμαστε από τον εκάστοτε ελεγκτή κι αν την ώρα του ελέγχου παραμένει ακόμα στην καρέκλα του..

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το διαβάζω εγώ, ο νόμος λέει:

 

1. Κατοικία δύο κυρίων χώρων τουλάχιστον

2. Ελάχιστη συνολική επιφάνεια κατοικίας 60 τ.μ.

3. Περιλαμβάνονται τουλάχιστον ένα υπνοδωμάτιο, ένα λουτρό, μία κουζίνα και ένα καθιστικό.

 

Από τη στιγμή που δεν προδιαγράφονται ούτε οι ελάχιστες διαστάσεις των χώρων είναι δυνατόν να απαιτούνται ελάχιστα εμβαδά, μεμονωμένα ή συνολικά;

 

Όσο για το γιατί να εξαρτιόμαστε από τα κέφια του κάθε ελεγκτή, μην ανησυχείς, σε λίγο έρχονται οι δομικές μεταρυθμίσεις και όλα θα αλλάξουν.

Edited by tsak1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαίνει όταν από τα 60 μ2 κάποιος θέλει να κάνει τα 20 μ2 αποθήκη ή κάποιο άλλο βοηθητικό χώρο? Θα έχει τα απαιτούμενα ελάχιστα τετραγωνικά που ορίζει ο νόμος που πολύ σωστά παρέθεσες παραπάνω?

Γι αυτό σου λέω λοιπόν..

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Αν ερμηνεύσει τη λέξη "περιλαμβάνουν" ότι αναφέρεται στην λέξη Κατοικίες έχει καλώς, αν την ερμηνεύσει οτι αναφέρεται στα 60 τετραγωνικά τότε είναι αλλιώς τα πράγματα.

Επειδή είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις, νομίζω οτι χρειάζεται διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το διαβάζω εγώ, ο νόμος λέει:

 

1. Κατοικία δύο κυρίων χώρων τουλάχιστον

2. Ελάχιστη συνολική επιφάνεια κατοικίας 60 τ.μ.

3. Περιλαμβάνονται τουλάχιστον ένα υπνοδωμάτιο, ένα λουτρό, μία κουζίνα και ένα καθιστικό.

 

 

Αν στα 60 τ.μ. έχεις τα ελάχιστα απαιτούμενα γιατί να μη πάρει ΕΣΛ???

 

Κυρίως αν ο ΒΧ είναι πατάρι που ενοποιείται με το καθιστικό ή το δωμάτιο ο ΕΟΤ δεν θα έχει πρόβλημα να βάλεις μια κλίνη και να το δηλώσεις....(λέω εγώ τώρα..)

Μου συνέβη παλαιότερα (πριν από το νόμο αυτό) στα 40 τ.μ. (μονόχωρης κατοικίας) να προσμετρώ πατάρι ως χώρο ύπνου και να έχω έγκριση μελέτης από ΕΟΤ.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ξέρετε αν ελέγχονται οι ελάχιστες προδιαγραφές (π.χ. ελάχιστο εμβαδό λουτρού, ελάχιστο εμβαδό υπνοδωματίου, κτλ) που υπήρχαν μέχρι πρόσφατα, από ΕΟΤ για Τουριστικες Επιπλωμένες Κατοικίες?

 

Επίσης, μια κατοικία 130 τ.μ., μπορεί να καταχωρηηθεί ως "Τουριστική Επιπλωμενη Κατοικια" και όχι επαυλη, ετσι?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Έχω ένα διαμέρισμα 120 τμ αυτόνομο, περιφραγμένο σε οικόπεδο σε νησί και σκέφτομαι να ξεκινήσω να το βάλω στον ΕΟΤ, να πάρω το σήμα και να ξεκινήσω να το νοικιάζω σε τουρίστες την καλοκαιρινή περίοδο & αναλόγως βλέπω.. Έχω κατεβάσει κάποια ΦΕΚ για να μελετήσω αλλά μιας και είμαι άσχετος με το αντικείμενο θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας στα εξής:

 

1. Τι διαφορά έχουν οι Τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες από τις επαύλεις?

 

2. Οι ενοικιάσεις θα είναι - τουλ. για αρχή -  σε ξένους αλλά & Έλληνες για την καλοκαιρινή περίοδο. Οπότε τι θα με συνέφερε να κάνω, αστικής μίσθωσης ή να κάνω έναρξη με ΟΑΕΕ κλπ? (σσ. είμαι ήδη ασφαλισμένος στο ΙΚΑ).

 

3. Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια - συμβουλή είναι ευπροσδεκτη.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.