Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ


Recommended Posts

Τον ΕΝΦΙΑ δεν τον γλυτώνεις λογικά ό,τι και να κάνεις, ΤΕΚ ή απλό ενοίκιο. 

 

Άρα αν έχεις ενοίκιο έχεις φόρο περίπου 10% ?

 

Αν κάνεις πάλι εταιρία, φτιάξεις ΤΕΚ, θα πρέπει :

1) Να πληρώνεις λογιστή

2) Έναρξη στην εφορία και στον ΟΑΕΕ

3) Τέλος επιτυδεύματος κάθε χρόνο ! 

4) Διαρκή συντήρηση του ακινήτου σου αφού πλέον είναι επιχείρηση και ο πελάτης έχει απιτήσεις.

Και ο φόρος είναι 26% ? 

 

Τι γλυτώνεις δηλαδή εκτός από τα τεκμήρια ? Μόνο αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Νομίζω ότι κάνεις λάθος που κρίνεις κάποιον υπουργό από το πρώην επάγγελμα του και όχι από την απόδοση του .

Αλλωστε είναι γενικά παραδεκτό , ότι οι δύο ωραίες κυρίες που ήταν στο υπουργείο τα τελευταία χρόνια , τα έχουν πάει εξαιρετικά .

 

 

 Δεν την κρίνω για το πρώην επάγγελμα τους κρίνω για αυτά που έχουν κάνει και αυτά που δεν έκαναν.Βήματα γίνονται αλλά αργά γιατί φταίει η νομοθεσία μας δυστυχώς.Ο παραλληλισμός μοντέλου-υπουργού μπορεί να ήταν άτυχος? (άμα είχες την Βασούλα πχ θα την εβρισκες συμαπθητική?) 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, τα τελευταια χρονια, νομοθετούν  σχετικοι και ασχετοι, όπως ναναι,

αναλογα με "αιτηματα" ή "συμφεροντα" ή όπως  [δεν]  "καταλαβαινουν",

με αποτελεσμα να διορθωνουν/τροποποιουν/αναιρουν τα σχετικα νομοθετηματα.

 

Αν θυμαστε, πόσες  κωδικοποιησεις καναμε στον 4014, αφου  μαζι με τις τροποποιησεις, εβαζαν και ενα-δυο αρθρα σαν ανεξαρτητη προσθηκη...

Τα ιδια εκαναν με τον 1337/83...που εδω και 30 χρονια, τροποποιειται  συνεχως , αλλα στην κωδικοποιησή του φαινονται ολες οι αλλαγες

Προ  διετιας, .. 

Με τον ν . 4269/14 καταργησαν τα πρωτα αρθρα,  [τα αρθρα 2,  3, 5, 6  και 7]

με αποτελεσμα να απαιτειται ξεχωριστη ερευνα για τα "καταργηθεντα"  αρθρα με τον νεο  νομο

Τα ιδια εκαναν και στα τουριστικα

Ειχαν τον  βασικο νομο 2160/93  ...πανω σε αυτον γινονταν οι  τροποποιησεις και υπηρχε βεβαιη ενημερωση.

 

Καταργησαν ενα σωρα άρθρα του με τον 4179/13...μετα  καταργησαν και μερικα αρθρα του 4179/13 με τον 4276/14

εφεραν και τον 4305/14, ton 4308/14   και τον 4336/15

 

Οποιος θελει να ενημερωθει θα πρεπει να δουλεψει πανω σε 3-4 νομους...

 

 

 

 

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Θέλετε τα διαμερίσματα της Αθήνας να γίνουν τουριστική ενοικίαση ? Πως ακριβώς ? Με ίδρυση επιχείρησης ? Και χωρίς συναίνεση των υπόλοιπων κατοίκων ? 

Link to comment
Share on other sites

To Σύνταγμα προστατεύει την ιδιοκτησία και επιτρέπει την χρήση της κατά το δοκούν , εφ΄ όσον δεν προσβάλλει την δημόσια αιδώ και δεν χρησιμοποιείται για εγκληματικές δραστηριότητες .

Link to comment
Share on other sites

Και ? Σε αυτά που γράφω πάνω δεν απαντάς. Άδεια θα βγάλεις ? Εφορία θα κάνεις έναρξη ? Συναίνεση των υπολοίπων θα πάρεις ? Έχει και άλλα άρθρα το σύνταγμα που προστατεύει και άλλα πράγματα όχι μόνο την  ιδιοκτησία σου.

Link to comment
Share on other sites

Αδεια όχι . Εφορία ναί . Θα κάνεις αστική μίσθωση 1 μέρας . Συναίνεση αν δεν ενοχλώ γιατί ? Παίρνουμε συναίνεση σε ποιόν θα νοικιάσουμε το σπίτι μας ? Στην τελική υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προσπάθεια να επικοινωνήσω μιας εβδομάδας με το Τουρισμό Στερεάς όπου δεν σηκώνουν τηλέφωνα , ζήτησα σήμερα από τον τηλεφωνητή του υπουργείου να με συνδέσει με κάποιον για νομικές πληροφορίες .

 

Η κυρία που με συνέδεσε ήταν πολύ εξυπηρετική και έτσι έχουμε τα εξής .

 

Διαμερίσματα δεν νοικιάζονται ως ΤΕΚ .

 

Διπλο- η Τρίπλο κατοικίες ακόμα και αν έχουν ανεξάρτητες εισόδους , νοικιάζονται ως μία κατοικία .

 

Γνωρίζουν ότι το μνημόνιο κατάργησε τον περιορισμό των 30 ημερών , αλλά θεωρούν ότι οι μισθώσεις αυτές δεν είναι αστικές .

Εγώ είπα ότι μια χαρά νοικιάζεται ένα επιπλωμένο διαμέρισμα . Αλλωστε της λέω δεν έχει παροχές ξενοδοχείου . Μου είπε ναι ,αλλά σεντόνια πετσέτες τα φέρνουν οι ενοικιαστές ? Πιθανόν της λέω , πιθανόν και όχι .

 

Οπως καταλαβαίνεται άλλο ένα μπάχαλο ψήφισαν όπου εμείς θα πρέπει να κοντραριζόμαστε με τους υπαλλήλους , πάνω στις ασάφειες των κυβερνώντων .

 

Εγώ πάντως θεωρώ ότι αν κάποιος δηλώσει αστική μίσθωση , δεν έχει κανένα πρόβλημα , αφού φορολογικά θα είναι εντάξει .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προσπάθεια να επικοινωνήσω μιας εβδομάδας με το Τουρισμό Στερεάς όπου δεν σηκώνουν τηλέφωνα , ζήτησα σήμερα από τον τηλεφωνητή του υπουργείου να με συνδέσει με κάποιον για νομικές πληροφορίες .

 

Η κυρία που με συνέδεσε ήταν πολύ εξυπηρετική και έτσι έχουμε τα εξής .

 

Διαμερίσματα δεν νοικιάζονται ως ΤΕΚ .

 

Διπλο- η Τρίπλο κατοικίες ακόμα και αν έχουν ανεξάρτητες εισόδους , νοικιάζονται ως μία κατοικία .

 

Γνωρίζουν ότι το μνημόνιο κατάργησε τον περιορισμό των 30 ημερών , αλλά θεωρούν ότι οι μισθώσεις αυτές δεν είναι αστικές .

Εγώ είπα ότι μια χαρά νοικιάζεται ένα επιπλωμένο διαμέρισμα . Αλλωστε της λέω δεν έχει παροχές ξενοδοχείου . Μου είπε ναι ,αλλά σεντόνια πετσέτες τα φέρνουν οι ενοικιαστές ? Πιθανόν της λέω , πιθανόν και όχι .

 

Οπως καταλαβαίνεται άλλο ένα μπάχαλο ψήφισαν όπου εμείς θα πρέπει να κοντραριζόμαστε με τους υπαλλήλους , πάνω στις ασάφειες των κυβερνώντων .

 

Εγώ πάντως θεωρώ ότι αν κάποιος δηλώσει αστική μίσθωση , δεν έχει κανένα πρόβλημα , αφού φορολογικά θα είναι εντάξει .

Τα 'ιδια μου έκαναν όπως σου προανέφερα.Ο νόμος  λέει μονοκατοικίες).Έτσι έβγαλα ένα τριώροφο σαν 1 έπεαυλη και βολεύτηκε ο ιδιοκτήτης

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι δικοί μου επειδή είναι Αθήνα και δεν έχουν τουριστική περίοδο όπως στην Κρήτη , δεν έχει νόημα να γίνουν ΤΕΚ και θα κάνουν αστικές μισθώσεις . Αλλωστε τα λεφτά θα τους δίνει η εταιρεία του εξωτερικού .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.